Curatare shaft

Posteaza experientele tale sau intrebari despre diverse categorii de reparatii ale tacurilor ( pastile, ferule, finisaje .... )

Re: Curatare shaft

Postby 9ball » Wed Jan 06, 2010 1:46 am

asa, "live" , cand se murdareste un servetel ud, si dupa aia unul uscat. e suficient ca sa ia "grosul".

Mai rar,o data la 2-3 luni cand se mai ciupeste il dau cu smirghel ud de 2000 si dupa aia cu 3000.

am 314-2.
9ball
Pionier
 
Posts: 10
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:37 pm

Re: Curatare shaft

Postby madfox » Wed Jan 06, 2010 10:53 am

Frate de unde ai de 3000 ? Am cautat si eu. Ai grija sa nu iei foarte mult din shaft.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby Cristi » Wed Jan 06, 2010 12:27 pm

Cum si cu ce trebuie curatat irish linen?
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Curatare shaft

Postby Sheno » Wed Jan 06, 2010 4:13 pm

madfox wrote:Frate de unde ai de 3000 ? Am cautat si eu. Ai grija sa nu iei foarte mult din shaft.


Ultima data eu am gasit dintr-o intamplare intr-un magazin de vopseluri auto din targul Vitan in care am intrat ca sa imi cumpar mai demult nistea vopsea pt. masina. Cat timp am asteptat sa imi prepare oamenii vopseaua, am cascat ochii prin magazin si am descoperit ca aveau zeci de tipuri de smirghel cu granulatii de toate marimile.

Bineinteles ca m-am simtit ca un copil intr-o cofetarie si am inhatat si 2 foi de smirghel cu granulatie de 3000 (cred ca era cea mai mare pe care o aveau).
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby Sheno » Wed Jan 06, 2010 4:19 pm

Cristi wrote:Cum si cu ce trebuie curatat irish linen?


Cam o data pe luna eu curat gripul textil cu o carpa umezita cu spirt dupa care sterg temeinic cu o carpa uscata. Cu aceeasi ocazie si cu acelasi procedeu curat si bumper-ul si de fiecare data am surpriza sa constat ca la final carpele sunt aproape la fel de murdare dupa ce au trecut si pe grip, si pe bumper.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby 9ball » Wed Jan 06, 2010 10:00 pm

madfox wrote:Frate de unde ai de 3000 ? Am cautat si eu. Ai grija sa nu iei foarte mult din shaft.


Da, de aia ud smirghelu. Am inteles ca daca il uzi nu iei foarte mult din shaft.

in legatura cu smirghelul de 3000 nu stiu nu locuiesc in buc, da tre sa se gaseasca
9ball
Pionier
 
Posts: 10
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:37 pm

Re: Curatare shaft

Postby RED » Wed Jan 06, 2010 11:31 pm

- Smirghel ud, granulatie 3000+, lasat la geam in seara cu luna plina pentru cresterea energiei de curatare.
- 3-4 vedre de apa de ploaie de la munte, cu diverse temperaturi, in care scufund shaftul cate 10 secunde de mai mult ori.
- Crema de maini cu coenzima Q7, pentru uns in jurul ferulei - dar fara a atinge pastila (e important). Dupa prima ungere...tineti shaftul desupra flacarii la aragaz sa se elimine automat grasimile acumulate. La urma frecati cu aloe-vera cu frenezie timp de 5 min. in 2-3 reprize (vezi Sheno text).
- Butt-ul luati-l cu voi la dush. E important sa faceti dush scotian .... aburii aparuti efectiv ajuta inleiurile sa fie mai frumoase si mai curate. Feng Shui in stil Filippinez.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Fratilor....pe bune acum... metodele mele:
1. Cea uzuala ( o data la 2-3 sapatamani) - cu un sevetel umed cu alcoool, frec repede shaftul si apoi dau cu - ori cu carpa uscata (daca sunt acasa), ori cu alt servetel....insa uscat imediat dupa aceea. Rezultatul obtinut in 1 minut e multumitor.
2. Cea de baza ( o data la 2 luni) - pe o carpa uscata si curata (bumbac) pun niste Cif Crema (solutie de curatat universala - de la incaltaminte la aragaz) si frec shaftul..cam 30-45 secunde, cu o alta carpa uscata si curata sterg din nou (fara nimic pe ea)...apoi cu foitza abraziva verde de la Q il lustruiesc , eliminand crema de la Cif ramasa foarte fin pe shaft.
Daca vreau sa fiu mai catolic decat Papa mai pot da cu o "ceara" speciala la final spre a astupa porii ramasi si ai conferi o alunecare mai frumoasa.
Totul dureaza maxim 2 minute...rezultatul fiind uimitor.
Iar eu curat doar shaftul....butt-ul pentru ce? (parerea mea)
Fiecare cu metodele lui...a mea in schimb e mai rapida.
Am zis!
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Curatare shaft

Postby arnydm » Thu Jan 07, 2010 6:17 am

Metoda mea: se ia una bucata carpa uscata, se pun pe ea cateva picaturi de apa concentrate intr-o pata de vreo 4-5 cm si se freaca cu voiosie pana se evapora apa... la cata apa apuca sa pice acolo sunt vreo 3-4 minute de lucru manual asa ca nu-i bai! :twisted: La ferula este cu totul alta "tehnologie"... se mai adauga cativa stropi de tix pentru simplul motiv ca apa nu-i de ajuns si gata shaftu'! Linen-ul nu l-am curatat vreodata pentru ca este negru pur, iar smirghel nu aplic deloc... poate doar cel dintr-o chestie care cica curata shaftul luata cu 1,5 $: un fel de prezervativ gaurit si armat cu ceva abraziv pe dinauntru care o folosesc de obicei dupa si after operatiunea carpa cu apa. Prin amabilitatea fratelui Red am folosit ceva produse din gama Q... rezultate multumitoare dar parca tot mai buna este tehnologia locala... De notat ca la cat de des am inceput sa joc biliard ( adica ca femeile o data pe luna si atunci vreo 3-4 ore ) nu am mai curatat shaftul de vreo 3 luni: nu mai am de ce! :lol: :lol: :lol:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Curatare shaft

Postby Viking » Sat Mar 17, 2012 10:25 pm

Q wiz, Q smooth ? Astea se gasesc pe la noi sau sunt de dincolo ? Par mai safe decat smirghelul fin.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Curatare shaft

Postby armandtm » Sun Mar 25, 2012 9:52 pm

eu lam curatat foarte bine cu pronto pentru curatat parchetul.
armandtm
Balls Master
 
Posts: 104
Joined: Sun Mar 25, 2012 3:48 pm

PreviousNext

Return to Reparatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests