Dimensiune latime postav pentru masa de 9 ft

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Dimensiune latime postav pentru masa de 9 ft

Postby torres » Thu Mar 28, 2019 9:48 pm

Salutare. Tocmai mi-am achizitionat o masa de biliard, Dynamic Competition, marimea 9...si am preferat-o fara postavul standard.Urmeaza sa imi ajunga masa acasa pentru montaj. Imi doresc un postav Simonis 860, dar am observat ca se gaseste in cel putin doua variante de latime (165 si 198 cm). Imi puteti spune care dintre variantele de latime este indicata pentru dimensiunea mesei? De la magazin mi s-a recomandat varianta de 198 cm, pe lungime de 2,9 m. Varianta de 198 cm este putin mai scumpa decat cea de 165 cm si ma gandesc sa nu imi fi recomandat postavul de 198 cm doar din considerentul acesta. La 165 cm latime, cat mi-ar trebui in lungime sa acopar placile si mantele? Va multumesc si astept un raspuns, daca cineva are habar de treaba asta.
Last edited by torres on Fri Mar 29, 2019 10:33 am, edited 1 time in total.
torres
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Thu Mar 28, 2019 9:28 pm

Re: Dimensiune latime postav pentru masa de 9 ft

Postby Cristi » Fri Mar 29, 2019 10:02 am

In primul rand cred ca te referi la Simonis 860 nu 360 (nu cred ca exista 360).
Si eu ti-as recomanda latimea de 198 pt o masa de 9ft. Vezi aici info direct de pe site-ul producatorului: http://www.simoniscloth.com/media/manag ... gGuide.pdf
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Dimensiune latime postav pentru masa de 9 ft

Postby torres » Fri Mar 29, 2019 10:32 am

Scuze, am tastat eu gresit.Am modificat acum. De 860 era vorba, evident. Multumesc pt sfat ! Toate bune.
torres
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Thu Mar 28, 2019 9:28 pm

Re: Dimensiune latime postav pentru masa de 9 ft

Postby AlexandruM » Fri Mar 29, 2019 4:30 pm

Felicitari pentru achizitie.

Treaba cu postavul e simpla. Daca iei postav cu latimea de 198 cm, vei avea nevoie de 2.9 metri lungime. Daca iei postav cu latimea de 165 cm, ai nevoie de 3.6 metri lungime. In final suma cheltuita ar trebui sa fie cam identica in ambele cazuri. In mod normal instalatorul mesei iti va putea spune ce latime a postavului prefera, desi nu ar trebui sa fie probleme cu niciuna din cele doua latimi.

Cand intri in posesia mesei, imi poti trimite niste poze cu modul cum arata cauciucul mantelor la buzunare? Apropo, ce cauciuc vine pe Dynamic Competition din fabrica, stii cumva?

Mai jos proof cu lungimile necesare:

https://www.dynamic-billard.de/en/billiard-accessories/billiard-table-cloth-felt/pool-table-cloth-felt/1424/billiard-cloth-simonis-860-165-cm?number=80.860.60.1
This cloth has a width of 165 cm, suited for 7, 8 and 9 ft. tables.
We recommend the following measurements for covering a table including the rails:
9 ft: 3,60 metre = 36 decimetre

https://www.dynamic-billard.de/en/billiard-accessories/billiard-table-cloth-felt/pool-table-cloth-felt/1425/billiard-cloth-simonis-860-198-cm?c=1901
This cloth has a width of 198 cm, suited for 9, 10 and 12 ft. tables.
We recommend the following measurements for covering a table including the rails:
9 ft: 2,90 metre = 29 decimetre
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Dimensiune latime postav pentru masa de 9 ft

Postby torres » Fri Mar 29, 2019 9:52 pm

Salut. Multumesc mult pt informatii. Mantele sunt din cauciuc DBO Speedball Professional. O sa-i fac niste poze mai detaliate la buzunare si o sa le postez aici. Deocamdata ma chinui sa gasesc o mocheta potrivita, pentru a o pune peste parchet in zona unde vine masa. :roll:
torres
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Thu Mar 28, 2019 9:28 pm

Re: Dimensiune latime postav pentru masa de 9 ft

Postby AlexandruM » Mon Apr 01, 2019 7:39 am

Ca sa nu te chinui cu mocheta la rola si sa ai o optiune usoara de montaj si demontaj, iti recomand sa folosesti mocheta modulara (mocheta dale). Este vorba de patrate de mocheta cu laturile de 50 cm, sunt usor de transportat, se lipesc cu banda dublu adeziva, pot fi usor inlocuite, taiate, adaptate. Mocheta se aseaza frumos, nu se ridica la colturi, se intretine usor.

Mai jos ai site-ul de unde mi-am cumparat eu cca 35 mp. Pretul este comparabil sau mai ieftin decat cel al mochetei la rola, la o calitate net superioara. Baietii sunt corecti, ii recomand.
http://www.mocheta-preturi-ieftine.ro/
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Dimensiune latime postav pentru masa de 9 ft

Postby torres » Tue Apr 02, 2019 2:45 pm

Chiar cu ei am vorbit si de la ei o sa comand. Am tot cautat pe net mai multe variante si pana la urma tot la ei am ajuns. :) Tie prin ce curier ti le-au livrat? Te-a costat mult transportul? Ms
torres
Pionier
 
Posts: 4
Joined: Thu Mar 28, 2019 9:28 pm

Re: Dimensiune latime postav pentru masa de 9 ft

Postby AlexandruM » Wed Apr 03, 2019 9:37 am

Da, prin curier mi-au trimis. Au fost atat de draguti ca mi-au trimis initial niste placi drept mostre sa-mi fac idee ce urmeaza sa comand. Transportul a fost ceva pe la 200 Lei, cutiile sunt destul de grele, materialul e dens. Curierul exact nu mai stiu, FanCurier sau Cargus. Oricum insumat am iesit mai ieftin si mai calitativ, decat daca luam mocheta la rola. Un singur sfat, la livrare sa discuti sa ai posibilitatea sa verifici cutiile, sa nu existe diferente de culoare intre diferite cutii.

P.S. Poti sa ma suni la Tel. 0729996293 si discutam detaliile, ca sa nu obosim colegii cu informatii putin utile.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron