Tacuri de spart

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Re: Tacuri de spart

Postby marse » Thu Feb 02, 2012 8:41 pm

Kafka, frate...
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Tacuri de spart

Postby Viking » Thu Mar 08, 2012 2:37 pm

Nu Kafka, Caragiale

Daca la tacurile de joc fiecare vrea sa gaseasca ceva magic care sa le rezolve probleme de control si precizie, apai la tacurile de spart e si mai si.
In special cand esti incepator incerci sa rezolvi misterul unei spargeri de succes. :D Si firmele de tacuri profita oferind tot felul de baghete magice cu nume razboinice...

Io sparg cu "ciresica". Ati auzit de ciresica ? Adica un tac din sala, dintr-o bucata si care are un varf de ebonita cel putin de 14 :) de atata jucat. Si believe it or not n-am spart niciodata cu un break cue. Cand nu gasesc ciresica, sparg cu un tac de-al meu cu pastila aramith medie, pusa pe ferula scurta.

Problema e urmatoarea: la biliard joci 99 de lovituri dintr-o suta incercand sa-ti controlezi mana (si mania) si dai una singura cand tre sa dai drumu la mana pana ajungi cu tacul in masa, trecand "prin" bila alba.
Nu neg ca un tac special de spart asigura un succes mai mare, dar sa dai 5-600 de lei pe un tac de spart mi se pare ceva cam exagerat (si asta fara sa participi la frun concurs, ci doar pt agrement).

Fury are un shaft de 39 eur, cu varf fenolic (dupa poza cred ca-i fara pastila lipita, fiind dintr-una cu ferula). La Efren Reyes am vazut asa ceva (bineinteles nu Fury) :D

Deci, departati picioarele (nu prea mult), lasati-va in spate si cand veniti cu mana in fata haideti si cu corpul odata cu ea si nu opriti tacul dupa ce loviti bila alba. Daca sincronizati asta, intra bile din spart si daca dati cu coada de la mopul din crashma unde jucati.

DISCLAIMER: nu vrau sa par pool guru, sfaturile mele adresandu-se, of corse, incepatorilor, dar observ ca sunt prea multe sfaturi gen "fugi repede si i-ati un Predator de spart" in loc sa fie "pune o pastila de plastic pe o coaja si antreneaza-te".
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tacuri de spart

Postby AlexandruM » Thu Mar 08, 2012 2:44 pm

Eu personal sparg cu un tac de 30 de euro si sunt aproape multumit, unica dorinta ar fi sa inlocuiesc shaftul cu varf fenolic cu un shaft cu pastila de piele.
Antrenamentul face diferenta , nu marca tacului de spart sau de joc.
Last edited by AlexandruM on Thu Mar 08, 2012 4:44 pm, edited 1 time in total.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Tacuri de spart

Postby Val » Thu Mar 08, 2012 4:06 pm

Classicul "... it's the injun".

Absolut de acord. Te bate unul cu coada maturii de-ti suna apa-n cap daca are antrenament, iar tu vezi sala de bile ca pe cinematograf in perioada Soimii Patriei. Poti sa-ti iei si mama custom-urilor, tata BJ-urilor sau unchiu' tacurilor de spart si de jump, ca faci investitia degeaba "DACA NU INVESTESTI TIMP".

Desigur, exista si o mana de oameni cu talent, care pot sta acasa un an si te bat dupa aia ca si cum au terminat antrenamentul acum o ora, dar asta este rar, ... foarte rar.

Asa ca, spor la joc.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Tacuri de spart

Postby Popa » Thu Mar 08, 2012 11:56 pm

bine le zice Val .. bv .. f tare ... are dreptate ..
Popa
Balls Master
 
Posts: 206
Joined: Mon Feb 07, 2011 1:48 pm
Location: Resita

Re: Tacuri de spart

Postby Viking » Fri Mar 09, 2012 9:57 am

Are dreptate, nu trebuie luat la misto.
Sunt neshte clipuri cu Mosconi pe care ilustreaza perfect cat de simplu e biliardu daca stii pana unde sa impingi bila alba. Dvdurile astea instructionale sunt foarte faine dar sa moara bibi daca nu-ti baga in cap si toate prostiile. Sau hai sa nu zic "toate prostiile", ca nu-s prostii de fapt, dar te "imping" sa sari etape.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tacuri de spart

Postby Popa » Fri Mar 09, 2012 10:32 am

:D . te referi la un anumit dvd instructional, sau in general? viking
Popa
Balls Master
 
Posts: 206
Joined: Mon Feb 07, 2011 1:48 pm
Location: Resita

Re: Tacuri de spart

Postby Viking » Fri Mar 09, 2012 10:43 am

Noah. Nothing specific. Singurele sfaturi le-am mai luat de pe youtube sau de pe foruri. N-am nici timp, nici rabdare sa urmaresc instructionale cu imagini. S'apai eu is jucator de crashma, n-am o masa unde sa fug repede sa pun in pracica ce zic aia acolo. :)
Scopul meu in viata a fost sa reusesc sa imping (sau sa trag) bila atat cat trebe si sa incerc sa nu aplic mai mult de juma de pastila de english. Acuma, in ce masura reusesc asta, e partea a doua si prefer sa nu vb despre ea :D
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tacuri de spart

Postby arnydm » Fri Mar 09, 2012 4:00 pm

Un scop nobil, simplu și elocvent. Dacă ai reuși să faci asta ( adică să joci aproape numai din unghiuri naturale și fără să forțezi ) probabil că ai face față cu brio unui jucător de calibru... și eu îmi doresc lucrul acesta dar cum nu mă ajută prea mult timpul, banii și alte lucruri minore de genul acesta mă mulțumesc cu ceea ce pot. Dar un tac de spart pe care să-l folosești în mod regulat chiar este necesar atunci când vrei să emiți pretenții, să treci la un alt nivel sau ceva de genul acesta... nu trebuie să fie musai Predator, Mezz sau nume important în industrie dar este necesar... practic într-un joc în care spargerea are un aport de cel puțin 10-20% în câștigarea unui frame pe spargerea ta este absolut necesar să câștigi cât mai des și cât mai sigur procentajul acesta... și după umila mea părere nu cred că ajută acel tac de sală descris de tine decât ca o soluție temporară și fără viitor: ce te faci dacă etapa finală a Campionatului Național s-ar ține pe mesele din sediul Federației și cei de acolo nu ți-ar oferi tacuri pe care să le folosești în acest scop? Evident... îl poți folosi pe cel de joc. Dar ce te faci dacă deții un shaft de 11.75 cu o pastilă soft pe el? Evident... rogi adversarul să ți-l împrumute pe al lui... dar ce te faci dacă refuză? Cu alte cuvinte, soluții temporare există și nu încearcă nimeni să te convingă de contrariu... dar este indicat să ai propriul tac de spart. Din 2 motive: nu ești la mâna nimănui și cunoscându-l ( obișnuindu-te cu el ) poți progresa din punctul de vedere al spargerii... cam asta era ideea. Acu' că este el Predator sau nu are mai puțină importanță... mulți spun că Mezz-ul ăsta nou este "ăl mai tare" ( iar eu "ăl mai scump" :)) ) dar asta este altă mâncare de pește. Strict din punctul meu de vedere un tac de 20 Oz, cu shaftul de cel puțin 4 Oz și un diametru de 13 cu o pastilă Super Pro de 5$ face toți banii... indiferent că pe el scrie Ferrari sau nu. Dar fiecare are părerea lui și trebuie respectată ca atare... vorbele nu îți câștigă nici o partidă și nici nu îți bagă bani în buzunar... ceea ce contează cu adevărat atunci când vorbim de biliard este talentul, motivația, experiența, rutina, practica și antrenamentul intens. Restul sunt vorbe.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tacuri de spart

Postby madfox » Fri Mar 09, 2012 9:14 pm

Sunt si nu sunt de acord. Trebuie sa inveti sa spargi, altfel nu conteaza ce scula ai. Am avut ceva tacuri de spart. daca vrei doar sa le pleznesti tare, poti da si cu ciresica. Dupa aia, daca vrei mai mult control, si mai multa putere, mai multa constanta, atunci investesti. Adik si cu Dacia termini raliul dar cu alta mai pricopsita mai si castigi :)

Mai este o chestie importanta, tehnica de spargere trebuie adaptata la tacul de spart. Scopurile raman aceleasi si atunci in functie de tac tii mai usor, mai tare, balansezi mai mult sau mai putin, viteza samd
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron