Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby Viking » Sun Mar 11, 2012 4:18 pm

ak47rush wrote:http://www.ozonebilliards.com/plhxtecuehx.html si eu tot pe modelul asta eram axat dar uite ce design urat si ce culori apar in fotografia asta , sa fie oare din cauza fotografiei? ca pe siteul trimis de tine arata mai bine si cred ca acesta ar fii alesul :)


Nu-i chiar asa urat. Cred ca pe masa arata chiar bine. Inelele sunt insertii nu abtibilduri. Am vazut tacuri de colectie mult mai urate.
E mai frumos ca ala roz in orice caz :D
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby ak47rush » Sun Mar 11, 2012 4:23 pm

:)) ideea e ca vreau unul din aceasta serie, dar mai trebuie sa gasesc designul, http://www.ozonebilliards.com/plhxtecuehx1.html poate asta :) ala roz in niciun caz :) al tau are un E in serie care nu-l gasesc la ozone astia :)
ak47rush
Pionier
 
Posts: 8
Joined: Mon Jan 09, 2012 4:29 pm

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby DragosLucian » Fri Dec 21, 2012 12:09 am

Cum e tacul Players ?! Zi-mi si mie ca ma bate un gand...
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby devorator » Sat Dec 22, 2012 3:59 pm

Salut,
Players este unul din producatori de tacuri (nu ei de fapt, ci Kao Kao in China) cu un renume pe piata deja castigat.
Aceeasi companie face si Lucasi si inca vreo cateva marci. Sunt tacuri cu butt-uri atractive si cu shafturi destul de bune. Am in husa un Player HXT shaft de care chiar ma bucur pe Pechauer-ul meu. A fost modificat de un mester sa se potriveasca pe filet ca Players-ul nu face shafturi cu filet the Pechauer.
Daca m-ati intreba pe mine intre Players/Lucasi si Mcdermott/Viking, ca tacuri,as alege partea americana. Nu pentru ca sunt aici, fereasca Dumnezeu, ii urasc din tot sufletul pe ignorantii astia, dar pentru ca majoritatea lemnului este din Canada. Si asta e sigur!! Cu chinezi, desi ei spun ca e canadian maple, nu ai niciodata stabilitate si siguranta.

In rest toate bune si ma bucur ca am ajuns in sfarsit printre voi :)
Craciun fericit tuturor.

PS: Pt. alte intrebari si nelamururi legate de tacurile americane (sau alte tacuri in general) va stau la dispozitie. Mie mi-e mai usor sa ma interesez aici decat sa aflati de pe diferite site-uri/forum-uri.

Bafta

Cristi
Player: Cristian Neacsu
Tac: PfD/w 12.50mm Anwar shaft
Breaker/jump: Fury cocobolo
Husa: Instroke cowboy neagra
User avatar
devorator
Pionier
 
Posts: 11
Joined: Thu Dec 20, 2012 9:50 pm
Location: Waltham, MA - USA

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby AlexandruM » Sat Dec 22, 2012 9:18 pm

Salut, Cristiane. Ma bucur ca ai ajuns si pe forumul nostru.
Pana la urma am facut acea tranzactie pe AZ, shaftul a ajuns exact cum a fost descris si deja de 2 luni ma bucura cu posibilitatile sale.

Bine ai venit.

PS Daca ar fi sa aleg un tac pentru incepatori la bani putini, m-as opri fara multe discutii la McDermott.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby DragosLucian » Sun Dec 23, 2012 11:57 pm

Dintre Players HXT, McDermott Star si Fury ce ati alege?
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby AlexandruM » Mon Dec 24, 2012 9:50 am

Personal as alege McDermott Star, sunt tacuri de calitate, McDermot are decenii de traditie in spate. Primul meu tac a fost unul din seria McDermott Lucky si am fost foarte multumit de el, acum tatal meu joaca cu el si este OK. Ulterior daca vei hotara sa investesti in alt tac McDermott poate ramane ca tac de spart, in caz ca nu vei vrea sa-l vinzi.
Pinul folosit de McDermott este unul foarte raspandit, asa ca daca vei dori sa-i pui un shaft LD, cred ca vei gasi usor.

PS Apropo, la tacurile McDermott poti obtine cel mai bun pret din Romania de la dealerul lor oficial, Mihai Pasarica, omul e de multi ani in domeniu si se tine de cuvant, in cazul in care vei avea probleme cu tacul, le va putea remedia operativ, lucru care va fi mai greu si mai costisitor, daca cumperi celelalte tacuri de pe net, neavand astfel legatura directa cu vanzatorul.

Post PS daca ai nevoie de datele de contact ale lui Mihai, da-mi un MP.

Succes la achizitie, oricare ar fi aceasta si nu scoate din calcul nici achizitia unui tac s/h, asta daca nu tii mortis sa ai un tac nou.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby jpriest88 » Thu Jan 03, 2013 2:13 pm

Salut!

De tacurile Peradon ce spuneti?

Intre un McDermott Star S1 si un Peradon MacMoran Lincoln (http://www.peradon.co.uk/mcmorran-9-bal ... px#product) care ar fi alegerea mai buna?

Mentionez ca sunt incepator (joc de cativa ani ocazional) si vreau sa incep sa joc mai mult.

Astept si alte sugestii... Buget MAXIM 350 lei. (si asta a fost urcat de la 250... asa ca mai sus nu ma duc)

PS: Ma intereseaza doar ce se poate comanda din Romania sau prin cineva din Romania. La gama asta de pret nu mi se pare prea inteligent sa platesti 20 de euro transportul plus taxele de card...

Multumesc anticipat!
jpriest88
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Thu Jan 03, 2013 2:01 pm

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby AlexandruM » Thu Jan 03, 2013 9:17 pm

Salutare, jpriest88.

de marca Peradon, sincer sa fiu aud prima data.

Daca as face o comparatie intre modelul Peradon prezentat de tine si tacul McDermott Star S1, as evidentia urmatoarele aspecte:
1) Un tac este cu ata, altul fara, diferenta aceasta conteaza enorm, daca esti o persoana careia ii transpira palmele in timpul jocului. Trebuie sa te decizi de ce fel de maner la tac ai nevoie.
2) Astia de la Peradon nici macar nu au avut bunul simt sa indice ce fel de pin folosesc la imbinare. Despre ce marime e vorba? 5/16x14, 5/16x18? Personal, sunt nelamurit, tind sa cred ca este vorba despre 5/16x18, dar de ce oare producatorul nu a indicat exact? In general descrierea facuta tacului Peradon e una care suna frumos, dar care nu prea vine cu date exacte despre proprietatile tacului (genul descrierilor facute pe unele siteuri romanesti).
3) Ca si design tacul de la Peradon arata mai bine, astfel cand vei ajunge cu el la masa de joc din club, cu siguranta va atrage mai multe priviri. Tacul McDermott in schimb, are practic designul unui tac de sala. Astfel WOW-efectul tacului Peradon va fi cu siguranta mai mare. Desi in ambele cazuri vorbim despre decoratii aplicate (practic despre niste abtibilduri), trebuie sa te decizi daca designul mai sofisticat conteaza pentru tine.
4) In eventualitatea in care ulterior vei dori sa pui un shaft LD pe butt, pentru pin-ul de McDermott, in Romania vei gasi mai usor un shaft, decat daca ar fi vorba de tacul Peradon, care nu stim ce pin are, oricum daca are pin 5/16x18, un shaft LD va fi greu de gasit pe meleagurile noastre.
5) La o revanzare ulterioara sunt convins ca tacul McDermott se va vinde mai usor, data fiind notorietatea marcii si garantia pe viata.
6) Pentru McDermott ai dealer oficial in Romania si GARANTIE PE VIATA TACULUI. Cei de la Peradon cred ca acorda garantia la fel dupa cum fac si descrierea tacului, adica dupa ureche.

In concluzie, eu sunt pentru Mcdermott.
Desi, personal, nu as cumpara nici unul din tacurile prezentate de tine, deoarece la Peradon nu stiu ce cumpar, iar la McDermott nu imi place designul si nici faptul ca este wrapless, mie imi transpira palmele.

Succes in cautari.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Salut, un sfat pentru un incepator!!!

Postby madfox » Thu Jan 03, 2013 10:19 pm

ma bag si eu, la cele lowcost incercati si Artemis sunt super ok la 180-250 RON McDermott Star sunt facute oricum tot in China Eu am castigat si concursuri cu Artemis, dupa mine sunt mai cu viata decat Star

de Peradon n-am auzit la biliard
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron