Recomandare tac

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Recomandare tac

Postby amabilu » Sun Oct 29, 2017 3:31 pm

Buna ziua,
De ce nu faci tac de spart din vechiul tac de joc daca tot spui ca nu te scot banii afara din casa ?Eu nu cred cu mare fanatism nici in spargere,nici in tac de spargere ,am si facut un topic numit break mith busted unde mi am expus argumentele .Daca esti entuziasmat in a ti face o trusa completa din piese de brand te inteleg si iti urez succes insa spargerea nu e facuta de tac.Oricum ,colegii o sa ti dea niste sugestii.Sa ne tii la curent cu review uri la cele doua tacuri.Alunecarea nu e o problema,o laveta impregnata cu talc te scuteste de probleme inainte de spargere.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandare tac

Postby AlexandruM » Sun Oct 29, 2017 6:31 pm

Felicitari pentru alegerea facuta, chiar ieri la Cupa Muscoi am probat cateva tacuri si pot spune ca Joss este comparabil ca si lovitura, vorbesc aici de tacuri de 2-3-5 si chiar 10 ori mai scumpe.

Referitor la tacul de spart.
Vorbeste cu colegul Costin Urlateanu, avea parca la vanzare un Joss Thor Hammer, un tac de spart foarte bun, care iti poate oferi tot de ce ai nevoie pentru a progresa la spargere.

Tot pe forum, avem o oferta de Poison, iarasi tacuri bune, unicul lucru care ma retine in a le recomanda 100% este problema care au avut-o in trecut la joint.
viewtopic.php?f=3&t=1722

Daca vrei sa alegi ceva ieftin, poti lua un Artemis de spart sau de la Dynamic
https://www.dynamic-billard.de/billiard ... 18?c=24001

Un tac foarte frumos si bun la spargere si bani este acest Fury
https://www.dynamic-billard.de/billiard ... ol?c=24001

Daca ai chef sa comanzi din America, recomand cu incredere tacul acesta de la Elite. In realitate tacul arata foarte frumos si curat executat, sparge bine, lucru care ni-l poate confirma si colegul de forum, Razvan.
https://www.seyberts.com/break-cues/eli ... -pool-cue/

Daca ai un tac vechi, ii poti pune o pastila fenolica si il poti folosi ca spargator. Conditia principala pentru toate recomandarile o reprezinta cateva sesiuni serioase de practica a spargerii.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare tac

Postby PoolPlayer » Mon Oct 30, 2017 1:16 pm

Multumesc mult pentru raspunsuri. O sa ma duc sa incerc cateva tacuri ca sa imi formez o idee mai clara ca sa pot lua o decizie. Ca idee, de ar fi sa pun pe un tac vechi, ce varf ati recomanda?
PoolPlayer
Pionier
 
Posts: 7
Joined: Tue Oct 10, 2017 5:48 pm

Re: Recomandare tac

Postby amabilu » Mon Oct 30, 2017 10:38 pm

Da,si tacurile de spart e preferabil sa fie probate,e aceeasi chestie de afinitate cu un anumit punct de balans sau o anumita greutate.Nu ti bate capul ,pune orice pastila fenolica gasesti.Exerseaza spargerea pana inveti sa lovesti precis si cu forta ,dincolo de asta este doar hazard.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandare tac

Postby AlexandruM » Tue Oct 31, 2017 8:19 am

Daca ai un shaft mai flexibil poti pune o pastila fenolica, oricare. Un pic de reclama, am la vanzare asa pastila.

Daca ai un shaft mai rigid poti pune o pastila din piele tare, cum ar fi cele Super pro sau o pastila SOnic de la Mezz, sparg foarte placut.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare tac

Postby PoolPlayer » Mon Dec 11, 2017 3:38 pm

Buna ziua,
dupa ce m-ati ajutat atata m-am gandit ca dupa mai bine de o luna de joc cu noul tac ar fi corect sa imi spun parerea.
Tacul in sine imi place foarte tare, are un balans placut si o lovitura solida care chiar imi place. Daca v-as zice ca am crescut enorm datorita tacului credeti-ma ca nu v-as minti, dar totodata e un adevar faptul ca tacul m-a ambitionat foarte tare si de cand il am cred ca nu am ratat mai mult de 2 zile in care sa nu joc minim 2 ore pe zi, m-am antrenat ca nebunul de cand l-am luat si probabil in primul rand de acolo mi-a crescut enorm jocul.
Am avut nevoie de tac ca sa ma incumat sa ma antrenez calumea probabil :)

Acum, legat de spargeri. Am un prieten caruia ii s-a facut mila de mine si mi-a dat un tac artemis pe care nu-l mai folosea, folosit destul de tare dupa cum arata, cu o pastila hard din piele din cate mi-a spus.
Mi-am antrenat din greu si spargerile dar am cateva nemultumiri. La bila 10 sunt foarte multumit de spargeri, reusind sa bag foarte des macar 1 din bile la mijloc, cu control bun pe alba. Ii cam imit spargerea lui svb ca sa fiu sincer, si sunt chiar multumit. Problema e la bila 9 unde efectiv sunt varza. Mai am din joi in pasti una buna.
Am reusit sa mai dau cu alte tacuri de spargeri, si am ajuns la cateva constatari. As fi preferat sa dau si cu ceva tacuri mai de buget, dar am dat cu 2 predatoare, 1 mezz si un players hxt parca. La bila 10 parca le imprastii mai bine dar nu si intra mai bine, parca simt mai bine spargerea cu pastila din piele decat cu cea fenolica. La bila 9 in schimb treaba a mers muult mai bine, doar controlul pe alba e mult mai rau, cu artemisul controlez alba si spargerea e groaznica. poate si cu astea mai dichisite as controla-o cu mult mai mult antrenament, desi cu pastile fenolice pare mult mai greu.

Concluzia la care am ajuns e ca vreau neaparat un tac nou de break :))
Marcile alea mari sunt prea scumpe pentru mine, si playersul hxt de exemplu nu mi-a prea placut spargerea, mai degraba jumpul e foarte bun la el.
Cautand pe piata disponibila din europa (nu ma incumat sa comand din America) am gasit ca variante fury-ul recomand de Alexandru de la dynamic, teoretic un fury JBWI pe un site din mures care nu ar fi pe stoc, iar dansii nu mi-au raspuns inca daca il mai pot comanda, cele 2 cuetec-uri care nu ma prea tenteaza, doua players-uri destul de ieftine de la tat (Jb5 si jb12) , eventual Mcdermott stinger care e mai scumput, si o oferta de la ortmann care mi-a atras foarte tare atentia, acest falcon: http://www.ortmann-billiards.com/Bilila ... TNT-3-BC-B ,
despre care nu gasesc prea multa informatii din pacate.
Voi ce parere aveti?
PoolPlayer
Pionier
 
Posts: 7
Joined: Tue Oct 10, 2017 5:48 pm

Re: Recomandare tac

Postby AlexandruM » Mon Dec 11, 2017 4:35 pm

Ma bucur ca ti-a placut tacul, ai putea sa faci poze cu butt-ul si shaftul, sau sa dai denumirea exacta a modelului, intrucat linkul de achizitionare nu mai este valabil si cred ca viitorii cititori ai forumului ar fi curiosi sa vada tacul care te-a ambitionat atat demult.

Intr-adevar un tac nou te stimuleaza sa te antrenezi mai calitativ, sa fii mai atent si mai serios in joc, cu parere de rau, aceasta senzatie se va duce in timp si vei fi tentat sa percepi eventuala stagnare in joc ca o limitare a tacului si vei incepe, ca majoritatea dintre noi sa cauti un alt tac si mai bun. Te anunt oficial ca tacul va juca si atunci ca si acum, totul depinde de abordarea ta fata de el.

Referitor la spargerea de Bila 9, ai putea sa spui daca ai in vederea spargerea cu 1 pe punct sau cu 9 pe punct? Daca te referi la 1 pe punct, in opinia mea, acea spargere e printre cele mai usoare si predictibile spargeri, cu toate acestea am intalnit cazuri cand jucatorii, desi sparg cu tacurile cele mai bune posibile, nu reusesc sa opreasca alba la mijloc si sa aiba constant wingball-ul in buzunar sau unul in buzunarul de mijloc. O observatie se impune, la folosirea unei pastile fenolice, mai ales pe un tac de spargere specializat, nu e nevoie de 100% forta maxima, undeva la 60-70% din lovitura e suficient pentru a opri alba la mijloc si a avea o bila in buzunar. In acest caz less is more, cum zice americanul, or aceste tacuri au fost special concepute pentru a lovi ceva mai incet, deci cu mai mult control, dar a obtine acelasi rezultat ca la o spargere in forta.

Cat despre tacurile de spart, sunt ferm convins ca o tehnica buna va da rezultate cu orice spargator decent.
Falconul prezentat de tine, va fi un tac OK, pe mine din descrierea de pe site ma nedumereste: 1) Ce legatura are shaftul JUMP cu un tac de spart? 2) Ce diametru are pastila?
Desi ai zis ca nu ai comanda din America, cu toate ca nu e nimic de speriat in acest lucru, iti recomand tacurile J&J sunt tacuri cu un raport calitate/pret mult peste Players. Personal am spart cu un J&J si este un tac bun, care merita atentie. Avand in vedere ca poti ramane sub 100$ (cu tot cu livrare) cu un J&J, eu le recomand. Vezi aici modele, tipuri si culori http://jjcue.com/jjcue-jumpbkcue.htm
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare tac

Postby amabilu » Mon Dec 11, 2017 9:33 pm

Nu e nimic adevarat in "cu tacul cutare control pe alba,cu celalalt intra mai multe".Concluziile astea nu raman in picioare dupa o analiza chiar superficiala.Spargerile ar trebui retinute cu o nota de la unu la cinci si ar trebui sa fie in numar suficient de mare.Dupa analiza a doua sute de spargeri cu fiecare tac ,nu vor fi diferente intre tacuri la control si numarul de bile care intra in buzunare.E un simplu mit care se demonteaza foarte simplu cu un creion si o hartie pe care se deseneaza ,ca la ora de fizica ,fortele care actioneaza asupra bilei.

Miturile sunt explicate de psihologie si demontate de stiinta.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandare tac

Postby PoolPlayer » Sun Dec 17, 2017 1:38 pm

Va multumesc pentru raspunsuri.
Tacul e Joss 101, un tac foarte simplu ca aspect exact cum imi place. Cu tot cu transport a fost 260 de euro parca.
Spargerea o fac cu 9 pe punct. Am incercat de cand ai scris spargerea cu 1 pe punct si intr-adevar intra wingball-ul destul de des, dar am foarte mult de practicat la acest capitol. Trebuie sa ma pun pe treaba :)
Falconul de pe site-ul oficial am vazut ca are varf de 13, imaginea cu shaft-ul sunt convins ca e o greseala a site-ului, avand aceleasi imagini atat la tacurile de break, cat si la cele de break + jump care par sa fie identice, doar ca la cel de break + jump exista partea care se desface, evident. Un tac de genul am vazut ca folosea John Morra, el fiind sponzoriat de Falcon.
Cu comanda din america sunt reticent de cand am comandat pentru un prieten ceva telefon ciudat, dar cred ca atunci au fost mai multe lucruri de vina si nu are nicio legatura cu comanda in sine din america. Oricum si atunci pana la urma a venit, doar ca dupa vreo 2-3 luni, per total nu si-a luat nimeni teapa.
Sunt convins ca la partea cu spargerea e sigur psihologica treaba, si cu atat mai proaste sunt afirmatiile mele tinand cont ca am spart pe mese diferite, cu bile diferite. Bila alba am observat ca are un mare rol de multe ori :) Tot tehnica e cea mai importanta, si antrenamentele din spatele tehnicii.
Acestea fiind spuse, ramane de vazut ce voi face. O sa astept sa dau comanda dupa anul nou, acum fiind o perioada mai aglomerata, si mai am timp sa ma gandesc. Oricum dupa ce am citit pe net, cred ca ma indrept spre un j&j.
PoolPlayer
Pionier
 
Posts: 7
Joined: Tue Oct 10, 2017 5:48 pm

Previous

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron