Carti biliard

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Carti biliard

Postby arnydm » Sun Dec 27, 2009 6:35 pm

Sheno wrote:Madfox: sunt de acord cu tine ca varianta ideala ar fi sa ne ingrijim de dezvoltarea aptitudinilor mentale, odata cu cele mecanice insa chestia asta ar trebui sa se potriveasca si cu temperamentul jucatorului sau motivatia care il aduce langa masa de biliard.
Ori unul din primele lucruri pe care l-am aflat din aceasta carte a fost ca trebuie sa aflu mai intai care este motivatia pentru care joc biliard:
1. Vreau sa fac performanta si sa castig banii din jocul acesta;
2. Vreau doar sa ies cateva ore in club cu prietenii si sa ma distrez ''la o bila''.
3. Vreau sa gasesc o modalitate de a ma relaxa si de a evada din grijile cotidiene, gasind mici satisfactii si bucurandu-ma din cand in cand pt. o lovitura spectaculoasa, pt. ca mi-a iesit un efect mai greu sau pt. ca am gasit o iesire cu alba mai grea.

Nu mi-a fost greu sa imi dau seama ca in cazul meu raspunsul va fi varianta de la punctul 3. In aceasta situatie mi-am asumat alegerea si am hotarat ca nu doresc sa devin doctor in biliard ci doar sa ma simt bine jucand (iar de multe ori am primit ca bonus si faptul ca am intalnit si cunoscut si alti jucatori la fel de pasionati ca si mine, impreuna cu care am reusit de multe ori sa petrec multe momente frumoase). Pentru mine este suficient atat.

Tocmai de aceea raman la parerea ca ''Pleasures of small motions'' it`s a must for advanced players (at least).
Dar bineinteles ca orice carte citita este un plus la cultura noastra individuala si fiecare dintre noi este liber sa citeasca orice carte isi doreste, in primul rand pentru ca ii face placere, nu doar pentru ca ''trebuie''.


Eu nu am citit cartea aia dar tot la punctul 3 ma incadrez... de fapt este un fel de 3.b: 3 + fratii mei Muscoi sau ce-or mai fi ei...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Carti biliard

Postby madfox » Sun Dec 27, 2009 9:01 pm

Pai asta scrie si in carte. Sa iti gasesti motivatia si sa iti ghidezi asteptarile dupa ea. Asa poti sa te bucuri de acest hobby .........................
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti biliard

Postby marse » Mon Dec 28, 2009 12:39 am

Sunt foarte curios cati dintre filipinezi (si nu ma refer doar la Efren, Bustamante, ci chiar si la cei mai recent aparuti in topurile competitiilor), folosesc cartile astea pe post de material didactic? Poate gresesc, dar toate imi dau un iz de carte de vanzari, gen "Cum sa vinzi prin telefon", "Cum sa fii cel mai bun manager de...", "Cum sa...", "Cum sa..."... Cand o carte te invatza ca cel mai bun lucru e sa te concentrezi pe lovitura "curenta" si pozitionarea bilei albe catre urmatoarea bila...asta in cateva zeci de pagini, pentru 39.99 USD, ca si cum eu m-as fi gandit la pozitionarea tacului pe tejghea dupa ratare, mi se pare cam infantil asa, tipic americanesc. Galetile de comentarii negative la postul meu sunt binevenite si le primesc direct in mufa :lol:

That was my 2 cents.

Marse.
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Carti biliard

Postby arnydm » Mon Dec 28, 2009 6:25 am

marse wrote:Sunt foarte curios cati dintre filipinezi (si nu ma refer doar la Efren, Bustamante, ci chiar si la cei mai recent aparuti in topurile competitiilor), folosesc cartile astea pe post de material didactic? Poate gresesc, dar toate imi dau un iz de carte de vanzari, gen "Cum sa vinzi prin telefon", "Cum sa fii cel mai bun manager de...", "Cum sa...", "Cum sa..."... Cand o carte te invatza ca cel mai bun lucru e sa te concentrezi pe lovitura "curenta" si pozitionarea bilei albe catre urmatoarea bila...asta in cateva zeci de pagini, pentru 39.99 USD, ca si cum eu m-as fi gandit la pozitionarea tacului pe tejghea dupa ratare, mi se pare cam infantil asa, tipic americanesc. Galetile de comentarii negative la postul meu sunt binevenite si le primesc direct in mufa :lol:

That was my 2 cents.

Marse.


Pai cum sa-ti spun eu fratele meu... spre exemplu in "educatia" mea am incercat sa vizionez cateva filme de specialitate si chiar sa citesc cateva carti de genul asta ( descarcate stii tu de unde ). Toate bune si frumoase... oamenii incearca sa-ti explice cam ce si cum ( referitor la cateva aspecte evident ) insa vezi tu cum e... pana la urma tot computerul tau de bord te coordoneaza la masa! Adica pe scurt informatia pe care o percepi tu la masa este singura care iti ramane cu adevarat in minte... eu, mai greu de cap, uit de acasa pana la sala de biliard tot ce am vazut si tot cum simt eu dau poate aceiasi lovitura pe care chipurile am studiat-o! :))))))
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Carti biliard

Postby madfox » Mon Dec 28, 2009 10:41 am

marse wrote:Sunt foarte curios cati dintre filipinezi (si nu ma refer doar la Efren, Bustamante, ci chiar si la cei mai recent aparuti in topurile competitiilor), folosesc cartile astea pe post de material didactic? Poate gresesc, dar toate imi dau un iz de carte de vanzari, gen "Cum sa vinzi prin telefon", "Cum sa fii cel mai bun manager de...", "Cum sa...", "Cum sa..."... Cand o carte te invatza ca cel mai bun lucru e sa te concentrezi pe lovitura "curenta" si pozitionarea bilei albe catre urmatoarea bila...asta in cateva zeci de pagini, pentru 39.99 USD, ca si cum eu m-as fi gandit la pozitionarea tacului pe tejghea dupa ratare, mi se pare cam infantil asa, tipic americanesc. Galetile de comentarii negative la postul meu sunt binevenite si le primesc direct in mufa :lol:

That was my 2 cents.

Marse.

Pai situatia trista e cam asa : fericitii cu talent de la mama natura n-au nevoie de carti, in general n-au nevoie de ajutor. Noi ceilalti 99 % trebuie sa muncim. Frate pana la urma este un sport. Si trebuie invatat cum trebuie aici avem lipsuri mari parerea mea. Nu am vazut la fotbal sa vina aia invatati sa dea cu exteriorul, cu interiorul, sa faca un-doi samd Cartile nu te invata sa joci. Depinde ce extragi de acolo sa te ajute. Dar cum spuneam daca motivatia ta este doar sa te distrezi cu prietenii nu o sa ajungi niciodata la niveluri superioare.
My 4 cents :D
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Previous

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests