Tacuri Classic

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Tacuri Classic

Postby Viking » Mon Oct 17, 2016 10:26 pm

vad ca le vinde si ortmann si dynamicul.

parca citisem undeva ca cei de la dynamic sunt destul de atenti cu calitatea acestor tacuri...

a avut cineva ? cum se comporta ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tacuri Classic

Postby amabilu » Mon Oct 17, 2016 11:40 pm

Am avut eu Classic,a fost unul dintre tacurile de inceput.Era unul dintre cele ieftine de la ei si era o porcarie.Finisajul ok la banii aia dar lemnul din shaft era prost tare,intunecat la culoare,ca o coada de matura.Era si incovoiat,nu am observat la magazin ,si am mai luat inca unul pe care il foloseau la modele mai scumpe.Si ala era tot destul de ieftinache,un artar prost.Deci nicio grija pentru calitate,sa fim seriosi.

Classic e pentru incepatorii care nu au mai tinut tac in mana pentru primul tac,pentru cine a avut tacuri nu poate fi considerat decent.Eu zic ca e sub artemis.

Dintre ieftineli Dufferinul e cel mai tare,chiar super shaft.Cine mi a montat pastila pe el a zis ca a fost cel mai smooth shaft pe care l a vazut vreodata.Si alb ca laptele si smooth ca matasea.Pentru shaftul ala smooth de 15 merita toti banii si are avantajul ca poate fi facut apoi tac de spart dat fiind rigiditatea lui.

Daca vrei momentan un tac ieftin eu iti recomand sa iei unul din asta,daca nu ti place imediat dupa achizitie ti l cumpar eu ca si asa voiam sa mi fac un tac de spart.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Tacuri Classic

Postby Viking » Tue Oct 18, 2016 5:33 am

Intreba cineva si m-am uitat si eu mai atent la problema.

https://www.dynamic-billard.de/billiard-cues/pool-cues/classic-cues-for-pool-billiard/574/billiard-cue-classic-mercury-cm-8-black-5/16x18-pool?c=21201

Nu pare prost facut pt 300 de lei. Merge pana pe la 400 cu un shaft subtiat la 12,75mm si cu o pastila mai buna.

Intr-adevar, cele mai dinainte arata rau si in poze.

intentionam si eu sa iau un Dufferin de pe seyberts. Din cel cu joint uniloc. Dar ne-am pierdut, cu colegu', Hustler in procedurile de trimitere a avansului de 55 de lei si n-am mai cumparat. :)

Mersi de raspuns.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tacuri Classic

Postby arnydm » Tue Oct 18, 2016 6:54 am

Cu un Classic am debutat și eu… modelul acela de vreo 30 euroi cu o bilă 8 pictată pe mâner. Mi-a părut rău când l-am dat. Îmi pare și acum. Nu pentru că era un super tac, întradevăr lemnul era unul mai întunecat la shaft dar din toate tacurile pe care le-am avut ( fără BiXur la socoteală care este tatăl lor ) a venit cu cel mai drept shaft… și așa a rămas. Pe el am probat o grămadă de pastile și pe el montat un Emerald mi s-a părut excelent. Nu am pus mâna pe Dufferin dar eu unul l-aș recomanda unui începător care nu vrea să investească bani mulți… vorbesc de un Classic acum. Singurul lucru care nu mi-a plăcut la el a fost faptul că era vopsit și nu avea nici un sistem de greutăți instalat… în rest nu am avut ce-i reproșa. Repet, după părerea mea la banii aceia merită. Tacul din link arată foarte bine, rar am văzut modele cu alb la joint și butt. Tentant… ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tacuri Classic

Postby AlexandruM » Tue Oct 18, 2016 8:17 am

Classic e brandul de casa al celor de la Dynamic Billard, promovat ca un brand low-cost acceptabil.
Intrebarea este de ce sa dai 400 Ron pe un Classic nou, cand pe forum apar oferte de 350 Ron la McDermott G-Core, care este mult peste.
Daca alegerea e conditionata de aspectul tacului, inteleg tentatia, intr-adevar arata frumos, dar sa nu uitam ca asta e doar pictura, cu pictura nu faci performanta.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Tacuri Classic

Postby amabilu » Tue Oct 18, 2016 11:12 am

Corect,e un anume risc sa dai o anumita suma pentru un tac neverificat.De obicei tacurile de brand arata mult mai bine in pozele reale decat in genul asta de poze stilizate dar poti sa ai ghinionul unei exceptii si finisajul sa nu fie la inaltimea asteptarilor.Sa nu ai surpriza ca albul ala sa arate ieftin si strident in realitate.La al meu plasticul ala de la imbinare era de culoarea untului si arata bine,nu stiu albul asta cum e.

Eu as incerca sa cer poze reale printr un mail desi ma indoiesc ca nemtii sunt asa amabili.Exista catalog fizic cu poze reale,eu l am vazut la ATD Bucuresti,nu stiu insa daca au la indemana pozele si in format digital ca altfel nu si bat ei capul sa scaneze.

Si intr adevar,300 lei doar pentru un butt de lemn vopsit...
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Tacuri Classic

Postby Viking » Tue Oct 18, 2016 3:18 pm

Am avut Gcore. Brand new adus de Păsărica. Deci un tac care sa vibreze mai tare la partea din față n-am întâlnit.

Tacul din imagine nu-i vopsit. Sunt inlays și inele de metal. I-am sunat.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tacuri Classic

Postby arnydm » Tue Oct 18, 2016 6:49 pm

Inlay-urile probabil că nu sunt vopsite dar negrul acela este vopsea… nu am văzut maple negru. Cel puțin asta spun ei despre materialele folosite. În fine… nu contează asta prea mult. Chiar și vopsit și tot arată bine… mie unul îmi place.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tacuri Classic

Postby Viking » Tue Oct 18, 2016 9:17 pm

E vopsea clară. Pe mine nu m-ar deranja. Sunt firme mari care vopsesc. Meucci de ex. :)

Dacă facem pachet din Germania eu o să-mi iau un Raid d'ăla de 75 de EUR, că-mi place cum e făcut shaftul și la vârsta mea restul nu mai contează :) Mai ales că cu 30 eur in plus ăia de la ortmann pun pastilă dovedită și îl și fac de 12.75mm
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tacuri Classic

Postby amabilu » Wed Oct 19, 2016 1:19 pm

Meucci mai da rasol cu vopseaua,pe unele parca le vopseste cu bidineaua.

Eu sunt de acord cu genul asta de tacuri,de aia se fac ca sa se cumpere,nu au tacurile de brand vreun monopol asupra jocului,se poate juca cu orice la fel de bine dupa o oarecare acomodare.Daca sunt si in realitate cu finisaj bun nu e nicio problema.Ce nu inteleg de ce vrei varful de 12,75,mare diferenta nu va fi la deflectie acel sfert de milimetru.Cu pastila originala cred ca se poate juca,nu vad rostul cheltuielii a jumate din pretul tacului pentru un moft.Mai bine pui banii in pusculita pentru viitorul apropiat cand vom trece cu totii la shafturile de carbon.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests