BREAK MITH BUSTED!

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

BREAK MITH BUSTED!

Postby amabilu » Fri Jan 29, 2016 1:31 pm

Motto:"Si veti cunoaste Adevarul,iar Adevarul va va face liberi"(Sfanta Evanghelie dupa Ioan,cap.8 versetul33)

SPARGEREA

...Numita de catre unii si break.Ca etimologie cuvantul break provine din engleza veche,originar "brecan".In biliard cuvantul desemneaza ...stim cu totii ce.

Lasand gluma la o parte, ce crede fiecare despre acest capitol esential din joc.In primul rand daca crede in spargere sau nu.Eu recunosc ca ma consider ateu din acest punct de vedere si cred ca hazardul este pe nedrept subestimat in aceasta ecuatie desi el este adevaratul Dumnezeu.E in firea omului sa creada si sa doreasca detinerea controlului si biliardistul e si el om.Dar pe deasupra este si sportiv si se stie ca sportivi nu au avut timp de multa carte.

Asa ca ma adresez celor care nu sunt mari sportivi sau chiar fiind au avut si timp pentru matematica,fizica sau statistica sau au un bun-simt sanatos in privinta stiintelor exacte.Credeti ca o spargere eficace poate fi provocata constient sau este rodul hazardului?

O sa dau cateva exemple:Mika la Brasov a spart foarte bine,a castigat turneul,la Moscova a pierdut pe mana spargerii.SVB marele spargator a pierdut campionatul mondial cand nu i a mai iesit nici spargerea.Se spune ca marii campioni controleaza spargerea.Contorizeaza cineva daca procentul se spargeri reusite al acestora difera de ce al amatorilor din concursuri?

Credeti ca exista metode eficiente de spargere?Eu alta metoda in afara de a ridica bila in aer sperand ca va cadea pe un loc gol in zona mediana si nu va fi lovita de alta bila, nu vad.

Nu vreau sa fiu gresit inteles,nu bagatelizez cu nimic eforturile de antrenament si rezultatele unora insa tinand cont ca orice variatie de forta ,viteza sau loc al impactului multiplica aproape la infinit posibilitatile de imprastiere ale bilelor pe masa imi vine greu sa cred ca poate cineva in mod constant sa imprime traiectorii previzibile si sa obtina pozitie .
As crede macar in repetitivitatea spargerii daca marii spargatori ca SVB ar trimite constant macar doua trei bile din cele 9 aproximativ in aceleasi zone pe masa.Se intampla asta ?Intreb pe cei care i au studiat spargerea.

Cine stie mai multe despre spargeri,matematica,fizica si statistica e asteptat la dezbatere(si la banca) :) .
Last edited by amabilu on Thu Oct 27, 2016 11:52 pm, edited 2 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: TE-AM SPART!

Postby andreisergiu » Fri Jan 29, 2016 1:52 pm

In primul rand inainte de spargere, avem aranjarea bilelor. Logic si matematic vorbind, bilele nu pot fi asezate 100% in aceeasi pozitie, aici ma refer atat la contactul dintre ele, dar si la pozitia rack-ului.
In al doilea rand, nu ai cum sa spargi de doua ori la fel, e imposibil. De ce? Simplu. Din dorinta de a lovi cu putere, miscarile mainii devin oarecum haotice, nu mai controlezi corpul asa cum o faci la o lovitura normala.

In concluzie, doua spargeri identice nu exista, indiferent de ce statistici si alte chestii sunt pe net. Poti doar sa iti faci un stil de spargere, sa incepi sa-l controlezi pana la limita maxima, dar niciodata nu vei reusi sa bagi bila 9 in 10 spargeri consecutive, desi spargi .. la fel (in conceptia ta) :)
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: TE-AM SPART!

Postby amabilu » Fri Jan 29, 2016 1:59 pm

Evident ca pui bilele in alte pozitii in rack,eu nu ma refer la culori ci la pozitia dinainte si dupa spargere.De asta intreb ,a studiat cineva pasionat chestia asta sau altele asemanatoare?

Asta am spus si eu spargeri identice nu sunt dar exista spargeri repetitive care sa un pattern comun?

Sa nu uitam intrebarea principala:Rezultatul spargerii se datoreaza hazardului sau controlului?

Si intrebari suplimentare cum ar fi :stilul de spargere ce trebuie sa aduca ?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: TE-AM SPART!

Postby andreisergiu » Fri Jan 29, 2016 2:36 pm

'Evident ca pui bilele in alte pozitii in rack,eu nu ma refer la culori ci la pozitia dinainte si dupa spargere."

EU ma refeream la pozitia rack-ului pe masa, nu a bilelor in rack :)
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: TE-AM SPART!

Postby AlexandruM » Fri Jan 29, 2016 2:53 pm

Eu as zice ca dominatia lui Shane Van Boening in Bila 10 de acum 4-5 ani a convins pe toata lumea ca spargerea poate fi controlata si multiplicata pentru a avea aceleasi rezultate.

In opinia mea spargerea este 70% control, 30% hazard.

Dar pana a discuta mai multe trebuie sa stabilim ce inseamna in conceptia fiecaruia o spargere reusita, pentru mine o asa spargere ar trebui sa intruneasca 3 conditii, in ordinea importantei:
1) Sa ramai cu bila alba unde iti doresti;
2) Sa ai lovitura la bila ce trebuie lovita ulterior;
3) Sa introduci cel putin o bila din spargere.

Sunt multe moduri de a controla bila alba, nu doar prin ridicarea ei in aer la impactul cu rackul. Tot la Brasov, nu stiu daca ai fost foarte atent, Ruslan Chinahov, spargea astfel incat sa aduca bila alba cu retur pe manta scurta si bila 1 in buzunarul de colt de pe aceeasi manta scurta. Metode mai exista, cum ar fi spargerea lui Corey Deuel la Bila 9 pe masa de 7", cand reusea sa-si lase mereu combinatie cu 2-9 sau 3-9.

Iarasi trebuie sa stabilim de fiecare data despre ce joc vorbim, in opinia mea spargerea de Bila 10 poate fi mai controlabila, decat cea la bila 9.

Stilul de spargere dezvoltat de fiecare jucator trebuie sa-i aduca acestuia constanta in aceasta prima lovitura, sa aiba in majoritatea cazurilor acelasi rezultat.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: TE-AM SPART!

Postby adysann » Fri Jan 29, 2016 4:31 pm

Un articol bun, cred eu..in privinta spargerii:

https://www.pooldawg.com/article/poolda ... g-the-rack
Playing cue: Predator Ikon2 + Z2
Break: Kruger (pastila LePro)
Case: Sterling Wave 3/4
adysann
Pionier
 
Posts: 27
Joined: Mon Jun 23, 2014 3:29 pm

Re: TE-AM SPART!

Postby amabilu » Fri Jan 29, 2016 5:27 pm

Da,bun si folositor articolul.Dar poti sa spui si parerea ta,cu cat mai multe opinii cuu atat mai bine.

Corecta si necesitatea evocata de alexandru de a defini ce e spargerea buna,deci in principiu spargerea legala in care se baga cel putin o bila si exista continuare accesibila.Suntemvad si de acord ca exista un procent important de hazard in rezultatul spargerii, procent pe care momentan nu vreau sa il discut.Cred ca e cu mult mai mare de 30 insa poate facem rost si de date statistice.Sunt momentan de acord si ca o spargere buna este rodul antrenamentului indelungat.Campionii au deseori spargeri bune consecutive,nu pot nega faptul desi nu le au la comanda,le pierd deseori cand le e lumea mai draga.

Dar amatorii?Cei care nu au antrenat niciodata si nu antreneaza spargerea?Ar fi interesant de stiut procentul de spargeri bune din randul amatorilor.In concluzie cum stati cu spargerea?Ati analizat cate spargeri bune aveti in jocul vostru?Adica chiar daca nu inchideti neaparat mesele,ma refer la spargeri cu continuare care sa dea mese care pot fi inchise de un campion.Nu stiu cati se antreneaza metodic si scriu intr un carnetel aspectele legate de antrenament desi ar fi important de aflat.
Eu personal sunt foarte curios in legatura cu studierea acestui aspect.Sunt curios daca exista o diferenta sensibila intre numarul de mese bune deschise de un amator care stie sa dea cu tacul drept si in forta in bila din fata si numarul de mese bune deschise de un campion care a exersat in mod indelungat spargerea.

Oricine poate de acum inainte sa fie atent la aspectul asta si sa faca un bilant la fiecare zi de biliard:"Din 15 mese deschise astazi,un nr de X au fost spargeri din care au rezultat mese care aveau continuare"

Cred ca nu deranjeaza pe nimeni nici discutiile legate de tehnicile de spargere in nota articolului furnizat mai sus de adysann.Cum spargeti?Bustamante style sau soft break?Unde vreti sa ramana alba?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BREAK MITH BUSTED!

Postby amabilu » Sat Feb 20, 2016 5:18 pm

Mda...Cam putine pareri ,credeam ca subiectul va naste o controversa mai substantiala.Nu de altceva dar elucidarea acestui aspect ar deschide oportunitati interesante si in planul individual sportiv si in cel international.Adica,moi ca persona fizica ,o data ce mi dai seama ca nu e nici o mare smecherie cu spargerea ci o simpla chestie de intamplare ,atunci nu mai dau bani ca bou` pe o scula scumpa ci pun o pastila tare pe un bat tare, dau tot la fel de tare si fac cruce cu limba sa iasa bine.Desi,ma rog,dorinta de a avea control e atat de mare incat marea majoritate va prefera sa ramana in aceasta iluzie in loc sa si emancipeze capatana de superstitii biliardistice.

M am uitat cu atentie din acest punct de veder la un meci intre SVB si Ko pin YI,primul la 21.Acelasi tip de sparge la SVB,rezultate diferite la fiecare frame,probabil aceeasi statistica de spargere ca la oricare jucator care poate sparge in acelasi fel.Ca rezultatele finale sunt diferite adica SVB mare campion si celalalt simplu cotizator la premiile BKO,asta e cu totul altceva si depinde de cum joaca fiecare dupa spargere.

A doua chestie la fel de importanta este cu implicatii pe plan sportiv.Odata si odata biliardul va dori sa fie considerat si el sport si nu distractie la bere sau prilej de fraiereala pe bani ca tablele ,pokerul si alte cele.Deci sa zicem ca biliardul se va organiza ca un sport cinstit si onest cu organizare,mediatizare competitii adevarate si toate cele.Odata organizat isi va dori mai mult ,de exemplu sa ajunga sport olimpic.Si va merge nea POOLica de la Federatia Interationala de Pool la nea Organizatorica de la Comitetul International Olimpic cu o gasca ,cu o rata ,cu un porc si cu cererea de a fi sport olimpic.Nenea de la CIO dupa ce va lua rata si alealalte va zice:
"da ce sport e aista?
-pai cu bile, dai cu batul alea,stii tu
-aa,snooker,esti pe lista, asteapta!
-nu bre,nu snooker,biliard ,nu snooker.
-biliard?care i bre ala?
-hai bre,nu ai jucat niciodata prin vreun bar ,nu stii care i biliardul?
-nu stiu bre,ca am avut de invatat nu mergeam prin baruri,ia arata mi care e ala."
Si dupa ce nea POOl ica de la Federatia Internationala de Biliard o sa i arate regulile, nea de la CIO o sa i spuna:
'Pai si vad ca aveti multe discipline ,cu care vrei sa intri ca doar nu intri cu toate ca nu esti atletism.Alege una si vino cu ea."
Nea Pool ica o sa se consulte cu alti nea Pool ici si o sa se hotarasca la bila 9 sau bila 10.Si cand o sa vina la CIO ,ala o sa i spuna:
-"Bai nea POOl ica ,ori esti prost,ori esti redus mintal.Tu stii ce i aia spirit sportiv, sa castige ala mai bun?Eu vad ca la sportul asta a lu matale e mai mult chestie de hazard si intamplare.Adica daca joaca unu de la BKO si se nimereste sa sparga excelent castiga in fata unui mare campion care a avut ghinion la spargeri.Pai in ce sport care cunosti matale in afara de table,poker,barbut(care oricum nu sunt considerate sporturi) mai gasesti asa concentratie de hazard?Pai asta nu e spirit olimpic,sa se amestece bilele cum ai da cu zarul si sa joci dupa dupa aia cum a iesit ,ca la table.Degeaba ai stiinta jocului daca ai bulan negativ.De unde stiu eu ca a castigat ala mai bun?Ia mergi matale acasa,schimba regulile si vii dupa aia sa vorbim,iar daca nu, joaca cu tovarasii tai prin cluburi si prin cazinouri cum ai jucat si pana acum ca nu toate sporturile tre sa fie olimpice."
La care nea Pool ica o sa se scarpine in crestet si o sa spuna:
"-Pai ce reguli sa fac,ca asa il transform in snooker daca nu mai sparg!
-Bre nea Poolica,asta nu e treaba mea ce faci si cum faci.Multam de gasca,de porc ,da acum ma scuzi ca am o treaba.Gaseste o solutie ,ia o damigeana de vin si una de tuica,vii si mai vorbim!"

Cam asta e implicatia sportiva care dintr un punct rezonabil de vedere expus mai sus pare insurmontabila.Solutia nu poate fi alta decat schimbarea regulilor.Cum sa se faca asta in asa fel incat sa nu faca acest sport de nerecunoscut fata de ce e acum,nu stiu.Dar problema e fundamentala.Niciun sport ca e sau nu olimpic ,nu are in componenta lui hazardul,cu atat mai mult intr o doza atat de accentuata.

Deci visele de marire ale biliardului in forma de pool american catre sport olimpic sunt cam desarte si din acest punct de vedere care face onoarea acestui topic,al spargerii adica.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: BREAK MITH BUSTED!

Postby arnydm » Sun Feb 21, 2016 8:59 am

Băi Comitet Olimpic... toate sporturile implica hazardul. Chiar și șahul. Nu stau să dezvolt subiectul că nu are rost... indiferent de regulile jocului este datoria fiecărui jucător să se perfecționeze astfel încât să elimine pe cât posibil hazardul din ecuație... de aceea nu ai să vezi deschidere la șah cu pionul din dreptul turnului 2 pătrățele inainte... pentru că ceea ce urmează nu este o cale știută ci trebuie să te adaptezi răspunsului ce îl vei primi de la adversar. Jocul ( în general vorbind ) este rezultatul participării a două componente care încearcă să-și impună supremația. Nu norocul decide cine iese învingător ci cel care reușește să facă față și să-și impună propria strategie sau stil de joc. Întrecerile sportive, gen atletismul sunt cu totul alte mâncăruri de pește... acolo câștigă cel mai bine antrenat atlet, nu ai cum să scoți sub 10 secunde pe 100 de metri dacă nu ești antrenat cu toate calitățile tale de atlet... revenind la subietul topicului... spargerea în jocul de biliard este foarte importantă și poate face diferența dar nu îți câștigă jocul. Mai trebuie să găsești cele mai bune metode de a aborda ceea ce găsești pe masă în momentul vizitei tale pe acolo, mai trebuie să faci față mental presiunii, mai trebuie rezolvate multe aspecte înainte de a decide că norocul a fost cel ce a decis o partidă... asta dacă nu se joacă cumva cu câștigătorul la masă, unde câștigarea lagului devine esențială la un moment dat. Eu unul spun că la nivel de amator spargerea este primul hop de care te lovești. Este controlabilă în sensul că o rutină a spargerii îți poate oferi o împrăștiere bună a bilelor pe masă dar de aici și până la a o pune ca principalul motiv al unei victorii este cale lungă...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: BREAK MITH BUSTED!

Postby amabilu » Sun Feb 21, 2016 1:54 pm

Nu zau,tocmai cu sahul ai gasit sa compari!Hazardul face parte din viata dar nu ne referim la posibilitatea sa te trazneasca in drum spre concurs sau sa fi luat vreun purice pe glezna.Daca vrei ,analogie cu sah e sa imprastii cateva piese pe neve si sa incepi fiecare partida din alta pozitie aleatorie,uneori buna pt tine uneori pt adversar,asta ar fi o analogie mai potrivita cu sahul.Atunci ar fi ,bineinteles,hazard si in sah!Una e hazardul vietii una e hazardul intrinsec sportului.

Iar cand spui ca o imprastiere buna pe masa nu e principalul motiv al unei victorii...Asta depinde de nivel,poate nu la BKO insa intre jucatori de top masa se inchide cam fara exceptii daca imprastierea e intr adevar favorabila.Nu spargerea diferentiaza jucatorii ci ce fac dupa aia,cu asta sunt de acord,asta am zis si eu dar asta la modul general.La nivelul de top pe care il privim la turnee ai spart foarte bine, ai inchis,se joaca in doi doar la spargerile mai putin reusite de genul spargeri fara continuare sau cu continuare dar pozitionari mai nasoale,clustere etc.Spargere foarte buna inseamna K.O. de aia avem in concursuri si cate 5-6 "spargi si fugi "consecutive.

Nu vreau sa fiu inteles gresit,imi place biliardul in forma in care este si nu ma tenteaza vreo formula exotica cu alte reguli,nu sunt eu ala care sa vrea sa i toarne motorina la radacina.Am vrut insa sa pun in discutie un anume aspect pentru cine are mintea deschisa sa mai si gandeasca cu mintea lui si sa nu ia lucrurile pe nemestecate doar pentru motivul ca asa sunt de cand lumea sau pentru ca asa zic toti.Cine crede ca e interesat de subiect nu are decat sa si faca propria cercetare privind de acum inainte meciurile cu atentie din perspectiva spargerii.Si asa poate constata(sau nu)daca si cat spargerea lui SVB se deosebeste statistic de spargerea unui average care sparge sanatos pe directie.Adica sa numere la unul si la altul cate spargeri foarte bune din care masa teoretic se inchide fara nici o problema,cate spargeri favorabile cu sanse bune de continuare,cate spargeri problematice,cate spargeri fara continuare,cate faulturi...Orice jucator avizat in ale biliardului poate face o astfel de comparatie nu e nevoie decat de atentie si aritmetica.

Eu nu am zis ca am dreptate suta la suta,tocmai de asta am deschis topicul sa aud si alte pareri dar am dubii mari.E o problema cu sporturile de nisa,lipsa cercetarii din cauza nedezvoltarii face sa existe mituri.Biliardul ca sport se afla in propriul sau ev mediu la ora asta.Noroc de iluministi ca mine :lol: Ia sa vezi intr un univers paralel in care biliardul ar fi precum fotbalul sau baschetul cu toti fizicienii,matematicienii si statisticienii pe capul lui ,ar fi interesante concluziile lor.Eu personal cred ca breakul e overrated,daca exista o spargere buna o invatau si o foloseau toti,nu incerca Immonen 5 tipuri de spargere intr un meci.Spargerea controlata cred ca e un mit spargerea fiind pur si simplu in mare, mare proportie intamplare ,hazard si (Hai ) noroc! :)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests