KAMUI vs. EVEREST

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Viking » Wed Mar 27, 2013 1:26 pm

Mda, am schimbat-o.
A mai scapat padul de carbon inca o data. :)
Am aplicat-o la mare arta. Pilit frumos cu disc abraziv.
Centratu a fost un chin, ca de obicei,dar am folsit prenadez si am avut timp s-o gadil.
Apoi am adus-o de la 13 la 12, 75 luand cu shmirgel, zecime cu zecime. Nu mai fac tampenia sa o ajustez cu caterul in viata mea.

Functioneaza bine. Similara cu everestul mediu ce le au OB-urile initial, dar superioara la imprimarea efectului, cu toate ca pare mai solida -> hard. Si tinta s-a imbunatatit.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby AlexandruM » Wed Mar 27, 2013 2:03 pm

Pentru centrat am folosit de cateva ori o coala de hartie rotita in jurul shaftului, pui adeziv pe pastila si ferula si bagi pastila pe tunelul de hartie pina la contactul cu ferula. Am reusit sa lipesc destul de decent pastile de 13mm pe ferule de 13 mm (atunci nu aveam habar ca pastila trebuie comandata un pic mai mare decat varful tacului).

Ma intereseaza cum anume ai adus pastila la dimensiunea dorita cu shmirgel? Eu am folosit initial un fel de ascutitoare si doar la finisari shmirgel. Si ce ai facut cu marginile pastilei dupa smirghel? Cu ce le-ai "lustruit"?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Viking » Wed Mar 27, 2013 3:58 pm

Deci...

sa descriu cat mai bine ca poate foloseste si altora. E munca multa dar treaba e nemteasca. :D

De centrat o centrez tinand-o avand in fata un perete deschis si lumina din spate si o rotesc milimetru cu milimetru. De aia folosesc numai prenadez. Moment au un "shoe glue" care e destul de permisiv si lipeste perfect dupa fro 3-4 min.

Acum...pt shape...tin-te bine ! :D

Tii shaftul sub bratul mainii stangi (daca esti dreptaci) si si il invarti intre aratator si degetul mare. In mana dreapta tii smirghelul, sub degetul mare. (practic intre pastila si degetul mare ai shmirghel). Siiiiiii, cu miscari scurte (ca sa nu-l scapi de sub control si sa belesti ferula) il "stergi" de pastila care se roteste. Ulterior am sterpelit de la nevasta-mea o scula de pilit unghii, un paralelipiped din burete tare ce avea pe 2 laturi smirghl fin. Si cu aia am crescut productivitatea (fiind mai usor de tinut) si controlul (adica am atins ferula de foarte putine ori).
Eu am folosit un smirghel de 180, ca n-am vrut sa risc (remember, la OB ferula e de lemn -> la final e mai greu de lustruit decat cele albe). Poate mergea si mai dur dar am preferat sa sclavagesc decat sa stric. La final - ajustare si lustru cu din ala de 600.
TIP - smighele de astea se gasesc cel mai usor la aia cu magazine cu chestii de vopsit masini, ca am cautat baumaxuri si prakticare si nu aveau. Am luat cu 2 lei per coala, de care am vrut.
Asa ca dupa o ora jumate si 5 tigari era gata. N-a fost asa nici de nou :)
Ascutitoarea (eu am una conica) o folosesc doar cand incep sa-i dau raza. Dau numai doua-trei ture foarte evazive ca taie ca naiba si daca tesesti mai mult o sa ai o curbura "dime" stand pe un mic con. In fine si aia se corecteaza manual tot cu shmirgel (sub 100). Sau cu o scula din aia tip jgeab cu smirghel inside.
Dup aia ii dau forma cu un, asa numit, "corector metalic", scula aia metalica, concava, abraziva in interior. Si aici folosesc tot o metoda proprie si patentata. In loc sa frec corectorul de tac sau tacul in corector (ceea ce poate duce la tesituri nedorite), stau jos, pun scula pe podea, calc pe ea cu ambele picioare si invart tacul intre palme (stii cum fac aborigenii focul) cu varful in partea concava. Eu am una din aia stil "moneda"; acuma nu stiu daca se poate si cu alea cub sau alta forma.
Eu nu prea lustruiesc pastilele in lateral. Adica doar cum raman de la smirghelul fin de la lustrul ferulei. Am inteles ca merge cu o buc de piele.
Toate metodele de mai sus necesita mai multa munca si migala, dar rezultatul e ca cel original.

Cu stima,

al vostru

Viking (diplomat prelucrator prin aschiere si lacatuserie acum 20 la Lic. Industrial nr 2)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby AlexandruM » Wed Mar 27, 2013 4:14 pm

Merci de explicatii.
Pentru lipit folosesc Loctite Gel, nu am avut probleme.
Ca sa nu ating si sa zgarii ferula eu lipesc scotch din ala de hartie pe ferula si shaft, astfel incat doar pastila sa ramana neacoperita. Asa pot lucra mai relaxat.

Referitor la conferirea unei forme, asa procedam si eu cu "scula" pe podea, shaftul infipt in ea si rotit energic in stil de aborigen (asa ca nu stiu cat e de patentata metoda de catre tine :)). Acum dupa ce am facut rost de o chestie din aia tip uluc cu shimrghel in interior, am renuntat la aborigen style.

Intrebarea cu lustruitul lateral al pastilei, ramane, insa tot deschisa. Ce fel de piele poate fi folosita si cum s-ar face prelucrarea partii laterale?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Viking » Wed Mar 27, 2013 9:26 pm

Am probat chestia cu pielea pt lustuitul exteriror al pastilei...cu dosul de la o curea de pantaloni. Pur si simplu o freci de pastila. Abanos am facut-o.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby madfox » Thu Mar 28, 2013 12:00 am

Da merge pielea bine, eu mai folosesc spatele de la smirghelul acela coala de 2 lei. Faci un straif, umezesti pastila si apoi lustruiesti ca pe pantof. Dar cel mai bine merge cu bancnota de 1 dolar :D
Eu nu prea mai folosesc ascutitoare ca am strung unde lucrez dar nici inainte. E foarte pretentioasa. Asa cum e pusa pastila dreapta, am un din ala jumate de jgheab :) de 20 de cm si cu abraziv de 150 pe interior ii fac o forma rotunda si apoi cu corectorul.

Alex, foarte bine ca folosesti scotch
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby madfox » Thu Mar 28, 2013 12:02 am

AlexandruM wrote:Recomand Joss, marca Bear in esenta tot cu ajutorul celor de la Joss a luat nastere. Ambele alegeri sunt reusite.

bear e facut de Falcon pentru Dynamic coane
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby AlexandruM » Thu Mar 28, 2013 1:14 pm

madfox wrote:bear e facut de Falcon pentru Dynamic coane


Stiu, am lamurit si chestia asta intr-un subiect alaturat :)

Viking wrote:Am probat chestia cu pielea pt lustuitul exteriror al pastilei...cu dosul de la o curea de pantaloni. Pur si simplu o freci de pastila. Abanos am facut-o.

Incercam pielea de la curea, daca zici se descurca.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Utu » Thu Mar 28, 2013 9:42 pm

Viking wrote: [...] E shaftul potrivit pt cineva care a invatat sa corecteze deflexia shaftului standard si acu are nevoie de "urmatorul pas" ca sa creasca (like me) :D


...nu ai nevoie de LD, e pe undeva mai lesne lovitura pe care aplici efect lateral dar nicidecum nu te impinge spre "urmatorul pas"; deflexia nu se corecteaza, se ajusteaza in functie de lovitura - nu e o defectiune a shaftului care necesita reparata. Apoi jucatorul care a invatat sa manuiasca standard maple, ala "stricatu" cu deflexie mare, n-are nevoie de LD ...pentru ce!? E cunoscut faptul ca jucatori mari au refuzat oferte de sponsorizare tocmai ptr. ca nu pot juca cu LD-urile lor (producatorilor). Esti incantat de Z2, I3 sau mai stiu eu care shaft cu 11.75-12.00 mm tip!? - ai incercat un vreun shaft dintr-un lemn bun (nu detaliez aici ca deja risc un off-topic) nu gaurit, lipit, laminat, feliat etc. cu aceeasi dimensiune la tip!? Doar nu o sa crezi ca Tad Kohara - mi-a venit primul in minte - face shafturi LD (la modul cum ne explica in marketingul lor Predator)!?

o seara faina si imi cer iertare ptr. off-topic ;)
User avatar
Utu
Pionier
 
Posts: 34
Joined: Mon Feb 06, 2012 11:56 am
Location: Sibiu

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby madfox » Thu Mar 28, 2013 10:53 pm

Hmmm nu sunt de acord chiar offtopic sa mergem inainte :) Daca joci de mult cu shafturi normale e ok nu ai nevoie de LD dar daca esti la inceput un LD poate face o maaaaare diferenta ( consistenta, tinta mai usoara si efect mai mult). Sunt multe cazurile in care un LD a facut o mare diferenta, am si exemple concrete daca se doreste, dar sunt si cazuri in care nu au facut diferenta depinde ca de aia suntem diferiti. Vezi la noi ladany care joaca cu shaft normal, apoi Braga, Ovidiu sau Babken cu 314 2 si exemplele sunt multe de tot.
Deci nu sunt nici pentru blamarea exclusiva a LD userilor ca intr-o vanatoare de vrajitoare dar nici in popularea masiva cu LD la tot poporul.
Cert e ca marea majoritate a jucatorilor profesionisti ( si nu vb de cei sponsoriazati) joaca cu LDuri
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests

cron