Curatare shaft

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

Curatare shaft

Postby marse » Fri Dec 25, 2009 6:13 pm

Salutare, aveti vreo metoda prin care curatati shafturile? Oricat as incerca, cu diverse chestii, nu reusesc niciodata sa ma apropii de culoarea initiala...
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby Sheno » Sat Dec 26, 2009 7:31 pm

Recunosc ca intr-o vreme eram si eu la fel de preocupat sa gasesc o metoda prin care sa reusesc sa aduc shaftul cat mai aproape de culoarea sa initiala.

Cea mai eficienta era aceasta:

1. Curatarea shaftului cu o carpa umeda (cu apa).
2. Curatarea shaftului cu o carpa umeda (cu spirt)
3. In cazul in care pe shaft am zgarieturi/santuri aparute in timpul jocului (in general atunci cand folosesc sprijinul metalic), infasor portiunea respectiva intr-o carpa imbibata cu apa (merge si cu un servetel de hartie). Pt shaftul meu 314-2, este suficient sa pastrez servetelul infasurat vreo 3 minute pt. zgarieturi mai fine, pana la 10 minute pt. zgarieturile mai profunde.
Faza misto este ca la final lemnul absoarbe apa iar zgarieturile se umfla, ajungand la acelasi nivel cu restul shaftului.
4. Ca sa elimin excesul de apa, dar si ca sa netezesc/uniformizez suprafata shaftului, il lustruiesc cu o bucata de piele artificiala vreo 15 minute.
5. Ca sa indepartez si ultimele urme de creta ramase in porii foarte fini ai lemnului folosesc foitele de la Q Smooth (cu toate nivelele de abraziune); cred insa ca poti folosi cu aceleasi rezultate si smirghel cu o granulatie foarte fina (de ex. 3000). In principiu le poti folosi cat doresti, dar, desi vei indeparta creta/praful din lemn, risti sa exagerezi si sa subtiezi shaftul prea mult in timp (cred ca dupa vreo 20 de ani vei ajunge sa tii un creion in mana), sau, mai grav, sa strici forma perfect conica a acestuia.
6. Pentru a indeparta si urmele de ''rumegus'', mai repet pasii 1 si 4.

Repet ca aceasta ''tehnologie'' folosita de mine este doar rezultatul numeroaselor incercari/experimente pe care le-am facut eu, folosind tot felul de metode si solutii. Nu sunt convins ca este cea mai buna metoda sau ca shaftul nu este vatamat in vreun fel insa pentru mine a fost intotdeauna cea mai eficienta.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby Val » Sat Dec 26, 2009 7:44 pm

Sheno,
Nu este putin cam multa apa in pasul 3?
Mi se pare destul de periculos sa ud shaftul in mod deliberat atat de mult.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby Sheno » Sat Dec 26, 2009 9:31 pm

Dupa cum am spus, perioada de aplicare a "pansamentului" variaza in functie de densitatea lemnului, respectiv de profunzimea zgarieturilor.

M-am gandit si eu la problema asta cu apa in exces si tocmai de aceea trec si prin etapa 4: la inceput lustruiesc destul de in forta, astfel incat lemnul se incalzeste/se incinge destul de tare la suprafata (in felul acesta, cred ca accelerez procesul de uscare si de indepartare a apei).

Insa subliniez in continuare ca aceasta metoda am dezvoltat-o doar pe baza incercarilor proprii si a functionat atat pe shaftul 314-2 cat si pe shaftul mult mai comun de la tacul no name pe care il folosesc la spart. Nu sunt sigur ca este cea mai buna metoda, dar sunt convins ca poate fi perfectionata. Eu o folosesc de ceva vreme si sunt multumit.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby madfox » Sun Dec 27, 2009 11:21 am

Am mai auzit de chestia asta cu infasuratul unei carpe umede. la shafturi normale puteti pune si un fier de calcat peste, aburul o sa ridice lemnul mai usor. La predatoare n-as incerca. De fapt n-as incerca nimic care sa incalzeasca lipiciul dintre straturi. Si cat mai putina apa .................................................
PS : cum naibii lustruiesti 15 min ? Nu iti oboseste mana ? Sau o face altcineva :twisted: :twisted: :twisted:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby Sheno » Sun Dec 27, 2009 6:08 pm

Dupa cum am mai spus, poate ca gresesc in unele privinte, insa de 1 an de cand folosesc aceasta metoda nici unul dintre cele doua shafturi nu a patit nimic.
In plus, inca mai trec prin faza in care experimentez si vreau sa invat ce pot sa fac si ce nu pot:
- mi-am schimbat pastila singur, si prima data bineinteles ca nu a iesit bine deloc;
- am vrut sa incerc Ultimate tip tool al lui Val ca sa slefuiesc pastila pe lateral si am zgariat ferula

Pe de alta parte, fara sa fac ceva gresit, la 4 luni dupa ce mi-am luat Predatorul ferula s-a crapat super nasol in doua locuri (si par a fi destul de profunde, nu sunt simple zgarieturi). Si am respectat toate recomandarile: nu am spart cu el, nu am lovit cu varful de podea sau de marginea mesei, nu am tinut tacul in frig sau la caldura excesiva... iar cu toate acestea, ferula fenolica de la Predator, garantata pe viata de producator, s-a crapat dupa 4 luni.

Poate tocmai de aceea am ajuns sa privesc tacul si componentele sale ca pe niste consumabile: o sa ma tina cat o sa vrea el sa ma tina, iar daca nu o sa mai tina, voi avea in sfarsit un motiv sa fac un upgrade si sa schimb tacul :P .
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby madfox » Sun Dec 27, 2009 9:08 pm

Sheno wrote:Dupa cum am mai spus, poate ca gresesc in unele privinte, insa de 1 an de cand folosesc aceasta metoda nici unul dintre cele doua shafturi nu a patit nimic.
In plus, inca mai trec prin faza in care experimentez si vreau sa invat ce pot sa fac si ce nu pot:
- mi-am schimbat pastila singur, si prima data bineinteles ca nu a iesit bine deloc;
- am vrut sa incerc Ultimate tip tool al lui Val ca sa slefuiesc pastila pe lateral si am zgariat ferula

Pe de alta parte, fara sa fac ceva gresit, la 4 luni dupa ce mi-am luat Predatorul ferula s-a crapat super nasol in doua locuri (si par a fi destul de profunde, nu sunt simple zgarieturi). Si am respectat toate recomandarile: nu am spart cu el, nu am lovit cu varful de podea sau de marginea mesei, nu am tinut tacul in frig sau la caldura excesiva... iar cu toate acestea, ferula fenolica de la Predator, garantata pe viata de producator, s-a crapat dupa 4 luni.

Poate tocmai de aceea am ajuns sa privesc tacul si componentele sale ca pe niste consumabile: o sa ma tina cat o sa vrea el sa ma tina, iar daca nu o sa mai tina, voi avea in sfarsit un motiv sa fac un upgrade si sa schimb tacul :P .

Predatorul nu are ferula fenolica la shafturi. Este din titan. In ultimul timp apar din ce in ce mai multe predatoare bulite. Deh s-au mutat mai la est cu productia .......... La Ultimate asha cum am facut si review pe blog partea laterala nu e de folosit. Sper ca in curand sa ofer si schimbarea de ferule la Predatoare :roll: Totusi raman la parerea ca nu e recomandat multa apa pe 314 sau Z.
Tot n-ai raspuns cu alea 15 min :lol:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby Cristi » Sun Dec 27, 2009 9:49 pm

Eu pargurg urmatorii pasi pt a curata shaftul(314-2 in cazul meu):
1) Folosesc Q-wiz (partea mai abraziva)
2) Cu un servetel/prosop umezit foarte putin sterg shaftul
3) Sterg shaftul imediat cu ceva uscat si apoi il frec cu o bucata de piele (eu am de la Mcdermott)

La pasul 3 uneori mai "ung" shaftul si cu Q-wax...In rest incerc sa-l sterg cat mai des la masa de joc si sa am mainile cat mai curate.

Ce recomandati insa pt a curata irish linen de pe butt? Eu am mai incercat cu un prosop pe care am pus doar spuma de sapun si am frecat in sensul in care a fost atasat irish linen...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Curatare shaft

Postby madfox » Sun Dec 27, 2009 11:33 pm

Bine ca mi-ai adus aminte. Folosesc Q-Wax destul de mult. Bine ca pe shafturile mele si shaft sealer. Se murdaresc mult mai greu si se curatat mult mai usor. dar trebuie facut de la inceput.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby Mircea » Mon Jan 04, 2010 3:27 pm

Sheno wrote:tocmai de aceea trec si prin etapa 4: la inceput lustruiesc destul de in forta, astfel incat (...)se incalzeste/se incinge destul de tare la suprafata (in felul acesta, cred ca accelerez procesul de uscare si de indepartare a apei).
... Eu o folosesc de ceva vreme si sunt multumit.


Interesanta metoda :twisted: :lol: (am folosit metoda Libertatea de a reda "declaratii")
Lustruieste in forta :) - mi-l si imaginez ostenit dupa 15 minute, tragandu-si sufletul :lol:
Mircea
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:58 pm

Next

Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests