Kamui Chalk si Gator review

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Kamui Chalk si Gator review

Postby madfox » Thu Sep 15, 2011 12:45 pm

Am avut sansa sa incerc noile achizitii. Desi costa ceva , Gator este 35 $ iar creta 25 $ am zis ca merita incercate.

GATOR - suprafata este din otel cu multe briz-brizuri taioase dar care au o inaltime foarte mica, astfel incat nu ia din pastila, doar o face mai poroasa si astfel creta prinde mult mai bine. Pe partea de otel ramane doar putina culoare pe cand cu smirghel s-ar fi luat destul material. Avand in vedere ca joc cu pastila scumpa tot Kamui, este o achizitie foarte buna, pentru ca asa va tine mai mult.

CRETA KAMUI - ca si marime este undeva la 75-80% dintr-o creta normala. Primul lucru care m-a frapat este senzatia pe care o ai atunci cand dai cu ea pe pastila. Parca dai cu crema, se simte asa delicat, moale este ca o pasta daca vreti. Ea se asaza extrem de uniform, mai exact se lipeste de pastila si nu am vazut sa cada praf.

Ok, asta era deja incurajator, acum am zis sa o incerc si la masa.

ESTE SENZATIONALA, cu siguranta cea mai buna creta care a fost creata vreodata.

Pentru prima oara dupa mult timp, am reusit 3 breakuri consecutive la bila 9, dand cu creta doar o data, la inceputul primului break ! Pe tacul de spart am dat doar o data, si am spart de vreo 10-12 ori. Acum imi dau seama ca n-am incercat si pe cel de jump ...

Am zis sa maresc miza si am incercat retururi in forta, la 2 pastile sub centru si am reusit 27 de lovituri consecutive fara a da cu creta si fara a face miscue ! Cu adevarat impresionant ! Nu stiu daca este si datorita combinatiei cu pastila Kamui dar aceasta creta m-a lasat fara cuvinte. Se lipeste si pastila nu aluneca pe bila alba. Alba se duce acolo unde trebuie sa se duca.




Sa vedem acum cat va dura una bucata ca sa facem analiza economica ( sper sa nu o pierd intre timp LOL ) Sa nu va suparati daca nu va dau si voua sa o folositi da e scumpa frate :) Pentru doritori mai avem noi-noute !
Attachments
PICT0894.JPG
PICT0894.JPG (11.87 KiB) Viewed 7635 times
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Kamui Chalk si Gator review

Postby AlexandruM » Thu Sep 15, 2011 1:14 pm

Hmm, nu cred ca accesoriile au un rol chiar asa de determinant, desi poate la nivel psihologic iti produc o stare de satisfactie si drept urmare o stabilitate a jocului. Felicitari pentru achizitie si succes la bile.
Nu are de suferit rutina de pregatire a loviturii, avand in vedere ca dispare aplicarea cretei pe pastila?

Pentru mine concluzia e una cat se paote de clara, pana nu imi voi imbunatati nivelul de joc, incat sa fiu multumit 70%, nu are rost sa investesc in accesorii.

PS Ce scule pentru montarea/intretinerea pastilei ai recomanda ,tinand cont de experienta pe care o ai?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Kamui Chalk si Gator review

Postby madfox » Thu Sep 15, 2011 4:08 pm

Accesoriile sunt foarte importante dar depinde si de nivelul de joc. daca iti dau o pastila varza ce faci cu ea ? Sau o creta chinezeasca de nu se lipeste pe pastila ?
La rutina deocamdata nu pentru ca oricum acum joc mai repede si prind "viteza". Se poate inlocui cu alt pas daca tii neaparat. mai vedem si in concurs cum e ...

Scule : cutter, smirghel, lipici, ascutitoare ... Daca intri pe az gasesti destule explicatii despre cum sa pui o pastila. Cred ca si pe aici la Reparatii gasesti ceva ...
Pentru intretinere doar una care sa dea forma din cand in cand si ceva care sa zgarie, nu de intepat ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Kamui Chalk si Gator review

Postby AlexandruM » Fri Sep 16, 2011 8:00 am

Pe azbilliards e destul de desfasurata tema cretei de la Kamui, parerile ca intotdeauna sunt impartite si bine argumentate de catre fiecare.
http://forums.azbilliards.com/showthread.php?t=245647

Creta Master de unde poate fi cumparata, in afara de magazinele online?
Am gasit intr-un magazin de articole sportive creta Master la pretul de 2 lei bucata, am luat o bucata si cand am comparat-o cu cea pe care o aveam eu, era evident faptul ca nu era decat o chinezarie, la aplicare zici ca e nisip.

Sculele astea pentru ingrijirea pastilei, isi merita banii? ai folosit asa ceva?
http://www.dynamic-billard.com/item/107 ... -tube.html
http://www.dynamic-billard.com/item/107 ... ndard.html
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Kamui Chalk si Gator review

Postby madfox » Fri Sep 16, 2011 1:52 pm

Da prima o folosesc dupa ce montez o pastila pentru a ii da forma rotunda inainte de a o perfectiona cu Ultimate.

A doua merge bine cateva folosiri dupa care o sa ia aiurea din ferula.

Cel mai bun sfat este sa dai jos pastila dinainte in totalitate cu cutterul pana la ferula foarte, foarte atent. Apoi dai putin cu smirghel si gata.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Kamui Chalk si Gator review

Postby AlexandruM » Fri Sep 16, 2011 2:45 pm

Pai am montat 2 pastile pe tacul meu McD, nu am avut probleme, cu toate ca in locul de lipire a pastilei cu ferula mai ramanea un pic de spatiu gol. Pe net am vazut ca unii lipesc pastile mai mari (ex. pastila de 14 mm, pentru varf de 13mm) dupa care la strung le aduc la dimensiunea dorita.
Cu ce scula poate fi prelucrata pastila pe lateral pentru a obtine acel luciu? Am inteles ca e vorba de o bucata de piele.

PS Sorry pentru Offtopic.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Kamui Chalk si Gator review

Postby madfox » Fri Sep 16, 2011 3:11 pm

da pai asa se cam pun, mai mari si dupa aia se aduc la fata. Luciu cu piele, pui Scuipinol si apoi freci .....
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Kamui Chalk si Gator review

Postby illidan » Fri Sep 16, 2011 3:51 pm

chiar asa de mare este diferenta la creta??...mi se pare cam scumpa ...as prefera sa iau Blue diamond si sa dau cu creta la fiecare lovitura......dar na ...dupa ce o sa testez creta Kamui poate imi schimb parerea....
illidan
Pionier
 
Posts: 25
Joined: Thu Jan 06, 2011 7:56 pm

Re: Kamui Chalk si Gator review

Postby AlexandruM » Fri Sep 16, 2011 4:05 pm

Ilidan, deosebirea indiscutabil este, apare insa intrebarea daca se merita sau nu, la un joc serios eu nu as risca sa fac prea multe lovituri fara a aplica creta. Pe de alta parte ma ingrijoreaza afirmatile potrivit carora, daca e sa folosesti aceasta creta, in locul unde se afla bila alba la spargere se depune un fel de ulei.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Kamui Chalk si Gator review

Postby illidan » Fri Sep 16, 2011 5:31 pm

normal ca e mai buna, ca doar nu costa 25$ degeaba ...dar problema e daca se merita ...ca poti sa cumperi si Blue Diamond la 2$ bucata...100$-- 50 de bucati ...in idea ca atunci cand cumperi nu cumperi doar pentru tine..
illidan
Pionier
 
Posts: 25
Joined: Thu Jan 06, 2011 7:56 pm

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron