pastila White Diamond dezlipita

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

pastila White Diamond dezlipita

Postby andyl » Wed Jul 07, 2010 4:05 pm

am incercat sa imi adaptez un fost tac de joc (un artemis din 3 bucati) la break/jump. Am cumparat 2 pastile White Diamond de la o comanda (am dat destui bani pe ele) si am lipit una dintre ele cu loctite. dupa aproximativ 30 de spargeri mi-a sarit. (prima oara). am facut aceeasi operatiune cu acelasi fel de adeziv, a doua oara dupa 10 spargeri maxim a sarit iar. am lipit-o din nou cu loctite (de data asta am pus si un fiber pad intre pastila si ferula), dar nimic, a sarit din nou. (fiber padul a ramas pe ferula). nu stiu ce sa fac sa nu mai am probleme.

SFATURI!
multumesc!
andyl
Pionier
 
Posts: 12
Joined: Wed Jul 07, 2010 4:01 pm
Location: Iasi

Re: pastila White Diamond dezlipita

Postby madfox » Wed Jul 07, 2010 5:44 pm

Salut. white diamond pe ferula fenolica este destul de problematic. Trebuie sa te asiguri ca sunt perfect drepte si ca pui destul lipici, presezi tare de tot sa nu ramana aer intre ele. Ajuta mult si sa faci niste gaurele in pastila cu un burghiu pentru ca lipiciul sa tina si la forta laterala. Ai dat cu smirghel pe pastila inainte de lipire ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: pastila White Diamond dezlipita

Postby andyl » Wed Jul 07, 2010 5:57 pm

da, e ferula de tac de joc normala. am dat si cu smirghel, chiar am facut si niste taieturi pe pastila cu, cutitul. am incercat sa fac niste gaurele in ea dar nu am reusit ca e foarte tare (n-am incercat cu burghiul inca). lipici am pus sigur suficient ca mi-a dat pe dinafara cand am presat. (suspectez ca loctite nu e cea mai buna afacere la ceea ce vreau eu sa fac).
andyl
Pionier
 
Posts: 12
Joined: Wed Jul 07, 2010 4:01 pm
Location: Iasi

Re: pastila White Diamond dezlipita

Postby pictoras » Thu Jul 08, 2010 4:12 pm

Problema ta este dupa ce ti-a sarit prima oara, atunci probabil nu a fost montata perfect. De atunci din cauza lipiciului care ramane pe pastila nu ai sa mai poti s-o lipesti cum trebuie pe ferula. Solutia ar fi sa bagi smirghel pana se duce lipiciul intarit de pe ea , ceea ce nu este foarte exact daca nu e facut la strung, sau sa te duci cu a doua pastila wd la cineva care monteaza pastile .
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: pastila White Diamond dezlipita

Postby andyl » Thu Jul 08, 2010 5:53 pm

pictoras wrote:Problema ta este dupa ce ti-a sarit prima oara, atunci probabil nu a fost montata perfect. De atunci din cauza lipiciului care ramane pe pastila nu ai sa mai poti s-o lipesti cum trebuie pe ferula. Solutia ar fi sa bagi smirghel pana se duce lipiciul intarit de pe ea , ceea ce nu este foarte exact daca nu e facut la strung, sau sa te duci cu a doua pastila wd la cineva care monteaza pastile .



m-am dus la cineva cu a doua pastila...oricum pe prima am curatat-o si eu de lipici cand am relipit-o. in fine acuma mi-a pus cineva, sper sa nu mai am probleme
andyl
Pionier
 
Posts: 12
Joined: Wed Jul 07, 2010 4:01 pm
Location: Iasi

Re: pastila White Diamond dezlipita

Postby madfox » Thu Jul 08, 2010 7:09 pm

Bine sa ne tii la curent. Eu am mai lipit cu solutie epoxy din 2 parti cu intarire in 5 min.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: pastila White Diamond dezlipita

Postby andyl » Fri Jul 09, 2010 1:49 pm

am revenit! s-a comportat excelent noua pastila azi, am spart de vreo 20-25 de ori am dat chiar si 2 3 jumpuri (din care unul mi-a si iesit)
sper sa nu mai am probleme.
andyl
Pionier
 
Posts: 12
Joined: Wed Jul 07, 2010 4:01 pm
Location: Iasi

Re: pastila White Diamond dezlipita

Postby Viking » Sat May 09, 2015 12:11 pm

uite ca e topic deja !

am dat si eu de aceeasi problema.

Am luat un tac de joc ieftinica, dar foarte bine facut, McMorran. nu fac reclama, dar la 200 lei cu transport e superbine lucrat. Shaft din artar tare dar cu feula cam slaba, probabil din "tub electric" cum le zic eu celor din PVC.
In fine, l-am luat sa ne facem un tac de spart "de sala", curva tuturor :), pt. ca Fulgerica 2.0 (primul custom made break) nu mai poate fi folosit pe timp de vara si umezeala din cauza shaftului de fibra si i-a mai sarit si varful etc.

Ashaaaaa... Tai pastila, dau de ferula cu plafon (capped). Am lipit White Diamondul cu un lipici Uhu special pt. combinatii de materiale. Am simtit dupa sunet ca o sa sara. A sarit dupa 3 (trei) spargeri cu un sunet foarte ciudat.

Am taiat ferula pe jumate, am polizat-o cu Top sanderul (indispensabila scula) si am lipit pastila cu Picatura Gel, ca asa a sugerat si Picone, ca pastila lui merge lipita si cu supergel.

Maine incep testele. Mai am varianta cu acrilic. Si urmatoarea cu pad si acrilic. Daca o mai ramane ceva din pastila...
Daca nici asa, trec pe varianta cu hard leather si gata.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: pastila White Diamond dezlipita

Postby Viking » Mon May 11, 2015 10:52 am

inca rezista cu picătura gel și după 50 de spargeri din toate pozițiile și forțele.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron