wx900

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

wx900

Postby madfox » Wed Jan 15, 2014 5:28 pm

Am de aproape o saptamana jucaria noua. Adusesem 2 pentru baieti si eram deja incalzit intr-un fel, placut impresionat de shaft. Asadar shaftul menit spre a fi concurentul Z de la predator mi se pare foarte, foarte tare. Nu credeam sa imi placa alt shaft decat Z, dar asta e genial. Avand acelasi taper conic, mult mai solid cu pastila de 12 mm si Kamui Brown Medium.
Ca deflectie e foarte comparabil cu Z, mult mai solid si feedback destul. La inceput pastila mi s-a parut cam tare, dar acum m-am obisnuit. Vreau sa zic ca merge foarte bine sa pui efect lateral pana spre 3 pastile. Pentru fanii ultra efectelor cred ca va fi o surpriza placuta. Odata ce ii intelegi balansul, efectele merg impecabil si previzibil, pentru mine e foarte mare lucru. deocamdata atat, n-am mai facut de mult mese cu asa pofta.
revin dupa ce trece efectul de jucarie noua, adica dupa urmatoarele 2 concursuri.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: wx900

Postby madfox » Mon Feb 03, 2014 10:26 am

Am revenit exact dupa urmatoarele 2 concursuri :) Am castigat ieri la Titan :D Shaftul asta e minunat. Mi-a revenit placerea sa joc biliard, are un feeling foarte bun, se duce foarte drept si contra efectul este foarte de precis.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: wx900

Postby AlexandruM » Mon Feb 03, 2014 2:46 pm

Are scris pe reteta pana la cat tine efectul de honey moon? :D Sa nu-l vedem cumva de vanzare in 2 luni.

Ma bucur sa aud, ca incet revii la activitatea competitionala.

Doua intrebari am:
1) Ai incercat shaftul pe fileturi clasice de 5/16x14, Schon, Joss, cum se infileteaza?
Shaftul de pe tacul de spart de la Mezz, se infileteaza doar pe jumate la buttul meu de Joss.
2) Cum luneca pe mana, lemnul e foarte lucios sau nu prea?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: wx900

Postby madfox » Mon Feb 03, 2014 8:31 pm

AlexandruM wrote:Are scris pe reteta pana la cat tine efectul de honey moon? :D Sa nu-l vedem cumva de vanzare in 2 luni.

Ma bucur sa aud, ca incet revii la activitatea competitionala.

Doua intrebari am:
1) Ai incercat shaftul pe fileturi clasice de 5/16x14, Schon, Joss, cum se infileteaza?
Shaftul de pe tacul de spart de la Mezz, se infileteaza doar pe jumate la buttul meu de Joss.
2) Cum luneca pe mana, lemnul e foarte lucios sau nu prea?

Inca nu dar am sa il incerc am mai adus unul pe wavy si unul pe filet de mcdermott si amandoua merg foarte bine. La shaftul de spart e o problema, intrucat este facut foarte strans pe filetul united. Dupa ce incerc pe un bear/schon/joss revin cu detalii
Aluneca foarte bine, acum orice shaft daca nu este curatat sau curatat fara sa il lustruiesti nu mai aluneca la fel.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: wx900

Postby madfox » Fri Feb 07, 2014 12:18 pm

Am pus shaftul pe un butt de Jacoby si s-a potrivit perfect
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: wx900

Postby AlexandruM » Fri Feb 07, 2014 1:14 pm

Multumesc de raspuns. Ramanem la concluzia ca shafturile de spart au filetul mai strans decat cele de joc?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: wx900

Postby madfox » Fri Feb 07, 2014 6:44 pm

Da sau camasa e prea groasa fata de locasul de la buttul tau.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: wx900

Postby arnydm » Mon Feb 09, 2015 6:03 pm

Întrucât a ajuns la mine un WX900 și tot era topicul deschis am zis să bag și eu câteva vorbe... 2-3 prostii că și așa nu le mai citește nimenea! :D :D Carele va să zică pe mâna lu' subsemnatu' a ajuns un astfel de shaft, puțin mai cu moț în ideea că are o pastilă Kamui Black S și filetul este un 3/8X10, numa' bun de înfiletat pe McDermott-ul meu! ;) Cum mai tot poporu' știe că ( unicul dacă nu singurul din România :D :D :D ) shaful meu de joc este un I3, îl voi compara ( strict din punctul meu de vedere ) cu acesta. Ca și construcție WX-ul este conic, I3-ul are un taper european, practic acesta din urmă este mai subțire cam peste tot. Cum este o chestie de preferințe... nu pun la inimă da' I3-ul este mai pe gustul meu! :D Pastila... m-a lăsat fără cuvinte. S-ul acela pare un SS ( eu așa am înțeles, că ar fi un S totuși ), pe placul meu până la moarte. Se înfundă-n bila alba mai ceva ca turcu' la Rovine! :D :D :D Deci asta-i de bine... repet, după mine! Totuși, deși am spus-o și o repet mereu, anume că pentru mine deflexia nu contează, nu este măsurabilă ci este doar o variabilă cu care te obișnuiești destul de repede și nu are rol esențial... mă văd nevoit să recunosc că nici măcar nu se apropie de I3... am ratat 90% din lovituri lovind cam cum loveam cu I3-ul, chestii de finețe, contra-efect, alea-alea... al naibii să fiu dacă am nimerit vreodată! Ori am țintit eu prost, ori nu am fost în apele mele, ori nu am văzut eu traiectoriile dar clar nu s-a dus vreo bilă cum se duceau altădată... aș înclina să cred că I3-ul nu îmi deviază loviturile la fel de mult cum le deviază WX-ul... rămâne să mă conving data viitoare cum stau lucrurile dar la o primă impresie I3-ul are avantaj din punctul acesta de vedere. Ca și efect imprimat... nu văd vreo deosebire flagrantă. Foarte ușor poți imprima efectul dorit, ambele lovesc fără probleme în lateralul bilei albe, cu singurul amendament că traiectoriile urmate nu sunt aceleași. Data viitoare voi face testul de fertilitate, recte voi folosi ambele shafturi în lovituri identice, voi fi odihnit și nu după o zi de muncă, deci sper eu... mai clar. Dar ca o concluzie generală... țin la 3 pastile ambele la fel de ușor... ce să mai zic eu... pare un pic mai solid, mai rigid. Se apropie de un Z dar are mult mai mult din feeling-ul unui McDermott... pentru mine este un lucru bun dacă am senzația asta... înseamnă că mă voi împrieteni repede cu el. Am să-i dau câteva șanse, nu îmi pare rău că l-am achiziționat dar nu m-a impresionat mai deloc. Ori am devenit mai exigent, ori așteptările mele au fost mult mai mari decât ceea poate el... cu siguranță că nu voi pune niciodată nereușitele mele pe seama lui, problemele țin de mine, de faptul că nu reușesc să găsesc cele mai bune traiectorii și cu asta am spus tot. Să-l stăpânesc sănătos! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: wx900

Postby amabilu » Mon Feb 09, 2015 8:32 pm

Pai nu te a impresionat pentru ca pe de o parte probabil ai avut asteptari mari si in plus se pare ca perechea ta predestinata se cheama McDermott.Asa ca vei fi impresionat doar daca vei fi Intimidat(or) :D Apropos,ai avut ocazia sa incerci vreunul?

Sa l stapanesti sanatos si cu spor la bile sa se oftice dusmanii cu Predatoare :D
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: wx900

Postby arnydm » Mon Feb 09, 2015 10:04 pm

amabilu wrote:Pai nu te a impresionat pentru ca pe de o parte probabil ai avut asteptari mari si in plus se pare ca perechea ta predestinata se cheama McDermott.Asa ca vei fi impresionat doar daca vei fi Intimidat(or) :D Apropos,ai avut ocazia sa incerci vreunul?

Sa l stapanesti sanatos si cu spor la bile sa se oftice dusmanii cu Predatoare :D



Păi I3-ul din ce serie face parte? I1, I2 și I3 sunt cele 3 shafturi Mcdermott Intimidator. Dintre ele nu am lovit cu I1... I2-ul este un shaft cu care am dat destul de des, am adus unul la pereche cu I3-ul meu pentru un amic, este varianta McD pentru 314.

On topic... mi-am adus aminte de ceva. Maestre vulpoi, recte Madfox... ce tehnologie au folosit niponii la WX900 ăsta? Ce-au mai băgat în el? Pe site se spune că toate shafturile Mezz sunt doar lemn, nimic altceva. "ALL Mezz Shafts are one piece wood shafts." Cu toate acestea ei spun că este LD... doar pentru că are ferula scurtă?!? Păi atunci cred că aveam dreptate când spuneam că n-am nimerit vreo bilă ochind ca pentru I3... nu-i nimic... schimb ochelarii, calculăm traiectoriile cu bătaie și ieșim la liman! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron