Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby AlexandruM » Fri Feb 27, 2015 5:27 am

Pot spune ca arata foarte foarte bine.
Sincer sa fiu nu ma asteptam la asa un rezultat, eram sceptic la inceputul proiectului, dar ma bucur ca m-am inselat.

Daca masa joaca macar pe jumatate cum arata, ai facut treaba de nota 10.

Bravo si felicitari.

PS. Evident asteptam si filmuletul cum joaca masa
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby arnydm » Fri Feb 27, 2015 6:05 pm

Zică-se ce s-ar zice... toată stima și admirația pentru rezultat! Te poți mândri cu asemenea frumusețe-n casă, bașca să mai dai și o bilă din când în când... ce mai... să o folosești cu plăcere!

P.S.
O poză cu capacul pus dacă se poate...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby cmg_george » Tue Mar 03, 2015 4:00 pm

Multumesc pentru aprecieri.

N-am reusit sa fac filmuletele inca. Am o mica hiba, burta placii de marmura s-a pastrat putin (daca pun dreptarul de 2m pe masa am la mijloc o fanta de ~2mm) motiv pentru care la lovituri perpendinculare (realizate langa buzunarele din colt) in viteza mica bila se duce putin spre centrul mesei. Urmeaza sa incerc sa rezolv si problema asta. In rest, personal, cred ca merge foarte bine, am jucat prin baruri pe mese care trageau mult mult mai rau. Se poate sa fie de vina si bilele foarte proaste!?!

Blatul nu l-am facut inca. Cand am cumparat materialul nu era convins ca o sa iasa asa bine motiv pentru care am zis ca am sa fac blatul ulterior. Am alternativa pentru blat: PAL alb cu ceva nervuri gri/negre(in jure de 200-250 RON) sau FAG si sa-i dau bait exact in culoarea mesei (450 RON lemnul de fag + bait, ceara(dastea mai am), clei + timpul necesar). Sa ma horarasc, in fac si revin si cu poze. Urmeaza (intr-un oarecare viitor) sa fac si scaune in acelasi stil cu masa. Aici trebuie sa fac niste teste n-am facut scaune pana acum (nu ca mese as mai fi facut :D).

Tot pe lista "TO DO" a ramas si sa dau cu ceara intreaga masa (suprafetele de lemn) => protectie suplimentare si un pic de luciu.
cmg_george
Pionier
 
Posts: 14
Joined: Sun Feb 01, 2015 8:02 pm

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby cmg_george » Mon Mar 09, 2015 2:02 pm

Doua filmulete cu masa.

Sa nu intram in discutii de cat de prost lovesc bilele...
Imi pare rau pentru calitatea filmelor insa a trebuit sa filmez cu camera din fata de la telefon si nici lumina nu prea aveam (am filmat aseara)


cmg_george
Pionier
 
Posts: 14
Joined: Sun Feb 01, 2015 8:02 pm

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby arnydm » Mon Mar 09, 2015 3:41 pm

Parcă aș fi eu la masă... ;) :D :D

Lăsând glumele la o parte... brava taică! Pentru scopul propus este foarte bine... sună ele mantele a trompetă dar nu-i bai. Ai la ce să te distrezi, mulți am vrea măcar o astfel de masă prin casele noastre! :)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby cmg_george » Mon Mar 09, 2015 5:44 pm

Cred ca suna asa pentru ca sunt mante in L (nu alea piramidale ca la majoritatea meselor de biliard) , mante de snooker la origine din cate am citit eu si bilele lovesc putin cam prea jos (am eu impresia). La un moment am sa-mi cumpar un set de bile mai mic (Aramith pt. acasa 50,8 mm) sa vedem daca ajuta.

Partea buna este ca asa cum am facut masa pot schimba mantele relativ usor... dupa ce invat sa joc suficient si daca or sa creasca si pretentiile am sa refac mantele.
cmg_george
Pionier
 
Posts: 14
Joined: Sun Feb 01, 2015 8:02 pm

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby amabilu » Tue Mar 10, 2015 10:34 am

Felicitari,ai imbogatit si forumul cu aceasta experienta,din cate stiu nu exista o relatare asemanatoare.

E clar ca in stadiul asta principala problema e data de setul de bile,e practic imposibil de jucat cu bilele alea de fonta care se opresc ca masinile la semafor.Sa vedem cum o sa miste cu mingi mai bune.

Nota 10 pentru realizare si estetica,ai avut dreptate ca te pricepi,o asemenea lucrare nu era la indemana unui bricoleur obisnuit.Chiar daca nu e number one la playabilitate este prea buna pentru destinatia pentru care ai vrut o,aceea de agrement.Daca insa o sa te prinda microbul un pic mai tare, masa isi va arata imediat limitele.Si asta inseamna ca peste 6 luni sau un an,profitand si de experienta acumulata ,o sa faci o masa adevarata de concurs de 9 ft.

Spor la distractia cu bile!...

...si Pofta buna!,tinand cont ca masa are dubla destinatie :D
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby AlexandruM » Mon Mar 16, 2015 5:57 pm

Nu joaca rau masa, pentru distractie si o usoara imbunatatire a jocului propriu, este buna. Felicitari inca o data, ai facut o treaba pe cinste.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby amabilu » Wed Mar 18, 2015 7:09 pm

Sa nu minimalizam destinatia secundara,aceea de masa de bucatarie.Rosiile,merele,caisele,piersicile,toate fructele si legumele cu forma rotunda ,gatite sau in stare cruda, vor avea un gust mult mai bun consumate la masa asta.
Sa vezi follow through cu furculita prin salata de rosii cu branza pe timp de vara :D
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Contructie masa de biliard/masa de mancat (dinning)

Postby cmg_george » Thu Mar 19, 2015 4:24 pm

Buna asta! :))

Momentan masa a ramas fara capat.
Am sa revin si cum poze cand ii pun capacul (sper ca anul asta :))
cmg_george
Pionier
 
Posts: 14
Joined: Sun Feb 01, 2015 8:02 pm

Previous

Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron