Black Sea (fara) Cup 2015

Orice concurs international sau roman despre care merita discutat
Forum rules
Cei care doresc sa discute exclusiv despre acest concurs o pot face aici

Black Sea (fara) Cup 2015

Postby amabilu » Sun Aug 30, 2015 11:04 am

Black Sea Cup/Cam fara cap.Atat de prapaditi incat nu au asigurat un stream.Pagina de febeu ca si inexistenta,ce mai! ,detalii insignifiante!S a mers probabil pe principiul "Vrei sa stii mai multe,vino la Constanta!"

Deci...Cine a fost acolo care sunt parerile,ce au vazut,cum au vazut?Cum e sa stai la un metru de Mika Immonen?Vreo epifanie,ceva?

Apropos de Mika Immonen,cred ca Cocolin si Cristea au fost cei mai fericiti de intalnirea cu el.Primul in calitate de merituos infrant la 5 si al doilea in calitate de invingator,probabil pentru el va ramane victoria la cel mai titrat adversar.Felicitari celor doi!

Deci ce a fost pe acolo?

PS

Sa speram ca turneul de la Brasov va fi bine gandit ,ar fi pacat sa fie altfel tinand cont de celebritatile care vin.Streamuri,un webcam-doua prin sala,interviuri,poze,febeu,toate alea de promovare sa simta si ala care nu e in Brasov ce mare minune biliardistica se intampla.Hai sa vedem daca stie Brasovul sa faca un turneu mare!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Black Sea (fara) Cup 2015

Postby madfox » Mon Aug 31, 2015 6:51 pm

Nu trebuie sa fim asa de acizi. Se puteau face mai multe, dar este un turneu important pentru biliardul romanesc si ar trebui sa ne bucuram ca exista. M-am lipit organizarii in ultima clipa ca sa il ajut pe Babken si crede-ma ca a fost imposibil sa facem stream. Efortul financiar a fost marisor si nu au fost bani de un staff mai mare care sa se ocupe si de asta. mai sunt si alte probleme care fac destul de greu de realizat streamul. Vineri am incheiat ziua la trei dimineata, sambata la doua si a fost imposibil sa mai postam si pe facebook desi mi-as fi dorit. Am tinut schema online ca sa se poata urmari evolutia turneului.
In alta ordine de idei a fost extraordinar sa stau asa de aproape de jucatori incredibili ca Mika si van Den berg. Mika este un gigant, cand da drumul la motoare e terminator. M-a impresionat de asememea Denis Grabe si Zoran Zvilar. Italianul Corrieri este si el un jucator foarte tehnic si puternic.
Finala a fost inregistrata si se va da pe Digi 24.
PS : Cocolin chiar a condust 5-3
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Black Sea (fara) Cup 2015

Postby amabilu » Mon Aug 31, 2015 7:31 pm

O fi si asta cu aciditatea insa pune te si in locul nostru, al celor care nu am fost acolo si asteptam multe chestii de la un asa de important eveniment.Pe de alta parte o organizare buna se pregateste din timp in detalii,nici aici nu exista scuze.

Stiu ca a condus Cocolin ,de aia am zis merituos pierzator,Cocolin dupa mine e jucatorul anului pentru ritmul in care a crescut.Poate vine vreo idee federatiei, lui Dobre sau nu stiu cui extraterestru amator de biliard romanesc ca sa organizeze la sfarsit de an o ceremonie in care sa se decerneze niste premii si titluri simbolice:Jucatorul anului,cea mai buna performanta internationala,cresterea cea mai mare,sau ce or mai fi.Asta nu costa multi bani si cu putina imaginatie ar putea iesi ceva frumos.La sfarsit un turneu minuscul cu mize modice sau amuzante:o lada de bere ,marog,chestii.

Pai atunci domnule,asteptam de la tine ori aici ori mai probabil pe blog o relatare somptuoasa de la ce a fost Black Sea Cup.Nu te zgarci la cuvinte si povesteste ne tot ce e de povestit.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Black Sea (fara) Cup 2015

Postby madfox » Tue Sep 01, 2015 10:06 am

Corect, dupa mine Cocolin si Alicus sunt jucatorii care au crescut foarte mult in ultimul an. va inteleg frustrarea ca nu ati vazut nimic de acolo dar asta a fost situatia. Au fost facute foarte multe poze, sper sa apara in zilele urmatoare. Finala a fost inregistrata si s-a dat ieri la digi constanta, sper sa se posteze si videoul sa il vedem cu toti.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Black Sea (fara) Cup 2015

Postby arnydm » Mon Sep 05, 2016 10:18 am

A trecut un an de atunci… turneul a rezistat, ba chiar s-au mărit premiile. De data asta nu au mai fost nume mari, totodată a scăzut numărul jucătorilor prezenți la start… și asta în condițiile în care organizatorii au scos mai mulți bani! Puțin ciudat dar dacă nici motivați nu vin… ce ai putea face în plus? De data aceasta am ajuns și eu pe acolo… ocazie cu care m-am reîntâlnit cu prieteni vechi, am mai atașat câteva figuri unor nume cunoscute, deci pentru mine a fost o experiență contradictorie. Pe de o parte m-am bucurat, pe cealaltă parte m-am simțit oarecum stingher între atâtea nume mari. Atât cât am stat pe acolo mi-am făcut o idee despre nivelul la care se joacă iar concluziile mele sunt cele ale unuia care se aștepta la mai mult… probabil sunt eu mai pretențios, dar cumva atmosfera de concurs mare este apăsătoare pentru toată lumea… greșeli multe, ratări care m-au făcut să regret neparticiparea mea… nu că mi-aș fi dat vreo șansă dar cum alții au pierdut 0-9 puteam să o fac și eu la fel de bine ca și ei! :D :D :D Practic aici este răspunsul eternelor mele întrebări… de ce unii jucători obțin rezultate iar alții nu, în condițiile în care joacă cam la fel. Ei bine… chiar dacă joacă aproape identic diferența se face mental în cele mai multe cazuri. Este foarte greu să intri în transă, să joci fiecare partidă fără a lua în seamă ceea ce se petrece în jurul tău… iar dacă nu ești prezent la masă 100% atunci ești victimă sigură în compania acelora care reușesc acest lucru. De ce cred asta? Am stat între 2 mese, urmărind ceea ce se petrecea la 4 mese concomitent… în afară de Alex Desculțu nu am văzut nici un jucător care să se dedice exclusiv jocului său. Tipul conducea cu 7-0 și nu-și arunca nici măcar un ochi la telefon, la altă masă sau mai știu eu ce fund al unei ospătărițe… atitudine de fier, disciplină și un bagaj tehnic peste medie. Am văzut retururi pe toată lungimea mesei cu o lejeritate și poziționare a bilei albe de m-au lăsat cu gura căscată… frate… nu rata nimic din ceea ce nu era de ratat, nu rata nimic nici din loviturile mai dificile și făcea asta lejer, fără a se grăbi dar nici nu staționa mai mult de 20 secunde la vreo lovitură. Nu-mi aduc aminte să fi văzut mai mult de câteva safe-uri dar nici nu am urmărit toată partida lui… m-am uitat apoi la parcursul avut și exceptând partida de calificare pe spate cu Zoli ( 9-7 ) și partida de calificare pe față ( pierdută 4-9 la poolmania, recte Gherman ) nu am văzut decât scoruri de maidan… inclusiv la Gherman. Azi a luat 4-9 de la acesta? A doua zi a fost 9-3. Ce concluzie tragem de aici? Cum putem explica diferența dintre cele 2 partide? Eu unul nu găsesc prea multe explicații… iar un alt exemplu este Steriu. A câștigat toate partidele ( cu excepția Ovidiu Cristea 9-7 ) la scoruri fluviu pentru a pierde la Alicuș 4-9 după ce la un moment dat scorul era 3-3… același Alicuș care în prima zi a jucat partide lungi pentru ca a doua zi să câștige la pas ( cel puțin după scorurile finale ) primele 3 partide pentru a pierde 2-9 o finală cu Alex… nefiind spectator la cele întâmplate îmi este greu să-mi explic aceste rezultate oarecum contradictorii. Oricum… un alt factor determinant este condiția fizică. Eu am stat 2-3 ore să mă uit… mă dureau picioarele de parcă aș fi alergat 2000 metri-garduri! :D :D :D Să reziști unui maraton de genul… este foarte greu. Și dacă ai avea cazare la 50 metri și un amic care să te anunțe când urmezi să joci și tot este obositor… 12 ore petrecute în prima zi ( să nu zic mai multe, caz Alicuș care ar fi terminat ziua 1 de concurs pe la 2.30 ) necesită ceva antrenament… probabil și aceasta este o altă explicație a constanței unor jucători. Așadar… bagaj tehnic, rezistență fizică, psihic beton. Nici una din calitățile enumerate nu se regăsesc în mine… mai crede cineva că biliardul este o joacă? ;) :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Black Sea (fara) Cup 2015

Postby madfox » Fri Sep 16, 2016 10:48 am

:lol: :lol: :lol:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to CONCURSURI OPEN

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron