pareri sneaky pete

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

pareri sneaky pete

Postby laurac » Thu Aug 29, 2013 9:54 am

A jucat cineva cu sneaky pete? poate sa imi spuna niste pareri? multumesc
laurac
Pionier
 
Posts: 10
Joined: Fri May 10, 2013 11:56 am

Re: pareri sneaky pete

Postby AlexandruM » Thu Aug 29, 2013 12:05 pm

Intrebarea este la ce te referi tu cand zici sneaky pete?

Sneaky pete nu este altceva decat un tac care imiteaza un tac obisnuit de sala, de regula avand designul clasic cu 4 point-uri, jara collar si fara ata pe maner. Toata faza cu acest sneaky pete era ca, hustler-ii care jucau pe bani de regula cu jucatori mai slabi, pentru a-si ascunde adevaratul nivel de joc, nu puteau sa intre in sali cu tacurile personale, astfel nimeni nu ar mai fi jucat cu ei, cu toate aceastea avand in vedere ca asa isi aisgurau traiul aveau nevoie de tacuri calitative. Asa ei au inceput sa personalizeze tacurile de sala, le puneau pastile bune, micsorau diametrul shaftului, ajustau greutatea si pentru a fi usor de transportat le taiau in doua, punandu-le surub, astfel atunci cand era infiletat pentru un necunoscator acel tac parea a fi un obisnuit tac de sala, in realitate el fiind personalizat pentru hustler. Preventiv, tacul era amplasat langa celelalte tacuri de sala si cand hustler-ul gasea sa joace cu cineva, lua tacul sau de pe perete, vicitma evident nu isi dadea seama ca are de a face cu un profesionist si pierdea toti banii sai, fara a realiza cum a fost batuta de cineva care parea sa nu stie a da in bile si juca cu un tac de sala. De altfel si denumirea, dupa una din versiuni provine de la un oarecare Pete, care asa isi furisa tacul sau printre tacurile de sala si juca cu el.
In prezent acest scop al tacurilor gen sneaky pete nu mai este actual si denumirea se foloseste doar pentru a desemna acest tip clasic de design.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: pareri sneaky pete

Postby laurac » Thu Aug 29, 2013 2:21 pm

eu ma refeream la cele din gama predator
laurac
Pionier
 
Posts: 10
Joined: Fri May 10, 2013 11:56 am

Re: pareri sneaky pete

Postby AlexandruM » Thu Aug 29, 2013 2:23 pm

Trebuia sa scrii asta in primul mesaj :)

Nu prea am vazut multa lume jucand cu Preadator sneaky pete, dupa mine va juca la fel ca si oricare alt predator.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: pareri sneaky pete

Postby laurac » Thu Aug 29, 2013 3:15 pm

Nici eu nu prea am vazut. De asta intrebam
laurac
Pionier
 
Posts: 10
Joined: Fri May 10, 2013 11:56 am

Re: pareri sneaky pete

Postby arnydm » Thu Aug 29, 2013 7:16 pm

AlexandruM wrote: Asa ei au inceput sa personalizeze tacurile de sala, le puneau pastile bune, micsorau diametrul shaftului, ajustau greutatea si pentru a fi usor de transportat le taiau in doua, punandu-le surub...


Foarte frumoasa povestea... dar daca faceau ei cele spuse erau nu numai "hustlers" ci si "cue-makers"... :))) Gluma este gluma, deci nu trebuie luata in serios... revenind la subiectul initial, cum se comporta un SP de la Predator, pot spune din perspectiva unuia carte a dat cateva lovituri cu un astfel de tac ( atentie, nu a jucat ci a dat doar cateva lovituri ) ca nu este o diferenta senzationala intre un Ikon si SP de exemplu... singurul impact mai deosebit este cel vizual, nicidecum cel de feeling. Cu alte cuvinte se comporta cam la fel, diferentele notabile sunt doar de ordin estetic... repet, nu am jucat cu toate tacurile Predator, ci doar am dat cateva lovituri cu cateva din cele cu care jucau prietenii mei.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: pareri sneaky pete

Postby AlexandruM » Thu Aug 29, 2013 9:39 pm

Fiecare gluma are si un pic de adevar, astfel referitor la hustleri si cuemakeri exista suficiente exemple de jucatori foarte buni care au ajuns sa construiasca tacuri si au excelat in aceasta, cum ar fi Bill Stroud creatorul tacurilor Joss West, Mike Sigel, Dan Janes.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: pareri sneaky pete

Postby arnydm » Thu Aug 29, 2013 10:19 pm

Cum spui tu... dar sa tai un tac de sala, sa-i micsorezi diametrul, sa-i pui si filet si sa nu se cunoasca imbinarea nu sunt lucruri la indemana oricui, mai ales ca trebuie sa faci invizibile aceste modificari, astfel incat sa ia papagalul teapa... probabil ca un meserias le modifica un tac, pentru ca eu sincer chiar nu am auzit de vreun hustler sa-si fi facut singur tacul. Tot ca fapt divers... nu este ceva demonstrat ca un tac, mai bine spus unul din doua bucati este superior, ba chiar dimpotriva sunt multe voci ( ale cue-maker-ilor ) care sustin cu argumente plauzibile ca orice tip de imbinare ai folosi nu poti egala ceea ce ofera ceva natural... orice s-ar spune singurul motiv pentru care avem acum tacuri din doua bucati este doar faptul ca il poti transporta mai usor. Eu sunt adeptul tacului dintr-o singura bucata, cu un tac de sala bine intretinut am reusit lovituri pretentioase pe care nu le-am reusit cu tacul personal... si asta se intampla fara tehnologii si pastile pompoase dar asta este alta discutie... din punctul meu de vedere acei hustleri de odinioara nu datorita tacurilor tunate si paramodificate au putut face poveste cat mai ales datorita naivitatii umane... chiar ar fi interesanta o discutie pe tema asta, a tacului si a ce poate aduce in plus mult laudatele tehnologii versus un tac bine executat, din lemn de calitate si cu o pastila de piele obisnuita, adica un tac de sala produs de Brunswick, de exemplu.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: pareri sneaky pete

Postby madfox » Thu Aug 29, 2013 10:19 pm

Eu am avut 2 ani unul cem mai simplu si recent am adus 2 din gama sneaky cele cu varfurile intoarse invers. Mi se par super ok si ofera mult pentru banii oferiti. Nu au cum sa joace ca alt predator, constructia e alta. Prinderea in V intre cele 2 bucati de lemn confera un transfermai bun si mai mult feedback dar sunt putin mai vibrante, lucru care imi place foarte mult. Deci fata de Ikon e mai cald dar arunca alba mai mult.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: pareri sneaky pete

Postby AlexandruM » Fri Aug 30, 2013 7:20 am

arnydm wrote:Cum spui tu... dar sa tai un tac de sala, sa-i micsorezi diametrul, sa-i pui si filet si sa nu se cunoasca imbinarea nu sunt lucruri la indemana oricui


Cand am facut afirmatia respectiva, am zis generic ca isi personalizau tacurile, evident ca majoritatea apelau la mesteri, dupa cum si noi astazi spunem ca am reparat masina, desi masina a fost reparata de un mecanic.
Si eu sunt de parere ca un tac dintr-o bucata are un feedback mai bun fata de unul din 2 bucati, dar nu cred ca ceea ce poti executa cu un tac de sala nu poate fi facut cu un tac din 2 bucati. Hai ca suntem cam offtop.

Pacat ca laurac nu ne-a spus cu ce tacuri a jucat pana acum, un jucator cu putina experienta sau care a jucat cu putine tacuri e posibil sa nu sesizeze subtilitatile la care facea referire Madfox.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests