Pastila dezlipita MEZZ PB2

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Sheno » Sun Feb 07, 2010 6:01 pm

Am ajuns astazi in King`s cu marea dorinta de a verifica trainicia lipiturii facute de mine. M-am bucurat sa ma intalnesc acolo si cu Marse care deja se incalzise si am inceput o dezbatere serioasa de bila 8.

Ei, faza surprinzatoare a fost ca dupa maxim 35 de spargeri (am facut impreuna cu Marse un calcul aproximativ, recapituland numarul de frame-uri jucate) iarasi a zburat pastila prin aer.
Ridicand-o de pe jos am constatat insa ca de data aceasta s-a dezlipit numai pastila (Sonic tip-ul) de pe fiber pad-ul alb. Acum insa ma uit si eu la jumatatea plina a paharului: cel putin a rezistat lipitura mea pe care am aplicat-o intre ferula si fiber-pad, si care s-a dovedit mai buna decat lipitura originala dintre fiber pad si pastila :) .

In seara asta voi repeta procesul tehnologic pe care l-am folosit prima data si sper ca de data asta sa am si eu in sfarsit un tac de spart pe care sa ma pot bizui :x
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Val » Sun Feb 07, 2010 6:28 pm

Sheno,

Tu mergi din aproape in aproape. Oricum, de la pastila spre varf nu mai are sari, dei nu mai sunt alte lipituri de facut. Mai jos de fiber pad nu mai este decat ferula lipita. Sper sa nu o iei cu lipiturile si inapoi ;) .
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby pictoras » Mon Feb 08, 2010 2:55 am

De cate ori aud discutii cu si despre probleme ale tacurilor/pastile/ferule , incep sa ma indoiesc de firma/omul care le produce. Nu am mai auzit pana acuma de probleme cu Mezz ceea ce ma face sa imi pun semne de intrebare. Sa alerge oare toti dupa cat mai multe vanzari in detrimentul calitatii?. Ma intreb ce s-ar intampla daca asi auzi ceva probleme legate de tacurile Schon , (Yoda) carora posesor sunt al (/Yoda).






Bank on Brother.
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby arnydm » Mon Feb 08, 2010 6:15 am

N-o sa se-ntample nimic... orice lucru este supus destinului iar durata sa de functionare asemenea. Cum iti e norocul cu alte cuvinte... Sheno a nimerit un tac a caror lipituri au fost facute defectuos si cam atat. Mezz ramane un producator cu un nume in crestere pe piata si acest lucru se datoreaza atat marketingului cat si calitatii produselor... incidente de gen se pot intampla oricarui producator, indiferent de numele si renumele sau si fanii vor pune aceste neplaceri la capitolul accidente. Baga Loctite frate si repara nebunia aia de tac si sa vezi tu cum bagi tot pachetu' din spargere! :) :) :)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Sheno » Sat Feb 13, 2010 11:02 pm

Astazi a fost a doua zi in care am folosit tacul de spart dupa ce i-am facut service-ul cu mana mea si pana acum nu am mai avut nici un fel de probleme.
Pe masura ce spargeam mi-am dat seama ca loveam cu el cu teama, de parca ma asteptam sa ii sara pastila din nou in orice moment... mai apoi m-am mai relaxat si au inceput sa vina si spargerile serioase, cu toate bilele puse in miscare (am bagat chiar si neagra din spargere).

Daca nu mai am vreo surpriza neplacuta, cred ca multa vreme de acum incolo voi pastra pastila originala: combinatia este excelenta, nu simt nevoia sa mai schimb ceva.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby madfox » Sat Feb 13, 2010 11:04 pm

Am vazut si eu azi monstrul:) Sper sa te tina mult si bine ....................
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Val » Sun Feb 14, 2010 8:46 am

Sa te tina mult si bine! Pastila aia este una dintre cele mai bune. Mezzu' o promoveaza ca fiind pastila lor de viitor pentru break si jump.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Sheno » Sun May 02, 2010 5:50 pm

Am vrut doar sa transmit impresiile post-service: au trecut aproape trei luni de cand am lipit pastila conform procedurii descrise mai sus iar de atunci nu s-a mai intamplat nici un eveniment neplacut. Am spart in toate felurile posibile, in general in forta, iar pastila + fiber pad sunt neclintite din locul in care le-am lipit. Pana la urma se pare ca si adezivul mai ieftin si-a facut treaba foarte bine.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Previous

Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests