Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby Viking » Mon Mar 10, 2014 6:52 pm

Pentru mine capitolul Mezz s-a inchis, nu vreau sa mai aud de produsele lor si nu le voi mai recomanda, cum am facut-o pana acum. Relatia cu clientii lasa mult de dorit, ca o paranteza, pana si cei de la Meucci mi-au raspuns mai repede decat Mezz.


da' stai putin... de cand au ajuns si mezz astia asa mare firma ? Am impresia ca la noi in romanica valorile is upsidedown. La noi nu se zbate lumea dupa joss sau jacoby, toti viseaza la predator. La noi nu joaca nimeni cu hafturi OB, care au deflexia cel putin la fel de mica ca si renumitul 3142. Cred ca jucam dupa ce vand magazinele online, nu dupa ce e de calitate si renume. De ex. n-am auzit pe nimeni ca vrea un shaft Tiger ld...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby amabilu » Mon Mar 10, 2014 10:47 pm

Mezz au ajuns mare firma probabil de cand cu Immonen.A fost declarat "Player of the decade"si cum s a aflat foarte mult timp sus in varf a fost si inca mai este o publicitate solida si indelungata pentru Mezz.Vad ca pe AZ billiard forum sunt comentati foarte bine in general si userii de acolo gasesc justificat pretul mare al tacurilor Mezz raportat la calitate.Cu siguranta calitatea i a ridicat,publicitatea nu poate insemna chiar totul.

Ai dreptate ca moda si marketingul dicteaza deseori gustul si induc o frenezie a cautarii tacului ideal careia la un moment dat sau pentru unii tot timpul,i am cazut aproape toti prada dar la fel de subiectiva,interminabila si sterila e si discutia care tac e mai bun.Nu stiu daca am citit aici sau aiurea ca ,la tehnologia existenta,cu 100 de dolari faci tac care sa faca fata pretentiilor oricarui jucator,restul platesti oricum altceva decat performanta tacului.
Cat timp va sta tacul in mana omului si nu in a unui robot ,bancul de probe care sa ateste performantele tacului nu si va gasi justificarea.

In concluzie eu oricum nu i pot critica pe cei care si iau (justificat sau mai putin) tacuri scumpe/la moda pentru ca nici nici eu nu vreau sa i aud ca ma intreaba ca eu de ce tin bat de 40 de euro:))

Oricum,trebuie sa precizam ca,chiar daca off-topizam pe subiectul supararii lui Alexandru, discutia noastra e cu titlu general-retoric ,Alexandru e chiar ultimul pe care sa l banuim ca si ar cumpara scule din snobism sau ca nu le ar cunoaste foarte bine performantele.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby Viking » Tue Mar 11, 2014 9:42 am

Cutting the long story short: alde Predator, OB, Tiger etc. , macar imi arata cum sunt construite tacurile. Imi pun acolo o sectiune si imi arata materialele si constructia. Mezz s-au inconjurat cu tot felul de denumiri pompoase: sonic ferrule, air shooter, deep impact technology, D2 joint system etc. care nu ma incurajeaza cu nimic. Iar cand aud de tac "low defelction with the feel of the traditional maple shaft" deja I smell a rat (ca sa ramanem tot engleziti) :) Nici chiar Predator ( de a caror marketing umflat mi-e greata in egala masura) nu pretinde asa ceva.
In fine, e parera mea personala uitandu-ma la saituri. Poate chiar asa o fi la joc...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby amabilu » Tue Mar 11, 2014 9:59 am

Fix in aceeasi nota,desi nu am permisiunea autorului(care este si deschizatorul acestui topic ,adica Alexandru)il voi cita cu un textul de mai jos in care face haz de necaz tocmai referindu se la denumirile artificiale si pompoase de care spui ale marketingului minunatei firme MEZZ.Pe cat de mare necazul lui Alexandru pe atat si hazul,eu am ras sanatos:

" Astia care vand tacuri ar trebui sa preia conceptia de a-si promova produsele de la armele din jocurile online

Tac - Megadestroyer 3 Evolution
Imbunatateste introducerea bilelor cu 4 unitati.
Sporeste controlul bilei albe cu 3 unitati
Joc pozitional + 2 unitati
Sporeste aplicarea efectului lateral cu 5 unitati
Reusita loviturilor cu retur 86%

Daca iei cate un tac in fiecare mana, efectele se insumeaza si primesti bonus avantaj 2 jocuri intr-un set primul la 7.

Cumparati tacul Megadestroyer 3 Evolution la incredibilul pret de enshpe mii de lei, doar de la dealerii autorizati. "

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby AlexandruM » Tue Mar 11, 2014 10:45 am

Asta da Offtop :) Haideti baieti sa revenim usor la subiect.

Supararea pe defectul tacului mi-a cam trecut, in schimb supararea si nedumerirea fata de cei de la TAT Biliard nu are cum sa treaca, timp de 14 zile, chiar si dupa mesaje de reamintire, nici un raspuns, fie el cat de negativ si formal. Domnii de la TAT, aveti o bila mare si neagra la capitolul relatie cu clientii din partea mea. Sau asa ar trebui sa fie din moment ce nu i-am contactat sa-mi vanda ceva?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby madfox » Tue Mar 11, 2014 11:13 am

Mezz este una dintre daca nu cea mai mare firma de tacuri din lume. Este unanim apreciata pentru fiabilitate si soliditatea tacurilor. Sunt foarte multi jucatori care le folosesc. E normal sa nu arate tot din tehnologia lor, ca sa fure altii din ea. Cat despre materiale, la fiecare tac se spune despre lemnul din care sunt facute.
Din cate stiu eu nu prea se strica tacurile lor si nici nu am auzit de shafturi/ferule crapate pana cum , ceea ce la Predator nu se poate spune bineinteles unde numai eu am vazut vreo 40 in ultimii 7 ani. Alexandru a luat tacul deja folosit din Anglia si Dzeu stie cum a fost folosit acolo. Pe deasupra pastila Sonic era foarte uzata.
Pentru mine Mezz ramane una din cele mai bune marci de tacuri din lume.
Singura problema este ca la capitolul customer service sunt rigizi in sensul ca toate discutiile se fac prin dealerii locali si nu poti contacta direct firma producatoare.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby amabilu » Tue Mar 11, 2014 5:24 pm

Sunt bune ,ar fi si culmea sa vanda tacuri proaste la o caruta de bani..Dar marketingul e cat se poate de transparent sa ia lumea de prosti cu toate aberatiile alea de care vorbeau Viking si Alexandru incat chiar imi pun intrebari despre seriozitatea lor cand lovesc targetul cu asemenea chestii.

Dar marketingul marca Mezz nu e doar futuristico-spatialo-hiperbolizant ci poate fi foarte minimalist cand e minciuna prin omisiune.Am vazut un tac mezz ieftin pe dynamic ,239 euro.Nu l gasesti pe net decat in germania,romania(adus de la dynamic) si pe ebay japan.La descriere mai nimic decat ca e lemn doua piese si nu stiu mai ce.Poze la fel,o singura poza in care se vedeau doar butt ul si imbinarea.Imi zic"Hai sa mi iau mezz,sa aiba si gura mea sa se laude!"Mi a placut designul ,am zis ca daca are pro taper il iau.Sun la ATD,nu aveau specificatii tehnice,suna in Germania,nu avea nici ala,a zis ca nu stie ,crede ca e shaft normal.

In concluzie interesant markenting MEZZ:Esti snob sau nefamiliarizat si vrei brand sau crezi ca faci afacere luand mezz ieftin,iti fac editie limitata iti vand un tac obisnuit si platesti cat nu face adica brandul.

Or fi tacuri bune dar si nesimtirea marketingului Mezz e mare.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby madfox » Wed Mar 12, 2014 2:12 pm

Nu stiu ce este asa greu. Pe site la dynamic zice ca e shaft hard maple. La mezz pe site zice la hard maple ca e st pro taper. Buttul este din artar
https://www.dynamic-billard.com/en/prod ... joint-pool
http://www.miki-mezz.com/en/products/sh ... ds=playcue
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby AlexandruM » Wed Mar 12, 2014 3:56 pm

Ai dreptate, Iulian, dar de ce atunci 2 dealeri nu au stiut sa dea unui potential cumparator acest raspuns? Fie nu au stiut, fie nu sunt interesati sa vanda produsele. Iar referitor la butt, chiar nu scrie nicaieri ca e artar, desi logica spune ca din altceva nu poate fi, dar de ce lipseste aceasta banala descriere, mai ales ca e si vopsit intr-o culoare, astfel incat sa poata fi confundat cu alte tipuri de lemn.

Am spus-o mereu ca produsele Mezz, chiar daca sunt calitative, sunt un pic cam scumpe, am sperat ca diferenta aceasta de bani se vede poate in relatia cu clientii/utilizatorii de produse Mezz, dar din pacate, de 2 saptamani ma conving ca nu le pasa deloc de cei care le folosesc produsele, nici producatorului, nici dealerului.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Pareri despre Mezz Power Break II si Lucasi L-2000JC jump

Postby amabilu » Wed Mar 12, 2014 7:19 pm

Ok madfox,daca tot esti familiarizat cu marca Mezz ce parere ai de tacul asta?Isi merita banii sau nu?
Faptul ca e facut editie limitata sa aiba si saracanul de neamt zgarcit tac Mezz nu trebuie sa ridice semne de intrebare?
Si "ST " din fata lui pro taper ce inseamna?

Desi pare logic ce spui nu sunt lamurit cu shaftul ,mie mi a spus dealerul 13 mm,pe site scrie 12,8.Poate ca mai degraba e shaft obisnuit cum spunea neamtul de la dynamic.Datorita faptului ca e editie limitata la o nisa de piata care nu poate avea mare ecou si datorita lipsei specificatiilor tehnice (in stil Mezz)ma face sa mi pun intrebarea daca nu e o mica "chinezarie"printre restul produselor lor.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron