Regulament pastile compozite pentru tacul de spart

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Regulament pastile compozite pentru tacul de spart

Postby DragosLucian » Sun Apr 13, 2014 9:57 am

Sunt de acord cu voi.
Ce am vrut eu sa spun este ca o pastila fenolica, sau cum s-o chema, nu are cum sa tina creta la fel de bine ca una de piele, laminata sau nu.
Si ca la lovitura de spargere, de obicei, implica lovirea albei in jurul centrului bilei ( nu stiu ce vrea Viking sa zica, il rog sa detalieze) ceea ce nu necesita un strat la fel de gros si uniform ca la o lovitura cu efect.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Regulament pastile compozite pentru tacul de spart

Postby Drake » Sun Apr 13, 2014 2:09 pm

Explicatia o gasesti in urmatorul videoclip:


Cum a spus si Viking si cum ai vazut si in clip, bila alba dupa contactul cu "manunchiul" trebuie sa ramana in mijlocul mesei, deoarece in pozitia acesta ai cele mai multe sanse sa ai o continuare usoara si sa poti dezvolta break-ul. Ca bila alba sa se opreasca in centrul mesei trebuie sa aplici un anumit efect pe ea. Fara creta si mai ales cu o pastila fenolica sansele de miscue sau ca bila alba sa decoleze dupa masa sunt foarte mari.
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: Regulament pastile compozite pentru tacul de spart

Postby DragosLucian » Sun Apr 13, 2014 2:46 pm

Din ce am vazut in film, lovea alba putin deasupra centrului... daca o lovesti in centru, datorita frecarii cu postavul, capata o miscare de inainte. Dupa ce sare, datorita miscarii de inainte capatata se opreste. E ok ce zic?
Ai nevoie de creta. Este evident. Nu asta am sustinut...
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Regulament pastile compozite pentru tacul de spart

Postby Drake » Sun Apr 13, 2014 3:54 pm

datorita frecarii cu postavul, capata o miscare de inainte

Aici nu este chiar adevarat. Poti observa in urmatoarele clipuri ce se intampla exact in diferite situatii:

Cand lovesti bila in partea inferioara



Cand lovesti bila in partea superioara


Sunt multe variabile care pot determina cum se comporta bila dupa lovitura.

Acum trebuie sa exersezi lovitura si sa te asiguri ca lovesti fix in punctul respectiv pe bila.

Cum te asiguri ca faci asta:
Cand pleci la club, nu uita sa iei cu tine un marker negru.
Pune un punct pe bila alba aseaza bila in pozitia aleasa pentru break si cu punctul unde vrei ca varful tacului sa intre in contact cu alba. Un pic mai sus de centru. Umezeste putin pastila tacului si da bine cu creta pe ea inainte de fiecare lovitura de break.
Acum o sa vezi dupa urma de creta lasata pe bila alba exact unde ai lovit si cat de departe de punctul marcat ai fost. O sa fii surprins cand o sa observi cat este de dificil la o lovitura puternica sa nimeresti exact locul marcat pe alba.

Poti sa urmaresti toate videoclipurile de la DrDave deoarece poti invata foarte multe lucruri:
http://www.youtube.com/user/DrDaveBilliards/videos
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: Regulament pastile compozite pentru tacul de spart

Postby DragosLucian » Sun Apr 13, 2014 10:29 pm

Le-am vazut pe toate, cred. Merci oricum.
Centrul bilei este cel mai greu de obtinut in mod constant, mai ales cand dai tare, asta e clar.
In fine, cred ca ai inteles ce am vrut sa zic cu creta. Nu ca nu ar fi nevoie la lovitura de spargere, doar ca e imposibil sa tina o pastila fenolica creta la fel ca una de piele.
Azi am jucat un set si am dat 4 spargeri la rand fara creta (am sters pastila de covor) si am obtinut alba in centru sarind si oprindu-se... Deci se poate si fara, doar ca nu are rost. Mai ales ca daca ai gresit putin punctul de contact dai misscue sigur... Mai bine o spargere nereusita decat fault pt. adversar. :D
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Regulament pastile compozite pentru tacul de spart

Postby Viking » Mon Apr 14, 2014 2:11 pm

Cum a spus si Viking si cum ai vazut si in clip, bila alba dupa contactul cu "manunchiul" trebuie sa ramana in mijlocul mesei, deoarece in pozitia acesta ai cele mai multe sanse sa ai o continuare usoara si sa poti dezvolta break-ul. Ca bila alba sa se opreasca in centrul mesei trebuie sa aplici un anumit efect pe ea. Fara creta si mai ales cu o pastila fenolica sansele de miscue sau ca bila alba sa decoleze dupa masa sunt foarte mari.


Multumesc. :)

Orice spargere e la 50% ghici, pt ca orice e la viteza mare in biliard e la ghici. Cu pastila fenolica, ghiciu e si mai mare fiindca aia nu tine creta, respectiv nu prea poti da efect. Anyway, la spargere nici nu trebe prea mult efect ca pierzi din forta.
N-am folosit tac de spart niciodata (dadeam cu tac de sala, in centrul bilei) insa, de cand am Meteorul, sparg din lateral si cu efect si e alta mancare de fish (cu efect stanga jos, de pe manta stanga, in a doua bila din manunchi). Alba ia manta (stanga) si vine inapoi pe masa. Plus ca am redus viteza ceea ce da mai mult control.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Previous

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron