314 sau z?

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: 314 sau z?

Postby AlexandruM » Tue Dec 10, 2013 2:10 pm

Dupa ce am jucat cam aproape un an cu 314/2 am hotarat sa incerc o schimbare si anume sa trec la Z2. Prima impresie despre Z2 a fost ca shaftul se comporta oarecum asemanator cu 314/2, unica mare deosebire este aceea ca Z2 nu iti permite sa te relaxezi, e un shaft care trebuie mereu urmarit si controlat, altfel ai de suferit. Exemplul cel mai elocvent este atunci cand bila de meci este in apropierea buzunarului lovitura e dreapta si zici ca dai in ea oricum si tot o bagi, lovesti fara a te aseza normal pe lovitura, in asa cazuri cu 314/2 mai mult ca sigur vei baga bila in buzunar, Z2 in schimb te va pedepsi pentru aceasta atitudine nepasatoare si probabilitatea de a rata lovitura se ridica la 90%.
Pentru mine aceasta a fost si ramane deosebirea esentiala intre aceste 2 shafturi.
Cu Z2 urmarirea si returul parca ies un pic mai bine, cu 5% sa zic, referitor la efectul lateral nu ma pot pronunta, eu incerc sa-l evit, dar cand este nevoie shaftul te ajuta.

In concluzie, as recomanda Z2 pentru jucatorii meticulosi, care isi pregatesc bine loviturile si nu se grabesc. Pentru ceilalti e OK si 314/2.

PS Ca si in cazul cu 314/2, Z2 este un shaft construit calitativ, eu nu am auzit nici un sunet de gol, sau ceva de genul, luneca bine pe mana si te ajuta, daca stii ce vrei de la el.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Previous

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron