Ajutor,Pareri,Indrumari pentru 314

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

Ajutor,Pareri,Indrumari pentru 314

Postby Andrei UTA » Wed Sep 30, 2015 1:56 am

Salutare,

Am un shaft de 314 2 care are ferula cu fisuri si asi dori sa schimb ferula cu una originala de la mama ei
fara sa scurtez sau alte modificari...

Voi care ati mai facut asa ceva, merita asa o interventie?se poate face sa fie ca in prima zi? se pierde ceva din proprietatiile tacului dupa asa o interventie?
dupa schimbare apar ceva vicii neasteptate sau ceva ce nu stiu eu?

acesta e al doilea shaft si primul a avut acceasi problema fisuri la ferula, cei drept nu se simt la deget nici la unghie dar sunt vizibile, modificari la proprietatiile shaftului nu am remarcat...

precum si titlu pareri indrumari

multumesc anticipat spor la bile
Andrei UTA
Pionier
 
Posts: 11
Joined: Mon Sep 21, 2015 4:55 pm

Re: Ajutor,Pareri,Indrumari pentru 314

Postby AlexandruM » Thu Oct 01, 2015 9:21 pm

Fara un strung cat de cat schimbarea ferulei este practic imposibila. Varianta ar fi sa apelezi la cineva care face asa reparatii, evident trebuie cumparata si ferula. La cumparat pot fi probleme, nu stiu cum se gasesc pe piata, avand in vedere ca Predator promoveaza agresiv generatia a 3-a de shafturi.
Nu cred ca o ferula nitel diferita va influenta sesizabil jocul shaftului, iar cineva cu un strung ar trebui sa faca o treaba foarte buna.

Un sfat ar fi sa treci la un alt brand care stie sa fabrice o ferula decenta si rezistenta.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Ajutor,Pareri,Indrumari pentru 314

Postby Andrei UTA » Fri Oct 02, 2015 2:40 am

salut
multumesc de sfat
cred ca acest shaft asa moare ca experimentele costa bani si binenteles poate sa creeze daune care pot sa influenteze jocul
nu stiu care e treaba cu producatorul asta predator dar tare cred ca e pus numa pe vanzare si nu pe altceva... dar asta e doar parerea mea
nu am prea jucat cu alte branduri dar ar fii un ajutor cateva exemple testate de tine si de ceilalti care sunt mai experimentati ca mine
oare mezz ar fii o varianta? care shaft este mai user friendly de la ei? sau alti producatori care ar mai fi? care sunt tacurile alea cu wow efect?

multumesc incodata si spor la bile
Andrei UTA
Pionier
 
Posts: 11
Joined: Mon Sep 21, 2015 4:55 pm

Re: Ajutor,Pareri,Indrumari pentru 314

Postby arnydm » Fri Oct 02, 2015 6:23 am

Tacurile alea cu wow efect sunt cam toate... trebuie doar să știi cum și unde să lovești. Evident, cum spune marketing-ul producătorilor sunt unele shaft-uri care rup gura târgului... ne pun ei la dispoziție tot felul de măsurători sau ne tot repetă ce măiastru este shaft-ul lor... nimeni nu spune însă că cel care joacă este singurul vinovat de ceea ce poate scoate din tacul respectiv... ideea este simplă. Probează și apoi decide. Orice am spune noi sunt doar păreri personale, fiecare simte în modul lui comportamentul unui tac. Revenind la întrebările tale... dacă ești obișnuit cu 314-2 atunci ți-ar trebui un shaft cam cu aceleași caracteristici, probabil un Mezz WX700 sau WD700 sau chiar EX Pro, Hybrid Pro II sau Hybrid Alpha, de la McDermott ai avea I2-ul, de la Meucci Dot-urile alea roșii sau negre și lista ar continua la nesfârșit... dar nu te aștepta la minuni din partea oricărui producător de pe piață. El face ceea ce crede că trebuie pentru a-și vinde marfa, ca dovadă este faptul că cel mai răspândit brand ca apreciere generală este Predator cu 314-le lor... cu problemele semnalate de tine sunt mai mulți, deci glumind un pic ar fi shafuri de unică folosință. :D :D :D Și totuși au cea mai bună cotă de piață. Mergi pe Predator în continuare, nu este nimic senzațional în alt producător... măcar pe ăsta se presupune că-l cunoști... jocul îți va fi sigur afectat dacă vei schimba shaft-urile de foarte multe ori. Părerea mea.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Ajutor,Pareri,Indrumari pentru 314

Postby AlexandruM » Fri Oct 02, 2015 7:33 am

Predatoru intr-adevar este ceva mai rezervat cand vine vorba de schimbatul ferulelor, e o problema foarte des intalnita. Cu toate astea, dupa mine daca ar fi de ales intre a repara un shaft si a cumpara unul nou, eu as merge pe reparat, pentru ca e pacat sa stea un shaft bun fara treaba din simplu motiv ca ii trebuie doar ferula. O ferula e pe la 15$, plus munca, deci cu vreo 30-50$ ai putea sa rezolvi problema. Repet cu un instalator priceput si ferula corespunzatoare nu cred ca vei sesiza vreo diferenta, doar daca nu esti genul foarte tipicar care este deranjat si de urma de creta de pe ferula.

Alternative predatorului sunt o gramada, ar trebui sa te decizi daca vrei sa mergi pe low deflection sau nu, in functie de asta ar fi si raspunsurile. Pe langa Mezz as recomanda marca TIger, joc acum cu un shaft de la ei si sunt foarte multumit si cei care au mai testat shaftul au ramas iarasi placut impresionati ,de fapt am avut de ales intre Mezz si Tiger, si tigru mi-a placut mai mult decat niponul.

De cand joc biliard Wow efect, am simtit o singura data, la Brasov, cu tacul lui Andrei Rusu, care a fost al lui Val, un Mezz Exceed de vreo 2000$, in rest am probat tacuri de la 50$ pana pe la 3000$ si nu am mai simtit acel efect, inclusiv la un alt Mezz Exceed probat.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Ajutor,Pareri,Indrumari pentru 314

Postby Andrei UTA » Sat Oct 03, 2015 2:53 am

da pai la acceasi concluzie am ajuns si eu ca totu este pe incercate oricum shaftul asta ce il am eu acuma nu il abandonez mai degraba daca nu mai joc il vand sa il dau cadou
in privinta reparatului nu cred ca este cazul ca nu e deranjant si nu cred ca merita un shaft de banda
cu wow effect cred ca este un pic de lucru findca dintre o duzina de tacuri incercate de mine pana acuma nu am gasit, adica accea vibratie si acel sentiment de consistenta in momentul atingeri albei(desi suna stupid este un tac dintro singura bucata de 20 ron care mia dat acest wow, de acel tac simplu am avut grija din prima zii de cand a sosit la salon unde jucam eu, il ascundeam dupa frigider sa joc numa eu cu acel tac dar pana intro zii cand la gasit cineva si sia batut joc...)
incurand am ocazia sa ma duc in anglia si o sa trag o fuga la dl parris sa vad ce tacuri mestereste el pentru american pool poate asa dau de vreo minune
oricum sunt constient ca nu tacul ci mana trage la succes asa ca rack dupa rack trebe sa fie si rasplata

multumesc baieti de sfaturi si indrumari weekend fain si spor la bile
Andrei UTA
Pionier
 
Posts: 11
Joined: Mon Sep 21, 2015 4:55 pm

Re: Ajutor,Pareri,Indrumari pentru 314

Postby Viking » Thu Oct 08, 2015 11:51 am

Eu am schimbat ferula la un mcdermott lucky fara nici un strung.

E drept ca ferula nu mai era pe tac. Un coleg, la nervi, a vrut sa loveasca creta de pe marginea mesei si a dat si in bilele apropiate. :D

Asa ca am luat o ferula cu 2 lei, (de un inch), am scurtat-o la jumate, am aranjat un pic shaftul fiindca ferula avea un filet iar shaftul altul, am indopat-o cu glue, am tesit-o in varf cu TopSander, am pus o pastila hard, am lustruit torul ca la carte si a rezultat Fulgerica 2.0, tac de spart foarte eficient.

Din cat am inteles aici ferula inca este pe tac. Deci, actiunea Patentu'. Ca e doar o piulita mai lunga aplicata cu lipici, ce atata respect pt. ferulele astea :)

Flutu-i plizda masii de saracie, ca de eram in USA va faceam reviewuri cu shafturi de la toate marile firme, disecate in doua si in patru sin sase.


findca dintre o duzina de tacuri incercate de mine pana acuma nu am gasit, adica accea vibratie si acel sentiment de consistenta in momentul atingeri albei


Incearca OB 1.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Ajutor,Pareri,Indrumari pentru 314

Postby amabilu » Fri Oct 09, 2015 11:13 am

in primul rand ,mai multa grija la gramatica,prea multe greseli ca sa fie puse pe seama neatentiei.Nu suntem pe forumul de culturism desi se vehiculeaza uneori si pe forumul asta aiureli si in amandoua sporturile e cam aceeasi prosteala de marketing prioritar in randul incepatorilor.Deci...

Unde e efectul wow la Christiano Ronaldo?La minge,la ghete,la chiloti sau in picioarele sale?Daca ar juca in "tenesi"de Dragasani ar juca fara efectul wow?

Pacat ca forumul nu a fost articulat inca de la inceput cu niste materiale care sa lumineze un pic chestiunile astea mai sensibile care dau dureri de cap jucatorilor neavizati.

Nu exista nici un efect wow,nu exista nici un tac extraordinar care sa dea pe spate nici macar o minoritate a jucatorilor de pool.Mult din ce tine de aprecierea unui tac e o chestiune :
1.Subiectiva
2.Individuala

Si sa mai spun de wow efect.L am simtit la fiecare nou tac iar asta ce inseamna?Ca nu stiam exat ce mi place si ce vreau de la un tac.Ultimul wow efect l am simtit de la tacul de sala pe care l am folosit cand nu mi luasem tacul cu mine.Acelasi efect l a avut un tac de sala si asupra unui alt coleg de forum care in urma acestei experiente a renuntat la jocul cu shaftul subtire Predator.

Sugestii?Incearca cat mai multe tacuri inclusiv revino din cand in cand la tacul de sala ca sa faci comparatii.Daca o sa ti dai seama ca ti place solid hit vei renunta la lovitura seaca a predatorului sau a oricarui LD golit.Mai stiff,mai vibrant,fiecare are alt gust.

Buna sugestia lui Viking legata de OB1.Altminteri consistenta o vei gasi mai greu la un laminat iar vibratia e diferita de la brand la brand.Poate iti va placea un McD,cine stie...

Concluzia acestor sugestii este urmatoarea: Limba romana prioritar si apoi testarea cat mai multor bete.Cu timpul vei sti exact ce e dupa sufletul si dupa temperamentul tau.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am


Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron