Pastila dezlipita MEZZ PB2

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Sheno » Wed Feb 03, 2010 11:34 pm

Astazi am ridicat in sfarsit de la posta noul tac de spart (multumesc foarte mult pt. ajutor, Dorian) - un MEZZ Power Break 2 - shaft Deep Impact.

Bineinteles ca nu am avut rabdare si cateva ore mai tarziu am ajuns in Kings ca sa il testez. Surpriza neplacut a fost ca dupa aproximativ 20 de spargeri sa ma pomenesc ca s-a dezlipit pastila si a zburat de s-a lovit de toti peretii din club. Am recuperat-o si am pus-o la pastrare in buzunar, am strans tacul si l-am pus si pe el la odihna in husa iar acum ma gandesc care ar fi cea mai buna rezolvare a situatiei.

Am inspectat atent obiectul contondent si lucrurile stau cam asa: ferula este curata, putin poroasa, dar nu se vad nici un fel de urme de adeziv/super glue.
Pastila are acel disc alb (nu imi dau seama din ce material este facut, parca ar fi panza... sau carton ??) si care desi a fost lipit direct de ferula, de asemenea nu are nici o urma de adeziv (poate un mic punct in centru), pe deasupra fiind si foarte neted.

Ma gandesc ca ma puteti ajuta unii dintre voi care au mai schimbat si pastile dintr-astea fenolice (sau poate chiar pt. Mezz PB):
- ce adeziv recomandatI (eu la tacul de joc am lipit pastilele cu gelul de la Loctite si nu mi-a cazut niciodata vreuna pana acum) ?
- oare ajuta daca mai frec cu o foaie de smirghel discul alb al pastilei (ca sa capete mai multa aderenta apoi), sau discul respectiv ar trebui sa ramana neatins ?
- ce metoda folositi ca sa centrati pastilele fenolice (mai ales daca sunt deja la acelasi diametru cu ferula) ??
Last edited by Sheno on Mon Feb 08, 2010 12:41 pm, edited 1 time in total.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby arnydm » Thu Feb 04, 2010 6:10 am

N-ai pentru ce sa-mi multumesti frate... insa cu pastila e chiar dureros! Parerea mea: pune-i o pastila Super Pro si lasa prostiile alea fenolice... by the way... tot cu Loctite. ( mama lui!) :)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Sheno » Thu Feb 04, 2010 7:52 am

Deocamdata nu as renunta la pastila originala: chiar imi place cum lucreaza tacul cu dotarile lui originale. Poate voi face pasul spre o alta pastila, insa mai tarziu, dupa ce o sa mi se para ca asta a lui nu mai e buna de nimic (...desi s-ar putea spune ca deja am ajuns in situatia asta, de vreme ce pastila s-a retras la odihna in buzunar :twisted: ).
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby marse » Thu Feb 04, 2010 11:32 am

Intr-adevar, Mezz PB2 sparge super super bine parerea mea, asa cum e el initial, deci ar fi pacat sa-i pui alta pastila...
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Val » Thu Feb 04, 2010 2:36 pm

Sheno, imi pare rau sa aud de problema ta.
Referitor la disc, se recomanda ca sa fie pastrat pe ferula in cazul schimbarii pastilei, indiferent ce pastila vei pune. Nu am auzit nimic despre smirgheluit sau nu (desi lipirea se face, de regula, cu smirgheluire).

Pastila de pe Deep Impact este Sonic Tip (vezi detalii pe www.miki-mezz.com). Este la fel cu a mea. Daca nu vrei sa o mai fixezi tot pe aia, te rog sa nu o arunci, ti-o cumpar (poate reusesc vreun experiment sa o inlocuiesc pe a mea).

Referitor la fixarea pastilelor pe Deep Impact, este un thread pe AZ, pentru ca au avut mai multi problema cu lipiciul. Se pare ca nu merge cu lipici obisnuit sau cu super glue (din cauza materialului ferulei), ci este nevoie de un ceva lipici combinat (nu am citit cu atentie, ca nu intampinasem inca problema, dar subiectul l-am gasit ieri, asa ca il poti gasi din nou la o cautare pe AZ). Spuneau ceva si de umezit ferula, desi mi se pare complet pe dos pentru o operatiune de lipire.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby madfox » Thu Feb 04, 2010 8:03 pm

Sal Sheno. Tacul era nou ? Daca da, da un measaj lui Nielsen si fa-te suparat rau ca sa iti trimita una doua pastile de schimb. Chestia alba este fiber pad, se pune intre pastila si ferula atunci cand se doreste atenuarea socurilor si tocmai pentru ca pastila sa stea mai mult. Acum nu stiu cum e ferula, la capat. Are si lemn sau e cu capac. daca e si lemn se poate sa fi fost uscat si sa "haleasca " super glue. Eu am incercat cu niste fiber pad, dar sunt pretentioase, trebuie instalate presat in strung pentru ca sunt tari dar nu perfect drepte, si mie mi-au cam sarit. La transportul asta de la Muellers ma gandeam sa incerc ceva de pus fix pe fix. daca nu eu folosesc epoxy din 2 parti rezistent la socuri care se intareste in 3-5 min, si ai timp sa o pui cu mana. atentie sa pui destul lipici , sa dai cu smirghel pe ambele suprafete si sa le zgarii ca sa tine lipiciul. Daca vrei pot sa incerc eu sa o montez.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Sheno » Sat Feb 06, 2010 3:56 pm

Multumesc Val si Madfox pt. sfaturi. Am gasit si eu topicurile de pe AZ care discutau putin despre ferula de la Mezz.
Pastila deocamdata nu am de gand sa o schimb, atunci cand am apucat sa folosesc tacul mi-a placut foarte mult cum se comporta intreaga combinatie: ferula+fiber pad+sonic tip.
Multumesc, Madfox, pt. ca te-ai oferit sa ma ajuti si sa instalezi pastila pt. mine dar dupa cum am mai spus-o pe un forum, mi-a intrat in cap ideea sa invat sa fac eu si aceste ``revizii``.

Iat cum am procedat pana la urma:
1. Am facut rost de un tub de Loctite Super Bond - Power Gel - un super glue elastic (am citit pe AZ ca exista astfel de adezivi din categoria super glue care au in compozitie niste chestii de tipul cauciucului care fac adezivul mai elastic si mai adaptabil la socuri)... Oricum daca nu o sa tina cu Loctite si sare din nou, preventiv mi-am luat si un adeziv bi-component de la Bison, epoxidic, pe baza de rasina, rezistent la socuri, care ar trebui sa reziste la o forta de 180 de kg, dar lucreaza timp de 24 de ore. :shock:
2. Am curatat ferula cu smirghel, am crestat-o putin cu varful cutter-ului si apoi am curatat totul cu o carpa umezita in spirt (BTW, ferula are capac, acopera varful de lemn al shaft-ului integral). Apoi am lasat-o infasurata intr-o carpa umezita cu apa pentru vreo 5 minute (intr-adevar un nene de pe AZ spune ca pt. ferulele din ``bakellite`` ar trebui procedat in felul acesta).
3. Am curatat si fiber pad-ul (care ramasese lipit de pastila) cu smirghel, l-am crestat si l-am curatat cu spirt.
4. Am aplicat adezivul atat pe ferula cat si pe pastila si le-am lipit.
5. Iar acum astept sa treaca 24 de ore ca sa fiu sigur ca se intareste si adera cele doua parti una la cealalta.

Maine cu siguranta dau o fuga in club ca sa vad ce mi-a iesit.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby madfox » Sat Feb 06, 2010 6:41 pm

Interesanta tehnica Sheno. Sa ne zici cum a iesit ....
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby marse » Sat Feb 06, 2010 8:30 pm

Cand se fac, mai exact, cele 24 de ore + drumu'?!
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Pastila dezlipita MEZZ PB2

Postby Sheno » Sat Feb 06, 2010 11:41 pm

In noaptea asta la 2.00 AM se implinesc alea 24 de ore, dar nu stiu ce club mai e deschis atunci... dar la 9.30 cu siguranta voi rupe usa de la intrare :twisted:
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Next

Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron