WORKOUT - BAR BROTHERS - CALISTHENICS

WORKOUT - BAR BROTHERS - CALISTHENICS

Postby madfox » Mon Sep 30, 2013 10:00 am

Am reinceput sa fac miscare serios. Am slabit foarte mult, acum trag sa imi ating telurile propuse. Ma antrenez cel putin 1 ora sau 2 pe zi mai putin zilele in care am concurs. Cuplez exercitiile numai cu corpul cu aparatele la sala. Sunt curios cine mai baga din astea pe forum sau sunt singurul ... Poate va starnesc. O parte din programele pe care la fac acasa sunt luate de la Lazar Novovic ( il gasiti pe youtube).
Obiective : muscle -up , flotare cu picioarele in aer (planche)
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: WORKOUT - BAR BROTHERS - CALISTHENICS

Postby amabilu » Sun Jan 19, 2014 8:29 pm

Da, m ai starnit pe mine.

Chestia asta este ca iluzionismul:foarte spectaculoasa dar ireala.A fost cautata o nisa de spectaculos in lumea fitness ului si s a gasit.Dar este greu sa o recomanzi cuiva care practica sport amator iar daca o recomanzi este posibila doar pentru scurta durata.

Daca vezi baieti cu corpuri frumoase practicand chestiile astea prin parcuri e bine sa stiti in primul rand ca nu si au facut corpurile in acest mod.Si au cladit corpurile tragand la sala maxim o ora juma` de 3-4 ori pe saptamana si lasand corpului mult timp pentru odihna.Mai mult,pun pariu ca si vizitele prin parcuri la antrenament sunt destul de rare la baietii astia ,iar cand sunt, sunt doar in scop de demonstratie.Daca ar fi practicat frecvent acest program,consumul de energie ar fi prea mare incat sa nu aiba o pierdere accentuata de masa musculara.

Ar parea la prima vedere o solutie buna pentru slabit dar totusi nu o vad recomandata amatorilor.Din ce am vazut eu pe net sunt exercitii extrem de solicitante atat pentru inima cat si pentru articulatii care mai devreme sau mai tarziu pot ceda sau se pot deteriora grav.Prin intensitatea si forma lor sunt exercitii tipice pentru antrenamentul de performanta care se face la o anumita varsta si sub supravegherea unui antrenor.

Sa nu uit sa mentionez inca un aspect care ar putea fi cheia problemei aici.Exista o posibilitate care face cateva din afirmatiile mele(desi pertinente)inadecvate si face posibil ca acest workout sa fie practicat aproape zilnic.Aceasta posibilitate se numeste ,simplu,steroizi.Cine cunoaste comunitatea tragatorilor de fiare stie ca bigorexia exista si multi se trateaza de ea cu steroizi.Pe steroizi poti face orice oricat si oriunde,chiar si in parc:)

De ce nevoia asta de exotic?Nevoile de tonus si sanatate sunt de 45-60 minute de antrenament aerob pe zi iar cele estetice sunt de un program corect de antrenament la sala in jur de o ora de 3 ori pe saptamana.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: WORKOUT - BAR BROTHERS - CALISTHENICS

Postby madfox » Sun Feb 02, 2014 10:00 pm

Dupa mine esti departe de adevar. Nu am spus ca toti trebuie sa faca acest sport prietene. dar se poate face, si nu are cum sa afecteze inima mai mult decat sala, stai linistit. Cei care sunt la un nivel mare o fac deja de 4-5 ani si normal ca s-au perfectionat, si de aia pot sa faca miscarile avansate.
Exercitiile calistenice doar cu greutatea corpului sunt foarte apreciate si mult mai usoare pentru corp decat sala. Cat despre steoizi, stai linistit. daca vrei sa vezi steroizi te duci la sala si vezi sigur cativa baieti.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: WORKOUT - BAR BROTHERS - CALISTHENICS

Postby amabilu » Mon Feb 03, 2014 5:23 pm

Probabil ai citit in graba ce am scris.Daca recitesti mai atent nu cred ca vei gasi o afirmatie cu care sa spui concret ca nu esti de acord in contextul in care am facut o.

Am dat cautare pe youtube titlul postului tau adica WORKOUT - BAR BROTHERS - CALISTHENICS si pe prima pagina nici un filmulet nu avea mai mult de 10 minute.Ala care avea 15 era best moments.Deci cum arata un antrenament cap-coada?Pariu ca daca vedem un antrenament de 45 min-o ora este editat?

Repet ce am spus,nu poti avea program constant de genul si sa ai corp cum au baietii deoarece pierzi intensiv masa musculara.Cu steroizi insa da.

Iar afirmatia ta cu steroizii din sala de culturism,foarte corecta,nu neg,vine tot in sprijinul afirmatiei mele pe care o repet ,aceea ca baietii astia si au construit corpurile la sala si nu urmand genul asta de programe.

Nu sunt impotriva acestui gen de exercitii,face fiecare ce vrea,eu spun doar ca este o farsa in masura in care oamenii cred ca urmand acest gen de antrenament o sa si sculpteze corpul la fel ca baietii de pe youtube.Fals,pe langa grasime arsa o sa piarda si masa musculara in draci daca au iar daca nu au si vor sa puna, nu vor pune in veci.

Sunt departe de adevar in masura in care spun ca tacurile Predator sunt mai bune decat cele dufferin.Teoretic o fi vreo sansa sa fie invers chiar daca unu la un miliard insa toti cunoscatorii de biliard vor spune ca nu ma insel.Asa e si cu bar brothers asta.Orice muncitor avizat de fitness sau culturism care stie cu ce se mananca genul o sa ti spuna ce am spus si eu.

Daca insisti sa te contrazici,o sa caut un articol recent dintr o revista de specialitate,Ironman parca ,unde erau majoritatea afirmatiilor mele din postul anterior,afirmatii de common-sense pentru oricine cunoaste ce i asa fitness si culturism sau macar cum functioneaza corpul omenesc sub regim de antrenament sportiv.

Si imi editez postul cu inca o chestie:atunci cand vedeti un abdomen perfect(si cand spun perfect adica perfect)uitati va la fruntea respectivului.De obicei scrie pe ea"Dopat"Asa se recunoaste cel mai usor steroidul.Fiziologia umana (cu exceptii desigur,dar infime)nu are in obisnuinta abdomenul perfect.Abdomenul perfect se mentine cu o dieta si un regim sportiv extrem de stricte pe care putini sunt dispusi sa le accepte.Sportivii de performanta avand un regim profesionist sau asimilat fac asemenea sacrificii pentru ca pentru ei exista miza si una dintre consecintele vietii sportive este un corp cu abdomen perfect insa atletii neprofesionisti nu numai ca nu au acces la o nutritie scumpa sau meticulos si stiintific elaborata dar nici nu au resortul interior de vointa pentru sacrificiul pentru a avea un abdomen perfect.Si asa gasesc pe desktop shortcut ul pe care scrie stero.
Asa ca lucrurile nu sunt asa vesele daca e sa iau la bani marunti baietii astia viteji de prin parcuri.

E doar un produs de marketing al fitness ului underground:))
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: WORKOUT - BAR BROTHERS - CALISTHENICS

Postby madfox » Mon Feb 03, 2014 8:36 pm

Da ok se vede ca esti in partea cealalta a camerei :) Nu am spus ca sa arati ca cei de top e usor. trebuie sa ai 3-4 % grasime in primul rand si asta e foarte foarte greu cu o dieta stricta rau. Nu sunt de acord in continuare cu ce zici tu. Majoritatea celor care fac calistenice nu au o masa musculara impresionanta. Acest tip de abordare mai mult tonifiaza si nici decum face o masa de bivol.

Marketing sa ce ? Ce cumperi aici ? Eu nu am fost nevoit sa cumpar nimic din domeniul calistenic, tocmai ca nu iti trebuie ustensile. Ma rog fiecare cu ale lui. Topicul asta a fost pus sa vad cine mai practica acest gen de exercitii, sa facem schimb de antrenamente, idei ... daca mai vrei sa continui polemica, te rog sa deschizi alt topic
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: WORKOUT - BAR BROTHERS - CALISTaHENICS

Postby amabilu » Tue Feb 04, 2014 12:31 am

Nici vorba.Tonul meu nu s a vrut polemic,vorbim doar in contradictoriu iar metafora mea cu marketingul nu iti era adresata.
Chestia e ca esti un pic pe domeniul meu si am pretentia ca stiu un pic cu ce se mananca lucrurile astea ,am fumat si eu ceva experienta prin salile de culturism incat sa mi dau seama ce si cum.

Eu cand vorbeam de baietii de la calistenisc astia vorbeam strict de cei pe care i gasesti pe youtube care ,fara sa fie culturisti de performanta au o masa musculara solida de genul 10 kg peste inaltime,masa musculara creata cu mult efort,suplimente nutritive ,(eventual steroizi )la sala de forta.Simpla greutate a corpului nu poate crea masa musculara decat maxim cateva luni si asta doar la inceput.
Iar dupa ce ti ai cladit in minim 2-3 ani(asta la cei cu un genetic excelent) un corp atat de frumos nu o sa ti distrugi masa musculara atat de greu castigata gram cu gram prin antrenamente extenuante.
Ca or face 10 minute o data sau de doua ori pe saptamana si se filmeaza e una,dar program de minim o ora de 3 -4 ori pe saptamana cum e programul unui om care face antrenament cardio sau anaerob,asta sa fii convins ca nu fac baietii decat cu bombonele.
Daca sunt oameni normali care practica,jos palaria,desi sincer nu cred ,nu e la indemana oricui si riscurile sa se defecteze sunt marisoare plus ca tre sa ai ceva conditie fizica.

Poate din afara poate parea spectaculos dar repet ce am spus:orice om avizat din domeniul fitness/body-building o sa ti spuna cu alte cuvinte exact ce am spus si eu.

Ma rog,vad ca nu mai e nimeni interesat asa ca ramanem consecventi,fiecare cu parerea lui:)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: WORKOUT - BAR BROTHERS - CALISTHENICS

Postby AlexandruM » Tue Feb 04, 2014 9:28 am

Ma bag si eu asa ca musca in lapte, foarte pe scurt si poate deloc la tema.

Vreau sa-i transmit lui Iulian aka madfox ca experienta lui m-a determinat sa merg la sala, sa beau apa si sa fiu mai atent cu corpul meu, desi nu trebuie sa slabesc sau ceva de genul, iar lui Adrian aka Amabilu sa-i multumesc ca m-a indrumat pe calea practicarii corecte a fitnessului.

Asa ca indiferent de programele de pregatire, o atentie sporita asupra organismului nu strica.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron