One Pocket , jocul gamblerilor.

One pocket este un joc foarte cunoscut in America, se bazeaza pe foarta multa strategie.

One Pocket , jocul gamblerilor.

Postby pictoras » Mon Feb 15, 2010 8:28 pm

Pentru cei care aud prima data de acest joc , niste reguli generale :

- Se joaca cu 15 bile, cine sparge primul isi alege buzunarul, de regula unul din cele 2 din spatele triunghiului de bile.
- Castiga cine baga primul 8 din 15 la buzunarul lui.
- la 3 faulturi consecutive pierzi jocul
- un fault inseamna si o bila in minus (nu ai nici o bila in buzunar, pui un banutz pe masa in dreptul buzunarului tau sa tii minte ca trebuie sa bagi o bila in plus).
ex: ai 4 bile in buzunar faci un fault (nu atingi o manta, bagi alba in buzunar, nu atingi nici o bila) scoti o bila de la tine si o pui pe head spot, sau daca e ocupat cat mai aproape de el spre manta.

Jocul a fost inventat in america , probabil si datorita dragostei americanilor pentru pariuri. De aceea este foarte popular in america si foarte putin cunoscut pe celelalte continente.

Pentru reguli complete , sfaturi, strategii si foarte multe povestioare nostime legate de acest joc foarte interesant puteti accesa www.onepocket.org.

Daca mai aveti intrebari , va raspund cu placere.
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: One Pocket , jocul gamblerilor.

Postby madfox » Mon Feb 15, 2010 9:28 pm

Mi se pare un joc foarte complex. Cred ca intr-o zi forumistii din Kings ar trebui sa guste putin si din asta. E perfect pentru batranei ca noi ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: One Pocket , jocul gamblerilor.

Postby marse » Mon Feb 15, 2010 9:44 pm

sa faceti un thread si despre 14.1, am acolo niste intrebari (si eu si Sheno) care mi-au ramas neclare chiar si dupa ce am citit regulamentul de pe blogul lui Madfox... Thanx!
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: One Pocket , jocul gamblerilor.

Postby madfox » Mon Feb 15, 2010 10:11 pm

Este la regulamente. daca aveti intrebari.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: One Pocket , jocul gamblerilor.

Postby AlexandruM » Fri Aug 26, 2011 10:50 am

Am jucat de cateva ori acest joc, mi-a placut tenta lui defensiva, se pliaza mai mult pe caracterul meu, e o satisfactie deosebita cand reusesti un safe frumos sau sa lipesti bila alba cat mai aproape de buzunarul adversarului. Cu parere de rau sentimentele de mai sus nu au fost impartite si de partenerul meu de joc, a zis ca nu e interesant in loc sa bagi bilele in buzunar sa tot muti alba de colo colo.
Last edited by AlexandruM on Thu Sep 15, 2011 2:42 pm, edited 1 time in total.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: One Pocket , jocul gamblerilor.

Postby madfox » Sat Aug 27, 2011 1:24 am

AlexandruM wrote:Am jucat de cateva ori acest joc, mi-a placut tenta lui defensiva, se pliaza mai mult pe caracterul meu, e o satisfactie deosebita cand reusesti un safe frumos sau sa lipesti bila alba cat mai aproape de buzunarul adversarului. Cu parere de rau sentimentele de mai sus nu au fost impartite si de partenerul meu de joc, a zis ca nu e interesant in loc sa bagi bilele in uzunar sa tot muti alba de colo colo.

LOL asta cam asa e. Joc de mosi ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: One Pocket , jocul gamblerilor.

Postby AlexandruM » Thu Sep 15, 2011 2:47 pm

Jucam cu un prieten 8Ball, i-am aratat cum se joaca 9 Ball si m-am decis sa-i propun sa jucam si 1Pocket. Spre marea mea surprindere a prins firul imediat, - Sa stii ca e mai interesant ca 8 Ball, pacat ca am avut note slabe la geometrie, mi-a zis el :)

Astazi continuam experimentul 1 Pocket, a studiat regulile si e mult mai entuziasmat. Tre sa mentionez ca a facut cateva lovituri de siguranta pe care eu nu le-as fi vazut nicand in viata.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to 1 POCKET

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron