Pad OB sarit

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

Pad OB sarit

Postby madfox » Mon Aug 02, 2010 8:52 am

Se stie ca OB are un pad din fibra de carbon intre ferula si pastila. Partea proasta este ca in mijloc este spuma, deci padul se lipeste doar pe margine. Si producatorul de la OB nu da garantie daca sare padul. Convenabil, nu ? Am schimbat pastila la un OB si dupa aia a sarit padul dar de pe ferula impreuna si cu o parte din spuma. Am contactat pe cei de la OB Cues dar nu s-au obosit sa imi raspunda pana acum. Asa ca m-am sfatuit cu un cue maker din State si am marit putin gaurica la si am curatat peretii interiori. Am umplut golul cu epoxy transparent din 2 parti. Cand lipesti 2 bucati timpul de intarire este de 3 minute, dar asa in aer liber s-a intarit in 24 de ore. Am indreptat fata, am curatat padul si am lipit la loc cu tot cu pastila, folosind tot epoxy din 2 parti. Acum padul s-a lipit si pe mijloc si in mod normal ar trebui sa tina mult si bine.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pad OB sarit

Postby Sheno » Mon Aug 02, 2010 5:58 pm

Multam pentru descrierea procedurii.
Am o nelamurire insa, pentru ca nu imi dau seama ce pereti interiori ai curatat: spuma umple pe mijloc ferula, sau ferula+shaftul (in cazul in care este vorba despre shaftul cu ferula din lemn) ??
Ar fi util si un feedback ulterior despre trainicia lucrarii.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Pad OB sarit

Postby madfox » Mon Aug 02, 2010 9:35 pm

Pai spuma e in interiorul shaftului, care shaft e in interiorul ferulei :lol: In interiorul shaftului am curatat. Cat despre trainicie, cam tremur ca Gabi dupa cum stiti se pregateste de EsPN ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Pad OB sarit

Postby Viking » Tue Apr 24, 2012 8:01 am

Shafturile OB nu au spuma pe mijloc. Poate cativa milimetri in spatele ferulei, shaftul sa fie cu gaura pe mijloc+spuma.
Sunt facute din 60 de "foite" de artar.
Intai se lamineaza cate 10, dup aia se strunjesc rotund, dup aia se taie in doua, pe lung si se frezeaza pe mijloc, dup aia se pun cate 6 "in floare" si se preseaza cu adeziv, dup aia se strunjesc in forma finala a shaftului.
Attachments
shaft-slide.jpg
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests