Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby wowscortcher » Mon Apr 18, 2016 6:27 pm

Salut,

Sunt curios ce pastile ati incercat pe shaft-urile Venom (de la Poison) si cum vi s-au parut.

Seara faina,
Alex
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby amabilu » Mon Apr 18, 2016 8:27 pm

Salut,

Din punct de vedere al feelingului tacului banuiesc ca intrebi ca din alt punct de vedere nu vad cum,pastila joaca la fel indiferent de shaft.O sa ti spun parerea mea in calitate de posesor de Poison.In primul rand sunt foarte multumit de Sarin,pastila stock.Pucer,colegul nostru de forum, fost posesor de Poison si totodata un jucator puternic si cu experienta, spunea ca e la fel de incantat de calitatile Sarin ului.Probabil tu te gandesti la un inlocuitor dat fiind ca sarin e o pastila mai scumpa.Tinand cont de calitatile shaftului Venom eu nu as recomanda o pastila cu duritatea mai mica decat a Sarinului pentru ca altfel se va cam pierde vibratia tacului care si asa e scurta si discreta.Daca as schimba pastila si as lua altceva decat sarin as lua tot un mediun-soft sau medium.Un hard ar pastra vibratia dar ar mai papa din elasticitatea tacului deci feelingul actual oricum ar fi alterat.

Desi nu am avut alte pastile pe shaft zic ca sarin este o alegere foarte inspirata si potrivita pentru acest shaft .Eu as cauta o pastila cu duritate asemanatoare in prima instanta.Prima varianta ieftina ce as recomanda ar fi Samson,asta mi se pare ca s ar potrivi.

Sa nu te astepti la multe raspunsuri deoarece in afara de mine si de pucer nu mai stiu pe altcineva de aici de pe forum posesor de Poison.Poisonul nu e un tac popular printre jucatorii romani.Pentru informatii suplimentare ai varianta sa ti faci cont pe az si sa intrebi acolo.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby Viking » Tue Apr 19, 2016 5:24 pm

N-are nici o legătură vibrația cu pastila. Mai bine zis vibrația cu acțiunea bilei albe (ca sa fiu mai explicit). Cum nu are nici o legătură duritatea pastilei cu efectul.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby amabilu » Tue Apr 19, 2016 11:10 pm

Pastila are legatura cu vibratia.Chestiunea se refera strict la feeling dupa cum am precizat de la inceput.Infasoara un diapazon in burete si vezi daca mai canta romante.Atenuezi vibratia unui tac cu o pastila moale.Altfel de acord ca nu influenteaza batul jocul pastilei dar si asta la fel am precizat de la inceput.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby madfox » Wed Apr 20, 2016 5:50 am

După părerea mea dacă ți-a plăcut, păstrează pastila Sarin. Sunt foarte multe pastile pe piața care ne tentează. Dacă schimbi prea multe o sa ajungi la nebuni ca alții :lol:
Cat despre vibrație , eu zic ca influențează acțiunea bilei albe. Pastila influențează atât efectul cat și transmiterea energiei către bila alba. De aceea fizica pe același tac cu pastile diferite e și ea diferita.
Pana una alta mi-am dat seama ca nu am jucat cu Sarin pana acum :shock:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby Cristi » Wed Apr 20, 2016 10:09 am

Viking wrote:N-are nici o legătură vibrația cu pastila. Mai bine zis vibrația cu acțiunea bilei albe (ca sa fiu mai explicit). Cum nu are nici o legătură duritatea pastilei cu efectul.

Si eu tin sa te contrazic. Pai o pastila mai moale se muleaza mai bine pe bila alba si pe langa suprafata de contact mai mare si timpul in care va fi in contact cu bila alba va fi mai mare. Bine aici vorbim de microsecunde si milimetri, insa eu sunt de parere ca atat vibratia, cat si duritatea pastilei conteaza.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby Viking » Wed Apr 20, 2016 10:53 am

Pai daca poti face diferenta intre miimile de secunda... :)

Vibratia la ce naiba sa conteze, ca are loc dupa ce a plecat bila alba? La feeling, da, fara discutie. La fel ca si duritatea pastilei. E clar ca diferentele se simt la impactul cu bila alba, dar nu sunt atat de categorice (doar viteza). Ca-i mai aud pe unii, cu nush ce Kamui Super SSS, ca da nu stiu ce efecte. Il da, fiindca o pastila de calitate are aderenta si consistenta mai buna, nu ca softul se muleaza cumva in jurul bilei albe :) (asta ne zice marketingul).
Ma repet: am dat lovituri cu mare usurinta si in perioada cand jucam cu Artemis de spart, cu pastila "fuck knows which" si la fel si cu shaft OB1 cu pastile de top. Si de nevoie, vreo doua zile, am jucat si cu Cuetec WCT Break cu hardu' hardului pe el. Si am jucat la fel de bine (sau de prost). E chestie de adaptare...si dat cu creta la fiecare lovitura.

http://billiards.colostate.edu/threads/cue_tip.html#hardness
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby wowscortcher » Wed Apr 20, 2016 3:25 pm

Multumesc pentru raspunsuri si recomandari.

Nu tin la feeling, pentru ca nu mi se pare un factor important, pentru ca se petrece dupa impact.
Iar oricat de buna este Sarin, as fi vrut sa incerc si alternative, de dragul comparatiei.

Prima alegere ar fi Kamui Black Medium, dar nu-mi place ca este foarte inalta.

Daca aveti alte sugestii, le voi citi si cerceta.
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby Cristi » Wed Apr 20, 2016 3:33 pm

Eu o sa incerc ON cyborg tips. Sunt relativ nou aparute insa au review-uri f bune atat in tara cat si in afara.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Pastile pentru Venom (Shaft Poison)

Postby amabilu » Thu Apr 21, 2016 1:01 pm

wowscortcher wrote:Nu tin la feeling, pentru ca nu mi se pare un factor important, pentru ca se petrece dupa impact.


Incorect argumentul!Si follow-through se petrece tot dupa impact,daca e sa o luam asa.Feelingul nu numai ca este parte a placerii jocului pentru jucator dar poate da si o indicatie importanta despre tehnica fundamentala,ma refer aici la loose grip.Un jucator cu experienta are o sensibilitate speciala referitor la acest aspect si isi alege tacul si in functie de feelingul pe care i l ofera.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron