Greutate tac

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Greutate tac

Postby Cristi » Tue May 22, 2012 11:21 am

Ce greutate au tacurile voastre de joc si cele de spart? Ati umblat la weight bolts (le-ati scos, scurtat, etc)? Ati simtit diferente majore jucand cu un tac usor comparativ cu unul greu?

Greutatea standard este de 19oz. Insa am intalnit jucatori care aveau tacuri de 21oz, dar si de 16.5 oz...Personal prefer un tac mai usor. Ce parere aveti? Cum poate influenta greutatea unui tac jocul?
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Greutate tac

Postby AlexandruM » Tue May 22, 2012 12:40 pm

Eu joc cu un tac de 19oz si pentru mine este greutatea optima. Am jucat cu tac de 20 oz si mi s-a parut greu si obositor pentru mana, pe de alta parte un tac mai usor (18oz) mi s-a parut cam "neserios" ii lipsea parca stabilitate, nu se simtea in mana. Asa ca la capitolul tac de joc eu raman la 19oz.

Referitor la tacul de spart, initial spargeam cu un tac dintr-o bucata (cam pe la 19oz), credeam ca pentru a creste eficienta spargerii si a sparge mai in forta este nevoie de un tac mai greu. Dar aplicand regulile fizicii devine evident ca pentru a obtine o putere mai mare la spargere e nevoie de un tac mai usor. Dupa ce am cumparat actualul meu tac de spart de 19 oz si am spart mai mult cu el, tind sa cred ca am nevoie totusi de un tac mai usor. Zilele acestea am spart cu un tac de sala, mai usor si pot spune ca mi-a placut cum sparge, decat ca tot mi s-a parut cam nesigur, dar probabil este din lipsa obisnuintei. In concluzie pentru un tac de spart cred ca as opta pentru greutatea de 18 oz.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Greutate tac

Postby arnydm » Tue May 22, 2012 10:11 pm

Cristi wrote:Ce greutate au tacurile voastre de joc si cele de spart? Ati umblat la weight bolts (le-ati scos, scurtat, etc)? Ati simtit diferente majore jucand cu un tac usor comparativ cu unul greu?

Greutatea standard este de 19oz. Insa am intalnit jucatori care aveau tacuri de 21oz, dar si de 16.5 oz...Personal prefer un tac mai usor. Ce parere aveti? Cum poate influenta greutatea unui tac jocul?


Eu mi-am scurtat surubul la McD la jumătate. A rezultat o "lipsă" în greutate de aproximativ 1 Oz, cu un mic plus sau minus... nu mai țin minte exact. La început mi s-a părut o alegere inspirată însă cu timpul am ajuns să nu mai fiu atât de încântat... este doar o chestie de gust până la urmă și nimic mai mult pentru că te vei adapta noii greutăți și a noului punct de balans. Strict din punctul meu de vedere eu aș opta pentru o greutate mai mare decât 19... dar eu sunt un jucător care "plesnește" bila albă pe când tu o cam "mângâi"... s-ar putea ca o greutate mai mică și evident un balans-point spre mijlocul tacului să te ajute mai mult la cum te știu eu dar... doar atât: s-ar putea! :)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Greutate tac

Postby Viking » Mon May 28, 2012 4:44 pm

Al meu are 18,65, proaspat cantarit. E format din shaft OB + butt vapor, reconditionat si lacuit de mine personal (ca nu dau doi bani pe cozi scumpe) cu care OB-ul s-a potrivit de minune. Cu ala ma simt cel mai bine, cu ala joc. In rest, am maritat tot. Am mai jucat fro 2-3 sapt cu o combinatie ce trecea de 20 oz si mi-am facut praf jocul. O sa-i mai bag astuia un surub de 15 g in coada, sa-l fac de 19, ca parca-l simt ca "trage" fata cam tare. Dar nu-i atat de deranjant.
Tacul de spart (atunci cand nu-l uit acasa) nu trece de 19. Am cantarit shaftul si era mai usor decat OB-ul (care este mai greu decat ma asteptam).
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Greutate tac

Postby madfox » Mon May 28, 2012 8:08 pm

Tacul de joc Dominiak cu Z2 - 18,4 oz parca ar merge si putin mai greu
Mezz de spart 20,5 - este echilibrat si nu pare asa greu, dar sparge de rupe ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron