KAMUI vs. EVEREST

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

KAMUI vs. EVEREST

Postby Viking » Fri Mar 15, 2013 9:41 pm

N-am incercat niciodata pastilele Kamui. Am jucat tot timpul cu Everestul standard, care vine cu tacurile de serie. Acu o sa pun un Kamui mediu.

Cum este una fata de cealalta ?

Multumesc,
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby D4nutz » Mon Mar 18, 2013 9:42 am

Eu nu am putut a joc niciodata cu Everest. Mi-am schimbat-o de fiecare data cand mi-a venit un shaft nou. Poate le-am nimerit pe toate uscate dar mi s-a parut ca nu prinde creta bine si cresteau sansele de misscue exponential.
Pastila e cea mai importanta parte a unui tac. D-asta mi-am si pus acum cativa ani o pastila de 100 de lei pe un tac de 300. Nu am regretat nicio clipa!
Acum ca am mai multa experienta si dupa ce am investit mai mult in sportul asta iti pot recomanda sa iti pui o pastila premium, fie ea kamui sau nu. Totusi,tine cont, poti avea ghinion si sa nimeresti o pastila mai proasta. Asta nu inseamna ca producatorul respectiv face pastile proaste.
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Viking » Mon Mar 18, 2013 12:12 pm

Daca Everestul zici ca-i uscatata stai sa vezi un DVinci mediu. Zici ca-i de carton. Am vazut pastile din alea nestratificate, de 50 de centi, care erau mai bune.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Val » Mon Mar 18, 2013 5:20 pm

Am jucat cu amandoua si, de fiecare data, shaftul care avea Everest pe el s-a ales cu un Kamui la sfarsit :lol: .

Mie mi s-a parut prea tare Everestul si nu mi s-a parut potrivit cu shafturile Predator, care sunt rigide. Aveam miscue in mod fecvent cu Everest, asa ca am renuntat.

In mod normal, mi se pare mai potrivata o pastila mai elastica pentru un shaft mai rigid si o pastila mai dura pentru un shaft mai elastic, dar aici depinde si de gusturi (cum simti shaftul si pastila), conditii de joc (umed, uscat), tipul de joc pe care il practici in mod normal (10 ball, 8 ball sau 1 pocket) si stilul de joc al fiecaruia (in forta sau mai "gingas").

Intre Kamui si Everest, mie mi s-a parut mai bun Kamui, si am jucat cu mai toate de la ei, cu exceptia Kamui Hard. Desigur, poti nimeri si pastile proaste la cei mai buni producatori, dar astea sunt totusi exceptii (sau producatorul se numeste Moori si compari Moori I cu Moori III ;) ).

My 2c.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Viking » Tue Mar 19, 2013 8:52 am

Am jucat cu amandoua si, de fiecare data, shaftul care avea Everest pe el s-a ales cu un Kamui la sfarsit


:D Exact aia se va intampla acum. Vine sapt asta.
Si cum am zis, am pus repede ca trebuia sa joc ce aveam la indemana adica un Da Vinci de mare rahat. Era sa mai tesesc si padul de pe OB. Noroc ca m-am oprit la timp si am folosit discul abraziv cu manivela si am mai corectat.

Chiar ma gandeam ca la tacurile OB e o mare problema curatatul padului de carbon, fara disc. Iar inlocuirea lui mi se pare imposibila in romania.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Val » Tue Mar 19, 2013 10:24 am

Btw, ce fel de OB ai si cum e?
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Viking » Tue Mar 19, 2013 10:46 am

OB1.
E LD, dar nu iti da senzatia ca ai un fier-beton in mana. Un pic de deflexie tot are. E shaftul potrivit pt cineva care a invatat sa corecteze deflexia shaftului standard si acu are nevoie de "urmatorul pas" ca sa creasca (like me) :D
Asta ce il am acu e mai vechiut. Inca se tine bine.
Un inconvenient este schimbarea pastilei. E greu de curatat padul de carbon fara disc abraziv rotativ. Nu e imposibil, dar daca sare de pe ferula nush ce poti face. Plus ca e subtirel si, involuntar, iei cate putin din el cu fiecare schimbare de pastila. Si cu serviceul de rahat provided de OB Cues...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby AlexandruM » Tue Mar 19, 2013 11:05 am

Un pic de Offtop.

Viking, categoric m-ai convins sa evit produsele OB.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby Viking » Tue Mar 19, 2013 11:29 am

Mda, le fac antireclama ca nu mi-au raspuns la problema cu ferula deviata, de la primul tac (pana la urma corectata maiastru, manual de catre mine)
Personal simt nevoia de o schimbare.
Ma uit deja la un Joss sau Bear. Vreau ceva cu lovitura solida si butt serios. Si cu ferula de un inch, ca sa am de unde pili :D
Deflexia nu ma mai deranjeaza. Intotdeauna am considerat chestia cu LD ca fiind ceva de marketing.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: KAMUI vs. EVEREST

Postby AlexandruM » Tue Mar 19, 2013 12:11 pm

Recomand Joss, marca Bear in esenta tot cu ajutorul celor de la Joss a luat nastere. Ambele alegeri sunt reusite.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron