Intretinere shaft si ferula

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Intretinere shaft si ferula

Postby Viking » Sun Mar 11, 2012 3:17 pm

M-a intrebat un prieten de crashma ce solutii de curatat (profi) sa-si ia pt intretinerea tacului. Si unde le gaseste ?

Io (care imi lustruiesc OB-ul cu pronto diluat) :D n-am prea stiut ce sa-i zic, dar i-am promis ca va intreb pe voi.

Multumesc,
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Intretinere shaft si ferula

Postby Cristi » Sun Mar 11, 2012 9:31 pm

Cu un search gaseai un subiect deschis pe tema asta: viewtopic.php?f=6&t=32&start=0

Eu folosesc asa:
Q-wiz pt curatare shaft, apoi cu un servetel putin umed sterg tacul si imediat cu unul uscat. Apoi cu un leather burnishing ii inchid porii. (Merge f bine si cu o bucata de postav...mie mi-au ramas in plus de la masa)
Din cand in cand mai folosesc si ceara q-wax pt intretinerea lemnului.
Nu am folosit si nu sfatuiesc sa utilizati solutii din comert pt mobila sau altele pe baza de alcool. Daca nu aveti o solutie speciala, un prosop f putin umezit cu apa este ok, important este sa nu lasati prea mult tacul in contact cu apa.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Intretinere shaft si ferula

Postby AlexandruM » Mon Mar 12, 2012 9:00 am

La mine curatarea tcului decurge cam asa.
Gripul de ata il curat cu o carpa inmuiata in alcool, dupa care il sterg cu o alta carpa uscata, la fel cu alcool sterg si restul buttului dupa care rapid cu o carpa uscata.

Shaftul il curat cu solutia "Sil Kleen" aplicata pe un prosop de hartie, pana cand nu se mai ia culoare albastra, dupa care il polishez cu o bucata de hartie ( se gaseste la pungile de hartie de culoare maro,ca in filmele americane, sau la pungile in care se vinde paine la Carrefour :) ) pana cand devine fierbinte, dupa care mai sterg odata cu un servetel special pentru shafturi. Cu aceeasi solutie sterg atent si ferula.

Procedura se repeta cam odata pe luna.

PS Eu am cumparat accesoriile de intretinere de la Dynamic Billiard, odata cu achizitionarea tacului.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests