Ce nu va place la un tac

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Ce nu va place la un tac

Postby AlexandruM » Tue May 22, 2012 12:46 pm

Haideti sa enumeram 3 chestii care nu ne plac la un tac.

Mie nu-mi plac:
1) Tacurile wrapless;
2) Lemnul colorat(vopsit);
3) Tacurile fara bumper.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Ce nu va place la un tac

Postby pucer » Tue May 22, 2012 8:49 pm

:D

1) shatftul fara collar.
2) prea multe culori.
3) shaftul subtire (Z2, I3, ca pe astea am incercat si pt mine sunt foarte incomode. Insa e adevarat ca nu am jucat cu niciunul mai mult de 30 de min.)Poate ca sunt prea sensibil dar pt mine 1 mm a contat enorm.
pucer
Balls Master
 
Posts: 118
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:15 am

Re: Ce nu va place la un tac

Postby arnydm » Tue May 22, 2012 10:19 pm

1. Prea multe inlay-uri.
2. Colorit exagerat, vopsitul în culori nenaturale, etc
3. Inelele alea pretențioase de la shaft și butt, de la îmbinare... cu cât mai simplu cu atât mai bine!

Tacul ideal pentru mine? Un sneaky pete cu oleacă îmbunătățiri... :)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Ce nu va place la un tac

Postby Cristi » Wed May 23, 2012 7:31 am

1) Imitatiile de irish linen la grip-ul tacurilor mai ieftine
2) Tacurile de fibra (inclusiv shaftul)
3) Shafturile mai groase si care nu aluneca usor.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Ce nu va place la un tac

Postby Val » Wed May 23, 2012 6:53 pm

Foarte interesant acest topic. Asa ne putem da seama cat de diferiti suntem. Si totusi, cat de asemanatori...

1. Nu imi plac tacurile cu wrap prost ales (textura sau culoare, iar aici as putea da unele exemple de la Meucci, care are unele tacuri interesante, dar "prost infasurate" dpmdv). Prefer tacurile wrapless, dar si wrap-urile de buna calitate sau potrivite tacului.
2. Nu imi plac tacurile care sunt doar fancy sau doar opere de arta, fara sa aiba un accent pus pe playability (cred ca este mai intai un obiect de joc si abia apoi un obiect de colectie).
3. Nu imi plac tacurile nenaturale (culori stridente, bling-bling, plastic, lungi doar ca sa fie diferite de celelalte etc.). Un tac trebuie sa fie elegant (iar daca este elegant prin simplitate, este cu atat mai placut).
4. Nu imi plac tacurile de duzina.
5. Nu imi plac tacurile la moda (cele care se cumpara "in draci" doar pentru ca sunt bine mediatizate).
6. Nu imi plac shafturile lacuite pana la varf si nici cele peste 13 mm.

A, si 7. Nu imi plac tacurile/shafturile strambe (a nu se intelege ca sunt un maniac al evitarii oricarei deviatii, ci doar al tacurilor care incep sa "salte" pe masa la rulare).
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Ce nu va place la un tac

Postby madfox » Thu May 24, 2012 10:08 pm

Ma enerveaza ata la un tac. Da rau de tot :)
Cand e prea rigid de nu simti nimic
Balansul prea pe spate
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce nu va place la un tac

Postby Viking » Tue May 29, 2012 9:44 am

- Ma inerveaza shafturile lacuite de tre sa stai cu prosopul in buzunar.
- Ma mai inerveaza varfurile care-si schimba, in timp, proprietatile (gen Everest).
- Ma mai inerveaza sistemele ajustabile de greutate.
- Ma mai inerveaza firmele de tacuri ce ofera chestii similare cu altii dar (cu un marketing agresiv) vor sa dea impresia ca ofera chestii magice. Si unii pun botul.
- La fel ma inerveaza si cele ce incearca sa-si formeze o aura de mare firma/manufactura "noi le lucram manual, numai 3 buc/an ca sa ne concentram pe calitate si din cauza asta joca mai bine ca altele". Dup aia plateste un campion sa scrie pe el "endorsed by...". Aici pun altii botul si e si pe bani mai multi.

(si oftopique) - Cel mai mult si mai mult, din tot biliardul, ma inerveaza pokemonii (ca in general nu trec de 25 de ani) care dau repede in bile si fug la urmatoarea lovitura, in capul lui asta insemnand sa "stii biliard".
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests