intrebare masa de biliard

Ai ceva de vanzare sau te intereseaza ceva ? Aici este sectiunea de site unde poti realiza asta. ATENTIE , aceasta este doar o platforma intre utilizatori. Biliardforum nu este raspunzator pentru tranzactiile realizate intre membrii sai.
Forum rules
Posturile de vanzare trebuie sa contina o descriere cat mai exacta a produsului, a starii sale, moduri de contact, precum si pretul. Firmele sau magazinele online trebuie sa contacteze administratorul inainte de a posta anunturi !!!

intrebare masa de biliard

Postby Alustor » Tue Jun 07, 2011 3:39 pm

salutare,m am uitat pe cateva site uri pt mese de biliard din romania si as vrea sa imi iua o masa de biliard.ce dimensiune ar trebui sa imi iau,cea de 8ft sau de 9 ft?iar ca postav,cel verde adica lent?ma intereseaza una cat mai fidela celor oficiale pe care sa joaca competitii la nivel national sau chiar mondial
Alustor
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Tue Jun 07, 2011 3:35 pm

Re: intrebare masa de biliard

Postby Cristi » Tue Jun 07, 2011 3:48 pm

Daca ai spatiu necesar o masa de 9' este ideala. Postavul este destul de important si daca masa este pt tine merita sa pui un postav calitativ de la bun inceput. Iwan Simonis 860 este cel mai bun din pct meu de vedere(este si cel mai folosit in competitii)...Ca si culoare cele mai folosite sunt nuantele de verde sau albastru (aici depinde de gusturi totusi)...F importante sunt si bilele de joc - un set aramith pro cup ar fi de preferat... Numai bine.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: intrebare masa de biliard

Postby Alustor » Tue Jun 07, 2011 8:00 pm

eu am gasit o masa pe un site din romania(nu stiu daca am voie sa postez link ul,asa ar fi mai usor)unde ei zic ca pot sa iti puna postav verde(lent),rosu(semilent)sau albastru(rapid).nu specifica firma sau cva.ce imi sugerezi/sugerati?ms de raspuns oricum
Alustor
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Tue Jun 07, 2011 3:35 pm

Re: intrebare masa de biliard

Postby madfox » Tue Jun 07, 2011 9:31 pm

ce masa este ?
Depinde si de pret si bugetul tau. iti pot recomanda ceva daca stiu informatiile astea ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebare masa de biliard

Postby mristea » Wed Jun 08, 2011 1:22 pm

Daca site-ul respectiv din Romania nu specifica firma nici pentru masa, nici pentru postav (m-am distrat putin cand am citit ce ti-au spus ei: ca pot sa iti puna postav verde(lent),rosu(semilent)sau albastru(rapid) LOL - culoarea postavului nu trebuie sa aiba nici o legatura cu caracteristicile lui...), nu ti-as recomanda sa iei de la ei, decat daca vezi masa personal inainte (nu doar in poze) si esti multumit de ea. Asa cum ti-a recomandat si altcineva mai bine mai astepti putin si strangi mai multi bani, apoi iti cumperi un postav Simonis 860 (ce culoare vrea muschiul tau, asta e doar preferinta proprie). Iti spun din experienta, eu mi-am luat o masa Competition de la ATD (masa e facuta de Dynamic in Germania), si m-am zgarcit la postav - am acceptat postavul din fabrica (no name), care teoretic era un postav semi-rapid dupa cum m-au anuntat...cand am primit masa si am vazut postavul am innebunit, era asa de pufos de ziceai ca e lana de oaie...l-am curatit nu stiu cate zile cu peria/aspirator etc, dar tot nu am fost multumit...dupa o luna am renuntat la cel vechi si am cumparat un postav Simonis 860 verde, si sunt si acum (au trecut aproape 2 ani) super multumit de el...
mristea
Jucator
 
Posts: 55
Joined: Sat Dec 19, 2009 5:30 pm

Re: intrebare masa de biliard

Postby Alustor » Thu Jun 09, 2011 2:12 am

multumesc tuturor pentru raspunsuri dar mai am o intrebare:un spatiu de 500x400 cm este suficient pentru masa de 9'?merge si mai mic?trebuie neaparat mai mare?
Alustor
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Tue Jun 07, 2011 3:35 pm

Re: intrebare masa de biliard

Postby madfox » Thu Jun 09, 2011 6:34 am

Da, merge pentru 9. Incearca si la probiliard poate au ceva de 9 interesant.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebare masa de biliard

Postby wasted » Thu Jun 09, 2011 7:29 am

Am citit si eu postul tau si pot sa spun din experienta proprie urmatoarele:
Cumpara o masa de calitate ca sa te poti bucura de ea in deplinatate.Ce inseamna "de calitate" este relativ in functie de banii pe care ii detii. DIN PACATE
Postav cred ca poti sa iti iei si altceva decit Iwan Simonis dar asta numai daca nu iti permiti acest postav.
Si din pacate nu in ultimul rind dimensiunea mesei. Eu am pus-o in vechiul garaj care are dimensiunea de 550 pe 400 si imi blestem zilele de fiecare data cind trebuie sa dau o lovitura cu bila alba aflata linga manta lunga si perpendicular pe cealalta manta. in proportie de 80% le ratez datorita pozitiei care este extraordinar de ciudata prin prisma faptului ca nu iti incape tacul. Asta ca sa nu spun ca nici pe manta scurta nu este chiar asa de mult loc pt balans la tac (cu bila aflata exact linga manta ma refer)
La ce dimensiune ai tu acolo cred ca iti incape o masa de 7 ca sa joci in conditii ideale.
Cauta pe internet dimensiunile necesare unei camere in functie de masa pe care o vrei si ai sa iti poti da seama atunci
Am gasit eu pt tine : Spatiul necesar pentru un joc ideal:8ft 515x415 cm, 9ft:554x427 cm
wasted
Pionier
 
Posts: 22
Joined: Sun Aug 01, 2010 10:38 am

Re: intrebare masa de biliard

Postby Cristi » Thu Jun 09, 2011 8:47 am

Din proprie experienta, iti pot spune ca pt a juca in conditii ideale ai nevoie de un spatiu de min 570x450...Ca sa calculezi spatiul necesar trebuie sa adaugi la dimensiunile de joc ale mesei lungimea unui tac standard (145-150cm) si lungimea balansului in mom loviturii(cam 10-15 cm zic eu, mai ales ca e vb de lovituri de langa manta)...Deci ti-ar trebui inca 320cm la lungime si la latime (160x2)...si cum o masa de 9' are suprafata de joc 256x128cm reiese ca ai nevoie de 576x448cm pt conditii ideale de joc.
Altfel vei avea probleme la loviturile cu bila alba lipita de manta si ca solutii ar fi lovitura de sus in jos(ceea ce va face lovitura mult mai dificila) sau sa iti cumperi un tac ceva mai scurt pt loviturile din acele locuri(insa pe mine unul nu ma atrage aceasta idee, desi am intalnit-o)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: intrebare masa de biliard

Postby elenadragomir » Tue Jul 25, 2017 8:27 pm

Buna seara. M-ar interesa masa de biliard de marimea 8ft pana in 3000lei, si ma interesa daca ma puteti ajuta cu cateva pareri. Eu am gasit varianta de mai jos la un magazin online. Ce parere aveti?

https://www.sportist.ro/masa-de-biliard ... g-8ft.html
elenadragomir
Pionier
 
Posts: 1
Joined: Tue Jul 25, 2017 8:24 pm

Next

Return to Vanzari-cumparari

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 8 guests