Viking sau Lucasi Custom

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Viking sau Lucasi Custom

Postby Viking » Sun Mar 04, 2018 10:05 am

M-a întrebat cineva pe ce să dea 300 de USD (250 + 50 transport) . Pe un Viking cu Vikore? Pe un Viking cu Vpro? Pe un Lucasi Custom cu maple shaft?

Neavând niciodată mărcile respective, poate mă ajută cineva.

Mulțumesc
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Viking sau Lucasi Custom

Postby amabilu » Sun Mar 04, 2018 2:00 pm

Salutare,

Te cheama Viking si ai Lucasi la avatar dar nu stii ce sa alegi? :D

Ce sfat sa i dai omului? Daca nu e pasionat macar la nivelul de a cauta singur review uri, atunci sa aleaga in functie de design, va juca la fel cu oricare dintre ele. Viking nu sunt prea populare la noi, nu stiu daca are cineva pe forum, in schimb Lucasi au prins mult mai bine. Viking se lauda ca sunt suta la suta americane, Lucasi au productia in China dar nu le poti reprosa nimic referitor la calitatea constructiei , mai nou vad ca si tacurile de 50 de dolari se prezinta impecabil.

Mie mi s a parut intotdeauna ca Viking are preturi exagerate pentru cat ofera, eu nu as da cateva sute de dolari pentru un butt de lemn vopsit(nu ca Lucasi ar oferi altceva in gama asta de pret). Lucasi au mai multa viata in ele, Viking sunt mai inerte.

Nu stiu, nu mi se pare ca merita niciunul dintre ele, platesti mai mult brandul iar ca performante niciunul dintre shafturi nu este de referinta. La banii astia iei un schmelke personalizat si stii ca ai custom facut cu responsabilitate si devotament pentru meserie, se stie ca aia nu fac rabat de la calitate.

Acuma stii si tu ca daca nu l ai tinut in mana sa l simti la balans, la feeling,la cum te impaci cu el, doar poti sa speri ca il poti alege corect.

Eu iti recomand altceva, sa stabilesti un model sau doua din fiecare si sa cauti review uri pentru fiecare pe az, asa o sa ti faci o imagine exacta si la obiect. Dar repet,brandurile astea doua sunt alegeri comune de incepator ,nu sunt alegeri de jucator care stie ce vrea de la tac, nu sunt branduri care sa aiba traditia unui ceva anume.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Viking sau Lucasi Custom

Postby Viking » Sun Mar 04, 2018 2:47 pm

Reviuurile de pe net îs ca alea de sub filmele online: unul zice super film, următorul zice capodopera, următorii: pierdere de timp.
Thanks, anyway.

Credeam că are cineva să ne zică din proprie experiență.

Personal aș lua Un Joss ieftin, un 101 pe maro de ex. care e 225 USD pe jjcues. Arată clasic și, dacă e să ne luăm după reviuuri :), sunt excelente.

Personal, tot după reviuuri, aș alege Viking pt. că mulți se jurau că le-a îmbunătățit jocul. Însă, cu Lucasi am jucat ocazional dar cu shaft LD. Bun tac. Balans excelent. Dai efect cu ușurință.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Viking sau Lucasi Custom

Postby AlexandruM » Mon Mar 05, 2018 9:10 am

Intre acestea doua, discutia ar fi mult mai relevanta daca am discuta pe modele concrete, acolo e mai usor sa evidentieizi plusurile si minusurile.

In opinia mea, Lucasi este peste Viking. Viking si-a revenit frumos dupa perioada cat au fost inchisi, dar mai au de munca, personal designurile celor de la Viking mi se par cele de mai prost gust.
Despre modul cum joaca nu putem comenta foarte multe, intrucat in acest pret, toate tacurile joaca cam la fel. Am dat cu un lucasi pe la 600 $, un tac excelent.

Referitor la propunerea de Joss, desi sunt fan declarat Joss, iar la propunerea mea si-au luat Joss si alti jucatori, modelul 101 nu l-as recomanda. Exact acest model il are campionul Moldovei, dar nu a fost niciodata multumit de shaftul original, care in comparatie cu sahftul tacului meu Joss este dintr-un lemn mult mai slab, cu o ferula care se murdareste inexplicabil de repede. Asta in conditiile in care tacul meu e doar cu vreo 100$ mai scump. Deci economia in gama low budget la Joss este nu numai la decoratii, ci si la calitatea materialelor. Cu toate astea, buttul Joss 101 cu un shaft Predator 314/2 arata o performanta stabila si joaca la fel de bine ca tacuri de 500-1000$, verificat personal acum 2 zile :)

In conditiile tarii noastre si a disponibilitatii tacurilor si shafturilor after market, in alegerea tacului as fi foarte atent la alegerea tipului de imbinare, un joint ciudat, rar intalnit, face din inlocuirea shaftului o intreaga aventura. La Viking (care inainte erau pe jointul comun 5/16x18) intalnim acum un sistem personal numit Viking Quick release, care nu stiu daca se gaseste in oferta marilor producatori de shafturi, de cealalta parte la Lucasi avem Unilock (arhiraspandit datorita Pradatorilor) si 3/8x10 (foarte raspandit datorita McDermott).

Shafturile care cica sunt Low Deflection, in aceasta gama de pret sunt toate cam la fel.

In concluzie, il sfatuiesc pe prieten sa-si ia un tac Lucasi, oricare ii place ca design, mie personal mi se pare bestial acest tac, design, piele, joint (https://www.seyberts.com/lucasi_lzl13-cue)
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Viking sau Lucasi Custom

Postby DragosLucian » Mon Mar 05, 2018 10:29 am

Eu as recomanda un Pechauer la banii astia, chiar si cu shaft normal. Imbinat cu o pastila buna (Sniper, Emerald) este o combinatie excelenta pentru un jucator de nivel mediu. Recomand din experienta, detin acest tac.

https://www.ebay.com/itm/Pechauer-JP01- ... 489c06cfda
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Viking sau Lucasi Custom

Postby Viking » Mon Mar 05, 2018 12:00 pm

Mulțumesc de sfaturile de relaxare folos.

Și pe mine ma mira designurile flashy de la Viking dar le-am pus pe seama faptului că biliardul itself e flashy, mai ales în state, mai ales la nivel de amatori și că ei atacă piata de acolo iar preturile mari le susțin cu faza Made în USA.
Lucasi sunt excelent facute chiar dacă sunt made în China. Am văzut și eu câteva modele mai ieftine de bun gust dar și la ei cele mai frumoase sunt scumpe.
Bugetul ar fi 250-300 cu tot cu transport.
Chiar și brandul lor nr. 2, Players, sunt bune. Am vândut unul acum 10 ani și încă e în activitate, fără probleme. Colegul joacă chiar bine cu el, obișnuit fiind de atâta timp.
Interesantă informația despre Joss 101. De unde îl are? Poate nu e shaft de Joss. Sunt shafturi originale cu 100 USD. Chiar zilele trecute discutasem cu cei de J&J, că mă bătea gândul la un Falcon model vechi (păsărica mea) dar numai să-i înlocuiesc shaftul original cu un shaft Joss, totul ieșind la preț decent.

Pechauer sunt firmă mare dar nu știu de unde a înțeles prietenul ăsta al meu că au o lovitură mai moale și deflexie supărătoare. În fine, totul se corectează în timp.

Încă o întrebare: de pe eBay sau altă locație din State, vama romana vrea taxe? Că la unele venite din China mai scăpam câteodată (la cele prin ups, de ex)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Viking sau Lucasi Custom

Postby adysann » Mon Mar 05, 2018 1:18 pm

Salut,

Joc cu Lucasi butt de vreo 5 ani(initial cu un LD-2, apoi am migrat la un LZD5) cu shaft Z2. Recomand cu incredere butt-urile Lucasi
Se gasesc si extensii si suruburi pt greutate
Mai nasol daca vrei extensie mica (2inch /4 inch), eu inca nu am gasit, cred ca doar Mezz si Predator au asa ceva...
Ca o obs. persoanala, fata de alte butt-uri(Predator Ikon, 8k4) cu alta constructie, Lucasi-urile mele vibreaza mai mult(acelasi shaft folosit), not solid enough, dar depinde de preferintele fiecaruia.
Ref la balans, nu stiu ce sa zic, momentan am tacul la 18,5 ounce, iar centrul de greutate este undeva la un inch in fata linen-ului..iarasi depinde de preferintele fiecaruia.
Sper ca nu am divagat prea mult de la subiect.
Playing cue: Predator Ikon2 + Z2
Break: Kruger (pastila LePro)
Case: Sterling Wave 3/4
adysann
Pionier
 
Posts: 27
Joined: Mon Jun 23, 2014 3:29 pm

Re: Viking sau Lucasi Custom

Postby Viking » Mon Mar 05, 2018 1:50 pm

Thanks de idei.

Ca un făcut, tacurile fabricate în China vibrează mai mult decât altele. Am observat și eu. Poate e artarul care nu o fi atât de canadian. Poate e construcția mai simplă.

Pariez că un Viking nu vibrează, cât o fi de urât :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Viking sau Lucasi Custom

Postby DragosLucian » Mon Mar 05, 2018 1:56 pm

Referitor la taxele vamale la produsele comandate din USA (ebay), te poti intelege cu vanzatorul sa puna o suma mai mica pe factura sau sa rogi pe cineva care sta acolo sa le cumpere si apoi sa ti le trimita cu titlul de "Cadou".
Trebuie sa platesti 20% daca nu ma insel.
#Pechauer lovitura moale = FALSE!
#Pechauer deflexie = TRUE
- are deflexie la fel ca orice tac cu shaft "normal", parerea mea
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Viking sau Lucasi Custom

Postby AlexandruM » Mon Mar 05, 2018 3:11 pm

Tacul Joss 101 a fost comandat de pe budgetbilliards si prietenul a fost dezamagit cand a venit tacul cu un asa shaft. El si acum dupa aproape 3 ani de la achizitie ma roaga sa-i vand shaftul meu original de Joss, atat de mult i-a placut si evident era setat sa primeasca un tac cu un shaft similar. In aceeasi perioada cu achizitia tacului Joss 101, un alt jucator bun din Chiainau a comandat Joss JOS02, desi sunt la bani aproape la fel ca Joss 101, shaftul modelului JOS02 este net superior ca lemn si calitatea ferulei, specific ca shaftul este folosit si la joc si spargere.
Concluzia este ca shaftul poate fi o loterie.

Mai nou la orice achizitie de pe net din afara UE, iti cer dovada platii pentru a-ti calcula taxele in vama. Faza cu cadoul poate merge, dar si nu prea, mai ales daca e livrat de un magazin online.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests