Descrieri materiale instructionale

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Descrieri materiale instructionale

Postby AlexandruM » Mon Jan 14, 2013 10:40 pm

In prezent gasesti o multime de materiale instructionale si o gramada de exercitii pe net. O buna parte din aceste materiale instructionale sunt contra cost si promit a face minuni chiar si pentru cel mai mediocru jucator. Realitatea insa, este ca nu intotdeauna un material instructional cu un marketing agresiv da si cele mai bune rezultate. Avand in vedere ca de regula unele din aceste lectii costa destul de mult, apare intrebarea logica care material instructional este cel mai bun, la modul de prezentare a informatiei, la raportul calitate-pret si de ce nu la rezultatele pe care le-a avut asupra jucatorului.

Propun astfel, in masura posibilitatilor, sa facem o descriere a materialelor instructionale incercate de catre noi, astfel incat sa ajutam pe cei care vor sa-si cheltuie cat mai rezonabil banii, cat si pe cei ce sunt in cautarea de noi cunostinte.

As dori sa folosim toti urmatorul sablon de descriere, ca sa putem compara mai usor diferite materiale:
1) Denumirea
2) Autor/prezentator
3) Pret
4) Continutul. Modalitatea de prezentare a informatiei
5) Calitatea imaginii si a sunetului
6) Parerea personala, Recomandati achizitionarea?
7) Raportul calitate pret, pe o scara de la 1 la 10.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Descrieri materiale instructionale

Postby AlexandruM » Mon Jan 14, 2013 11:18 pm

1) Denumirea: Zero-X Kicking System Video
2) Autor/prezentator: Tor Lowry
3) Pret: 6.21 Euro (in acest pret intra si un material despre loviturile cu manta)
4) Continutul. Modalitatea de prezentare a informatiei:
Materialul are o durata de aproape 2 ore si se refera la loviturile din una, doua sau mai multe mante (kick shots). Autorul vine cu un sistem relativ simplu, usor de inteles si usor de aplicat. Loviturile dintr-o manta (one rail kick) au fost analizate practic din toate punctele de vedere, nu stiu daca la acest capitol se mai poate adauga ceva. In schimb loviturile din mai multe mante au fost analizate oarecum superficial si parca nu au la baza un sistem solid. Sunt mai greu de inteles si mai greu de aplicat in timpul jocului. Informatia este prezentata bine, exista exemple de exercitii, chestiunile importante sunt repetate prin grafica computerizata.
5) Calitatea imaginii si a sunetului: Calitatea imaginii si a sunetului este una buna, nu este HD dar se intelege totul, pacat ca se filmeaza doar dintr-o singura pozitie, uneori se simte nevoia miscarii camerei.
6) Parerea personala, Recomandati achizitionarea?
La loviturile dintr-o manta totul este prezentat simplu si efectiv, pentru loviturile din mai multe mante sistemul nu mai este atat de simplu si mi-a lasat impresia ca autorul l-a fortat oarecum sa se potrivveasca si pentru specificul loviturilor din mai multe mante. Nu mi-a placut setul de bile pe care il foloseste prezentatorul :) E un material bun pentru toata lumea, chiar si pentru incepatori. Avand in vedere ca l-am achizitionat la o promotie si ca in acest pret intra si un material despre loviturile cu manta, recomand achizitionarea lui.
7) Raportul calitate pret: 10

1) Denumirea: Zero-X Banking System
2) Autor/prezentator: Tor Lowry
3) Pret: Gratis (a fost oferit cadou la achizitionarea Zero-X Kicking System Video)
4) Continutul. Modalitatea de prezentare a informatiei:
Materialul are o durata de aproape 1h 12 min si se refera la loviturile cu o manta (bank shots). Autorul aplica un sistem asemanator cu cel folosit in Zero-X Kicking System Video, este usor de inteles si de aplicat. Sunt propuse exercitii eficiente si se insista mult pe faptul ca indeplinirea acestor exercitii este cheia succesului. Lucru cu care sunt in mare parte de acord. Cu parere de rau loviturile cu 2 sau mai multe mante, lipsesc cu desavarsire. Informatia este prezentata bine, grafica computerizata care lipsea in Zero-X Kicking System Video acum este prezenta si te ajuta mult, sunt facute rezumate la fiecare capitol.
5) Calitatea imaginii si a sunetului: Calitatea imaginii si a sunetului este una buna, fiind inbunatatita fata de Zero-X Kicking System Video.
6) Parerea personala, Recomandati achizitionarea?
Am fost dezamagit de lipsa totala a loviturilor cu doua sau mai multe mante. In prezentarea sistemului sau, autorul foloseste destul de mult efectul lateral pe bila alba, fapt ce se poate rasfrange negativ asupra jucatorilor incepatori, care stapanesc greu bila alba.Am simtit lipsa detalierii mecanismului unei lovituri cu manta si a proceselor care se produc in timpul acesteia. Inceputul materialului este dedicat unor chestiuni pe care deja le stiam din Zero-X Kicking System Video. Per ansamblu este un material bunicel. Nu as recomanda achizitionarea lui separata, fara Zero-X Kicking System Video va fi mai greu de inteles conceptul Zero-X in general.
7) Raportul calitate pret: 8
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Descrieri materiale instructionale

Postby AlexandruM » Mon Jan 14, 2013 11:44 pm

1) Denumirea: Billiards Inside Secrets
2) Autor/prezentator: CJ Wiley
3) Pret: 14.95 $ pentru Pay Per View
4) Continutul. Modalitatea de prezentare a informatiei:
Materialul are o durata de aproape o ora si se refera la pozitia la masa, modul de aliniere a loviturii, loviturile speciale (jump, masse), analogii intre biliard si alte sporturi, latura mintala a jocului, un nou concept de tintire (TOI) etc. Materialul este prezentat fragmentat fiind compus din mai multe filmulete. Nu se pune accentul pe tehnica executarii loviturilor, ci mai degraba pe o noua abordare a jocului, din perspectiva unui campion. Motiv pentru care acest video nu cred ca este prea util incepatorilor. Informatia este prezentata cam slabut, lipseste reprezentarea grafica, nu se fac rezumate, autorul propune foarte putine exercitii.
5) Calitatea imaginii si a sunetului: Calitatea imaginii si a sunetului este una buna, se folosesc mai multe camere.
6) Parerea personala, Recomandati achizitionarea?
Sincer sa fiu am ramas oarecum dezamagit de acest material, dupa impactul care l-a avut asupra mea conceptul TOI (Touch Of Inside), ma asteptam la ceva mult mai bun. Dupa cum am spus accentul se pune mai mult pe filozofia jocului si o noua abordare a acestuia, din acest motiv il vad util in mare parte pentru jucatorii care au cat de cat o tehnica stabila. Fiind format din mai multe fragmente, avem ocazia sa urmarim adevarate metamorfoze, intr-un clip autorul este tanar si cu parul lung, in altul deja este imbatranit si tuns, intr-un clip poarta costum, in fragmentul urmator deja este in camasa descheiata si pantaloni de plaja. Toate acestea se rasfrang negativ asupra perceptiei materialului ca unul intreg, pare mai degraba un mix de clipuri din diverse perioade. Daca nu ar fi fost descris, desi foarte putin, conceptul de TOI, nu cred ca as fi recomandat acest material. Cu alte cuvinte nu ar fi un video din primele 10 pe lista de prioritati.
7) Raportul calitate pret: 8

1) Denumirea: The FAQs of Pool & Pocket Billiards
2) Autor/prezentator: Allan P. Sand
3) Pret: 4.99 $ pentru un PDF
4) Continutul. Modalitatea de prezentare a informatiei:
Materialul este prezentat sub forma unei cartulii cu 209 pagini, in format PDF. Lucrarea analizeaza jocul de biliard, in diferitele sale manifestari, sub forma intrebarilor si raspunsurilor. O carte excelenta pentru incepatori si pentru cei care vor sa inteleaga lumea biliardului. Sunt prezentate multe sfaturi din diferite domenii, de la modul de a te aseza pe lovitura, pana la jocul pe bani, tactici de enervare a adversarului, modul de reparare a unui tac sau de mutare a unei mese de biliard etc. De asemenea, sunt prezentate pe scurt regulile de joc pentru diverse tipuri de joc. Cu alte cuvinte este o trecere in revista a practic TUTUROR aspectelor jocului de biliard. Limbajul este unul usor si pe inteles.
5) Calitatea produsului: Calitatea textului si a schemelor este la cel mai inalt nivel.
6) Parerea personala, Recomandati achizitionarea?
Aceasta cartulie este un fel de brosura pe care as recomanda-o cu desavarsire pentru toti jucatorii incepatori. Un jucator mai avansat ar putea sa cheltuie banii pe ceva mai bun.
7) Raportul calitate pret: 9
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Descrieri materiale instructionale

Postby madfox » Wed Jan 16, 2013 9:40 pm

Foarte buna initiativa ! Sper sa pot posta despre materialele pe care le-am luat pana acum, incep cu o carte si mai continuam sper curand
1) Denumirea - The Inner Game of Tennis
2) Autor/prezentator - Timothy Gallwey
3) Pret - 15-20 $
4) Continutul. Modalitatea de prezentare a informatiei - desi este scrisa pentru tenis, se preteaza foarte bine si la biliard, fiind tot joc individual. Informatii interesante cu privire la cele 2 euri, gandirea neutra,focus, dorinta si multe , multe alte concepte si analize.
5) Calitatea imaginii si a sunetului
6) Parerea personala, Recomandati achizitionarea? Recomand cu mare caldura, o carte excelenta pentru intelegerea mentalului in sport.
7) Raportul calitate pret, pe o scara de la 1 la 10. 10-10
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Descrieri materiale instructionale

Postby AlexandruM » Sun Mar 31, 2013 6:03 pm

Vreau sa multumesc lui Iulian pentru cadoul oferit si anume cartea The Inner Game of Tennis de autorul Timothy Gallwey. Subscriu la tot ce a precizat el mai sus. Recomand cu caldura cartea tuturor, regret ca nu am facut rost de ea mai devreme. Merita citita.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Descrieri materiale instructionale

Postby Viking » Sun Mar 31, 2013 8:53 pm

Hai bre alexandre. Lasa teoria. N-ai auzit ca nu conteaza ce-i aia deflexie ? Biliardu se joaca dupa cum simti.

ie un clip pe iutub u Mosconi explicand loviturile cu manta.

E un fel de lectie ge "jump is gay" dar zice in 3 min cat altele pe 2 dvd-uri.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Descrieri materiale instructionale

Postby AlexandruM » Sun Mar 31, 2013 10:50 pm

Nu vad legatura intre cartea pe care o recomand cu videoclipul lui Mosconi.
Sau am omis eu ceva?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Descrieri materiale instructionale

Postby Viking » Mon Apr 01, 2013 7:36 am

1) Denumirea: Zero-X Kicking System Video

Pai asta ce-i ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Descrieri materiale instructionale

Postby AlexandruM » Mon Apr 01, 2013 8:55 am

Acum m-am lamurit. Era bine sa fi indicat direct la ce te referi.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Descrieri materiale instructionale

Postby AlexandruM » Thu Jul 11, 2013 8:50 am

1) Denumirea: Cue Ball Control Cheat Sheets
2) Autor/prezentator: Allan P. Sand
3) Pret: 9.99 $ pentru un PDF
4) Continutul. Modalitatea de prezentare a informatiei:
Materialul este prezentat sub forma unei cartulii cu 176 pagini, in format PDF. La inceputul lucrarii se prezinta conceptii generale despre intensitatea loviturii, mecanica loviturii, modalitati de aplicare a efectului pe bila alba, modul de interpretare a schemelor, diverse exercitii etc. Ulterior sunt prezentate scheme in care se prezinta diferite solutii de a face o iesire de la o bila la alta. Schemele sunt grupate pe capitole, in functie de locul amplasarii bilelor, adica in aceasi jumatate a mesei sau in jumatati diferite.
5) Calitatea produsului: Calitatea schemelor pentru un PDF lasa putin de dorit, puteau fi mai clare, desi per ansamblu sunt lizibile.
6) Parerea personala, Recomandati achizitionarea?
Mi-am pus multe sperante in aceasta cartulie si ele au fost justificate partial. In opinia mea in lucrare era imperios necesar un capitol in care sa fie prezentate principiile de baza ale jocului pozitional (ex. care iesiri ar trebui evitate, ce intensitate a loviturii ar trebui folosita mai des etc.) Iesirile la bila urmatoare sunt destul de simple si eficiente, desi cu unele solutii alese de autor nu sunt de acord. Lucrul care nu mi-a placut cel mai mult, ca sa nu zic ca m-a dezamagit a fost faptul ca atunci cand pe pagina era loc de 4 scheme, de multe ori, autorul a completat doar 2-3 scheme lasand o schema goala, care teoretic ar trebui completata de catre cititor cu loviturile sale, iar la sfarsitul lucrarii vreo 10 pagini sunt cu scheme goale. In total din cele 176 pagini ale cartii, vreo 15 sunt goale, inutile. Mi-a lasat impresia ca autorul nu a mai avut ce arata cititorului.
Cu toate acestea as recomanda cartea in special pentru jucatorii incepatori/ocazionali, care vor economisi mult timp, avand deja solutiile optime prezentate, nemaifiind necesar sa experimenteze cu diferite tipuri de iesiri. Un jucator mai avansat ar trebui sa parcurga macar odata tot materialul pentru a-si intari cunostintele.
7) Raportul calitate pret: 8


1) Denumirea: Ultimate pool secrets
2) Autor/prezentator: CJ Wiley
3) Pret: 14.95 $ pentru Pay Per View
4) Continutul. Modalitatea de prezentare a informatiei:
Materialul are o durata de peste o ora si se refera la modul de aliniere a loviturii, pozitia la masa, priza, modul de tinere a tacului, modul de aplicare a efectului pe bila alba, corelatia intre efect si diamantele de pe masa, principiile jocului pozitional, latura psihica a jocului si competitiei, principiile de tintire etc. Materialul este fragmentat in 39 de capitole, avand inclus in cuprinsul sau si fragmente din diferite meciuri ale autorului. Informatia este prezentata bine, destul de explicativ, exista reprezentari grafice, nu se fac rezumate, dar sunt prezentate destule exercitii utile pentru jucatori.
5) Calitatea imaginii si a sunetului: Calitatea imaginii si a sunetului este una buna, se folosesc mai multe camere.
6) Parerea personala, Recomandati achizitionarea?
Am fost placus surprins sa constat ca acest video este mult mai calitativ si bine prezentat decat DVD-ul Billiards Inside Secrets aparut ulterior. Accentul se pune in egala masura pe tehnica loviturii, cat si pe latura mintala a jocului. Cand a fost inregistrat acest material instructional, conceptul TOI era tinut secret de catre CJ, motiv pentru care pe alocuri in modul in care autorul abordeaza jocul se simte o veriga lipsa. Fragmentele filmului sunt inregistrate in aceeasi perioada, astfel lasa impresia unui material unitar complet. Abordarea jocului de catre CJ este una aparte, pe alocuri diferita radical de conceptele traditionale, motiv pentru care e posibil sa nu fie pe plac tuturor. Recomand cu incredere acest video tuturor jucatorilor, care vor sa-si deschida mintea si sa accepte si un alt fel de a juca.
7) Raportul calitate pret: 9
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests