Varianta nemteasca a Viking?

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Varianta nemteasca a Viking?

Postby Alex George » Mon Apr 25, 2016 12:25 pm

http://olx.ro/oferta/tac-hibrid-snooker-biliard-wiking-ID5PGsi.html#4a4b9e92c2
Am facut researchul de rigoare si n-am aflat mare lucru, de aceea cer parerea celor mai experimentati :)

EDIT: Daca tot am postat aici, vreau si o parere despre http://olx.ro/oferta/vand-tac-biliard-ID638eA.html#4a4b9e92c2. Am gasit acest model la 71 de euro pe ortmann. Daca parerea voastra e afirmativa, ma imprumut de la cineva si acum il cumpar :))
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Varianta nemteasca a Viking?

Postby amabilu » Mon Apr 25, 2016 1:04 pm

Vai de mine in ce hal a ajuns husa aia(bicamerala) :lol: .Nu de alta dar am una identica :) Eu nu as cumpara ceva ce a stat in asa ceva sau de la unul care nu ingrijeste lucrurile.

Nu exista varianta nemteasca Viking,Viking e unic si doar in Romania :)

Ca sa ti raspund la intrebare.Nu se recomanda hibrid,ca peste tot ce e hibrid nu face bine nici una nici alta.Asta in principiu.Concret,nu poti face hibrid la pool-snooker,tacul de snooker e conic la pool majoritatea prefera taper pro,de preferinta cat mai lung.

Dar ce ar fi totusi daca ai mai citi cateva pagini din topicuri recente despre achizitionarea primului tac?Acolo ne am dat cam toti cu parerea,ai variante.La nevoie citesti si pe az.

Nici un tac nu joaca mai bine decat altul orice ar spune oricine.Daca ai jucat cu tac normal vei fi incurcat rau de un LD si invers.Tehnologie inglobata in tac e vrajeala de vreme ce s a ajuns la concluzia ca nici macar calitatea de a fi bat drept nu e indispensabila la joc.Ken doherty a jucat 30 de ani cu un tac stramb cu care a si ajuns campion mondial ,Hendry juca cu un tac rasucit in toate directiile,adevarul e ca doar el putea juca cu el. Cel mai bun exemplu e reyes care a jucat parte din cea mai buna perioada a lui cu tac de 12 dolari.Exista tehnologie pentru LD,pentru constructie corecta,tratare,design,lacuire dar nu exista tehnologie pentru un joc mai bun.
Un tac cu totul special se poate remarca prin design,o amprenta unica a loviturii dpdv al feelingului,un lemn nobil si rar dar nu am auzit de la un om in mintile lui ca joci mai bine cu un anumit tac.O anume persoana da,poate sa joace mai bine dar la nivel de masa nu exista tac mai bun sau mai prost pentru joc.

Deci concluzia:citeste ca sa te dumiresti ca toate sunt relative si asculta sfatul meu pe care il dau incepatorilor:sa aleaga orice tac care i place dupa design si cu care sa joace cu drag.Preferabil ieftin pentru ca acum nu stii exact ce iti doresti de la un tac,anume:greutate,feeling,punct de balans,LD/nonLD,tip de lovitura(solid,soft,firm)nici chiar design.In timp ce inveti jocul cu el e preferabil sa ceri celor pe care i vei cunoaste la club tacul pentru cateva minute ca sa inveti sa faci comparatii.In timp vei afla ce ti place si vei cumpara in cunostinta de cauza.

Ia orice bat care ti place si joaca!

PS
Nu se gasesc chiar zilnic chilipiruri pe olx.De ce nu cauti in ofertele celor doua mari magazine din romania?ATD lucreaza cu Dynamic,alegi ce vrei de acolo si in cateva saptamani ti l aduce fara plata transport,la Ortmann platesti.La TAT la fel,gasesti vreo doua tacuri ieftine si bune chiar pe stoc.
Last edited by amabilu on Mon Apr 25, 2016 1:22 pm, edited 2 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Varianta nemteasca a Viking?

Postby Alex George » Mon Apr 25, 2016 1:12 pm

Multumesc de raspuns! Sunt constient ca tacul nu e decat ceva ce te ajuta, nu ceva ce-ti schimba jocul. Totul depinde de mine si numai de mine, dar daca totusi vreau sa-mi cumpar un tac, macar sa cumpar unul care sa ma ajute si sa-mi fie "alaturi". Mai ziceati voi pe forumuri ca tacul te mai poate ajuta sa iesi dintr-o pozitie mai nasoala, dar cel mai bine sa nu intri in acea pozitie :)
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Varianta nemteasca a Viking?

Postby amabilu » Mon Apr 25, 2016 1:33 pm

Ma rog,discutabil,tine tot de conceptul de mitizare a tacului.De fapt tot tehnica face diferenta sau alt detaliu cum ar fi greutatea tacului sau forma pastilei ,depinde despre ce situatie concreta e vorba.

Tacul poate sa ti schimbe jocul,e adevarat si se intampla des ,asta atunci cand cel nou se potriveste bine gusturilor tale in materie de ce am spus mai sus,cand il simti ca e pe placul tau.

Lasa metaforele cu "tac alaturi".Tocmai asta am incercat sa ti spun pana acum ca orice ai alege va fi fix la fel in perioada in care esti.De aceea ia orice iti place cum arata cu shaft pro taper si o pastila le pro ca sa nu o schimbi din prima.Sau pune anunt la "vanzari-cumparari"cu suma de care dispui si vezi ce oferte primesti.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Varianta nemteasca a Viking?

Postby AlexandruM » Mon Apr 25, 2016 4:29 pm

Hibridul ala de pool-snooker, nu merita nici deranjul sa te uiti mult la el, deci e o varianta care trebuie exclusa din start.

Referitor la Phantom, daca se vinde cu husa, nu este o optiune rea, in ideea in care evident este drept si nu are defecte majore. Problema este ca nu vei putea vedea tacul pana il cumperi, iar ulterior poate fi tarziu. Din acest considerent achizitionarea unui tac de la un membru al comunitatii noastre ofera anumite avantaje, multi accepta returnarea tacului daca nu ti-a placut.

O alta solutie ar fi sa iei legatura cu cei de la ATD si sa vezi la ce pret iti pot aduce un tac din gama Classic de la Dynamic Billard, ai o gramada de modele (unele foarte frumoase) la pretul de 35-50Euro, tacuri bune la preturi corecte.
Daca vrei sa sari nitel de 200 Ron, poti lua de la tatbiliard, tacuri McDermott Lucky, iarasi scule bune, cu joint intalnit destul de des care isi merita banii.

Evident in toate cazurile se impune schimbarea pastilei originale, intrucat ceea ce vine din fabrica, nu intotdeauna reuseste sa dezvolte potentialul tacului.

Tacul singur nu face minuni, minune fac doar orele de antrenament ale detinatorului.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Varianta nemteasca a Viking?

Postby amabilu » Mon Apr 25, 2016 4:37 pm

da tacu ala cu surub cum ti s a parut?parea ingrijit cu exceptia ferulei :)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Varianta nemteasca a Viking?

Postby Alex George » Mon Apr 25, 2016 5:11 pm

Am vorbit cu proprietarul acelui Phantom si accepta desfacerea coletului cand ajunge pentru a verifica, deci dispun de 5 minute de verificare in care pot verifica un balans, daca e drept, un feeling cat de cat. :) Intrebarea mea legata de acel Phantom e daca se merita mai mult decat un Lucky de la McDermott.
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Varianta nemteasca a Viking?

Postby Cristi » Mon Apr 25, 2016 6:02 pm

Eu unul as alege Mcdermott (fie el si Lucky). Si Fury fac tacuri ok...undeva la 250-300 lei gasesti ceva ok (poate si mai ieftin)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Varianta nemteasca a Viking?

Postby amabilu » Mon Apr 25, 2016 6:26 pm

Nu ai ce balans sa verifici si nici feeling doar tinandu l in mana.Nici nu stii ce greutate are si unde il rulezi pe o suprafata plana?E clar ca nu stii nimic despre tacuri deci dupa cum ti am spus pentru tine in perioada asta toate tacurile sunt absolut la fel.Cumpara l pe ala care ti face cu ochiul.La aceiasi bani preferabil sa iei ceva nou,sa zicem lucky.Eu nu as lua lucky ,as lua dufferin,are avantaje mai mari pe care le am spus repetat in topicul dedicat.Dufferin nu arata ieftin ca lucky,are un shaft super smooth cu pro taper de 15inch,se preteaza sa ramana tac de spart.

Poti sa iei si un oxyear mai ieftin si artemisul sau de la atd un "classic",cumpara orice ca tot aia e.Cand o sa te prinzi care i treaba cu tacurile si ce ti place o sa ti alegi unul in cunostinta de cauza.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests