Silver Cup Chalk

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Silver Cup Chalk

Postby Val » Fri Jan 15, 2010 11:57 am

Are cineva vreo opinie despre creta Silver Cup?
Cum este fata de Masters, Triangle, Brunswick, Diamond?
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Silver Cup Chalk

Postby Cristi » Fri Jan 15, 2010 1:17 pm

Am eu una pe acasa, dar nu o folosesc...Mi se pare sub creta de la Masters...Am auzit ca Blue Diamond ar fi cea mai buna la ora actuala, dar are un pret destul de piperat si nu stiu daca merita banii si daca se simte diferenta. Triangle e cam la fel ca Masters, poate un pic mai moale(asa mi se pare mie).

Totusi am citit ca masters nu mai face crete asa bune si ca variantele de mai demult(alea care nu aveau inscriptionat steagul USA) erau mai ok.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Silver Cup Chalk

Postby impdcl » Fri Jan 15, 2010 1:58 pm

Triangle cred ca e mai buna ca Masters, din cate am observat eu la Triangle nu lasa urme pe bila alba (adica tine creta pe pastila), pe cand la Masters raman urme pe bila alba ... si astfel kick-urile sunt mult mai multe, mai ales la snooker unde e neplacut sa ai kick-uri.
impdcl
Jucator
 
Posts: 73
Joined: Sun Dec 20, 2009 11:30 pm

Re: Silver Cup Chalk

Postby madfox » Fri Jan 15, 2010 7:14 pm

Silver nu mi-a placut niciodata. Asa Triangle merge bine. As fi incercat Blue da e asa de scumpa. O merita ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Silver Cup Chalk

Postby Val » Fri Jan 15, 2010 7:27 pm

Pe AZ toti coteaza BD ca fiind cea mai buna, dar este 4$ sau 3.5$ bucata, in conditiile in care Masters sau Triangle este .25$. Sincer, nici nu vreau sa o incerc. Nu cred ca o creta valoreaza atat, indiferent ca cat de buna este.

Astazi am primit cadou o duzina de Silver Cup gri [un gest foarte frumos, din partea cuiva care nu are veleitati in domeniu, dar stie de pasiunea mea pentru bilard]. Nu stiu cat este de buna, dar o sa-i dau o sansa [cel putin in considerarea gestului pe care acel cineva l-a facut pentru mine]. Daca merge, bine, daca nu, asta este.

Tot pe AZ vad ca foarte multi o considera foarte slaba [ca ar contribui la miscue, ca este quite messy]. Altii, minoritari desigur, o considera buna si chiar joaca mult cu ea [cu precizarea ca se consuma mult mai repede decat alte crete].

Asa ca, daca este cineva interesat de experimente, am destula :lol: :lol: :lol: .
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Silver Cup Chalk

Postby mristea » Fri Jan 15, 2010 11:14 pm

Am incercat eu Blue Diamond acum vreo 2 luni. Dupa ce am folosit-o prima data nu am mai folosit altceva - devii dependent.Dupa ce dai pastila cu Blue Diamond poti sa lovesti linistit urmatoarele 3 lovituri fara risc de miscue. Asta asa ca idee pentru ca eu oricum dau cu creta de fiecare data cand nu lovesc in centrul albei.
Singurul minus este faptul ca murdareste destul de rau alba, adica totusi creta nu ramane doar pe tip...Asa ca prefer sa sterg alba dupa fiecare joc, sau eventual chiar si dupa scratch...
mristea
Jucator
 
Posts: 55
Joined: Sat Dec 19, 2009 5:30 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests