Creta Predator 1080

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Creta Predator 1080

Postby D4nutz » Thu Dec 20, 2012 1:04 am

E geniala!
O sa va spun impresiile mele in ordinea in care s-au intamplat.

In primul rand e frumoasa. Are o forma deosebita si materialul in care e imbracata (hartie laminata) pare de calitate si mai gros decat la alte crete ceea ce e un plus din punctul meu de vedere pentru ca nu se toceste asa repede.

Ajuns langa o masa de biliard, cu bile evident, am dat pe pastila un strat uniform si am inceput sa pocnesc bile pe toata lungimea mesei. Nu ma interesa sa si bag bile ci doar sa lovesc tare si cu mult efect, drept urmare doar jumatate din lovituri au avut reusita. Am continuat asa pana la prima urma de misscue (inca nu sunt sigur ca n-am dat eu prost). Au fost vreo 30!!!! Deci la performante se aseamana cu Kamui.

Totusi, creta asta chiar e creta. E foarte fina, ce-i drept, dar se cunoaste ca e creta si nu fond de ten bleu. Nu are acea consistenta uleioasa de la Kamui care mie nu mi-a placut niciodata.

In plus fata de Kamui, se simte altfel pe pastila. Cu Kamui parca pastila se lipeste de bila alba, pe cand cu Predator mie imi pare ca un tampon (nu va ganditi la prostii!) drept urmare si pastila pare mai moale. Acum am Kamui Black Super Soft dar mai sunt mai putin de 2mm din ea si pare ca s-a intarit destul de mult. Am dat frecvent misscue cu ea folosind creta obisnuita in ultima perioada.

Poti sa dai cu ea inainte de fiecare lovitura sau foarte rar. Eu am dat aproape la fiecare lovitura sau am folosit-o ca pe o creta normala. Nu s-a consumat decat putin dupa 3 ore de joc si am folosit-o si eu si tovarasul cu care jucam.

O chestie neobisnuita pe care am observat-o e ca alba pare sa ruleze mai mult. INca nu pot sa-mi explic; poate eram eu entuziasmat de performantele cretei si loveam mai tare, poate imi da mai multa incredere si e balansul mai natural; nu pot sa-mi dau seama de ce dar bilele se misca mai mult pe masa. Chiar si la spart. Am bagat cate 3-4 bile din spart la bila 9 destul de des azi.

De unde imi comandasem un tub intreg de 5 crete, iata ca am ramas doar cu 2. Va spun de p-acum ca nu mai dau! N-aveti decat sa-l bateti la cap pe madfox sa va aduca. Chiar el m-a vaduvit de 2! :))

La sfarsit urmeaza pretul. Adusa in Romania, o bucata de creta d-asta costa cam cat una de Blue Diamond. Vreo 9 lei. Dar are performante de 30 de dolari. Au belit-o astia de la Kamui cu creta lor cu tot si cu pastilele care nu se usuca deloc; decat un pic pe ici pe colo! :)
Last edited by D4nutz on Sat Dec 29, 2012 7:10 pm, edited 1 time in total.
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm

Re: Creta Predator 1080

Postby madfox » Thu Dec 20, 2012 8:04 pm

LOOOL eu n-am ajuns sa dau cu ea abia astept sa fac un review. Pana una alta astept precomenzi !!!
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Creta Predator 1080

Postby felician » Sat Dec 22, 2012 12:36 pm

Ma inscriu si eu la un tub :)
felician
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Sat Feb 04, 2012 8:03 am

Re: Creta Predator 1080

Postby AlexandruM » Fri Oct 25, 2013 10:26 am

Am primit acum cateva luni cadou o bucata de creta Predator, asa ca voi incerca acum sa impartasesc niste impresii personale.
Creta Predator este un produs calitativ, care arata modern si interesant.
Mie nu mi-a placut forma si dimensiunea, deoarece datorita formei daca o scapi jos ai sansa sa se roteasca si sa o gasesti abia sub masa vecina, iar dimensiunea, comparativ cu cuburile standard este mai mica, lucru care pentru mine face mai incomoda aplicarea ei, intrucat eu o aplic in stil american, nu ca jucatorii de snooker.
Dupa vreo 2 ore de joc am constatat ca mana in care tin creta este mult mai murdara decat atunci cand foloseam creta Master, de asemenea am observat si pe bila alba mai multe puncte (urme) albastre.
Referitor la proprietatile ei, creta Predator pare sa fie un pic mai fina decat Master si se aplica parca ceva mai uniform, ceva diferente la loviturilor de retur sau urmarire nu am observat.

In concluzie, pentru mine, creta Predator este cam mica si prea rotunda, lucru care o face mai incomod la aplicare, plus ca face ceva mai multa mizerie. Pretul ei desi este unul oarecum corect, personal cred ca este cam maricel si nu se justifica, motiv pentru care creta Predator sta in husa, avand scopul de a uimi unii jucatori si de a o da spre testare, in jocul zi de zi folosesc creta Master si la ea voi ramane.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron