Campionatul Mondial de Snooker

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Mon Apr 25, 2016 1:48 pm

La coniace sau la gagici?Ca ala care l a procopsit pe jimmy white cu domnisoara romanca cu care viziona turneele anul trecut cred ca s a "ocupat" si de ronica.

Selby nu e selby,momentan nu ala pe care il stim.Anul asta nu si a tinut blazonul.

Oricum o finala higgins-ronnie ar fi ceva de vis,ca in vremurile vechi.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Alex George » Mon Apr 25, 2016 2:17 pm

Observ ca, comunitatea nu il dispretuieste deloc pe Higgins legat de scandalul cu meciurile vandute. Ori nu stiu eu destul. :)
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Cristi » Mon Apr 25, 2016 2:33 pm

Eu nu-l aveam deloc la inima pe scotian, nici inainte de scandalul meciurilor aranjate, iar acum nici nu mai zic.
Legat de Ronnie, am apucat sa vad statisticile din meciul cu Barry Hawkins si Ronnie conduce la toate capitolele (puncte, procentaj lovituri de distanta, de siguranta, de buzunar, etc) doar la scor nu. Si asta se datoreaza ghinionului si neatentiei in momentele importante. Barry a castigat 2-3 "scrappy frames" si de asta conduce. Insa diseara cred ca se intoarce roata si Ronnie se va impune mai ales ca joaca bine (desi scorul nu o arata). Sa nu uitam ca Barry nu a castigat niciodata impotriva lui Roonie (poate e si un complex).
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Mon Apr 25, 2016 3:34 pm

Chestia cu Higgins...E bine sa fii intransigent si cu principii dar hai sa judecam putin lucrurile.In primul rand a primit o pedeapsa pe care a ispasit o deci se cheama ca e reabilitat.Un blam sigur ca va ramane dar pana la dispret mai e.Pana la urma e jucatorul care alaturi de ronnie a dominat ultimii 20 de ani,ma rog,anii de dupa deceniul hendry.Valoarea exceptionala ramane de admirat,caracterul poate fi dispretuit.Spectacolul dintre un meci higgins -ronnie ar fi ceva!

Hai sa privim acum snookerul in context:asta e sportul actual in care banii au luat locul sufletului sportului,plin de scandaluri de dopaj si trucari de meciuri.Adica poti tine cu barcelona ,o echipa de extraterestri care dupa 90 de minute zburda ca mieii de paste pe pajiste fara sa resimta nici o oboseala ,sau cu messi care si a gasit un asa-numit "nutritionist"italian care i a recomandat "sa nu mai manance asa multa pizza"?Spania e una dintre putine tari unde nu se fac teste de sange antidoping ,nu ca in celelalte tari nu s ar face altfel de teste decat formale...Cate cazuri de doping din fotbalul mare mai stiti dupa mutu unde a fost o altfel de lucratura?S a vorbit de trucarea meciurilor si in tenis...

L am antipatizat dintotdeauna pe higgins atunci cand era o masina de snooker insa in momentul in care a iesit din joc mi am dat seama ce pierdere a insemnat pentru snooker.

Nu vorbesc in numele comunitatii,e parerea mea.Nu poti fi intransigent cu referire la sportul actual decat in eventualitatea cazului ca esti naiv.Sportul e o afacere corupta ,daca vrei sa te bucuri de el il accepti asa cum este.

Crede cineva ca domnii astia apretati de la snooker nu se ajuta de niste intaritoare pentru mentinerea concentrarii gen Aderall sau Ritalin?Ii cauta cineva de dopaj pe astia?Posibil ca nici sa nu fie trecute asemenea medicamente pe lista de interzise.

Higgins a platit,eu nu il dispretuiesc mai mult decat pe alti sportivi la care ma uit zilnic,din toate sporturile.E adevarat ca e ultimul la care ma asteptam la asta dar chestiunea m a ajutat sa fiu mai putin naiv.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Val » Mon Apr 25, 2016 4:36 pm

Pana una-alta, despre Compionatul Mondial: Clopotel tocmai a trecut de Trompetel, iar Wilson de Allen.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Val » Mon Apr 25, 2016 4:45 pm

In privinta modului de raportare la Higgins, am tot respectul pentru cariera sa stralucita si sunt sigur ca va ramane un jucator emblematic.

Cu toate acestea nu pot sa nu observ ca pedepsele sunt radical diferite pentru fapte relativ asemanatoare atunci cand compari ce a facut Higgins cu ce a facut Stephen Lee.
Sa iei cateva luni de suspendare, la fix cu cat iti trebuie ca sa participi la urmatorul sezon competitional aproape in intregime (cazul Higgins) si sa iei 12 ani de suspendare (cazul Lee) este radical diferit.

Aceasta comparatie arunca o mare pata pe obrazul subtire al forului conducator al snookerului.

Nu stiu care dintre cele doua pedepse este cea corecta (daca o fi vreuna), dar stiu ca s-a masurat cu ocale diferite si nu-i drept.

Pana una alta, Higgins ar trebui sa continue sa-si toarne cenusa in cap pentru multi, multi ani de acum incolo si sa aduca vorba cat poate de des despre acel episod, aratand ca a fost o greseala pe care si-o asuma si se raporteaza la ea barbateste. Altfel, va continua sa arate ca un las, care s-a sustras de la o pedeapsa meritata aruncand totul in seama impresarului.

Nu il va crede nimeni ca a fost dus in Ucraina cu forta sau ca a fost dus de nas. Inregistrarile sunt clare si arata cu totul altceva.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Alex George » Mon Apr 25, 2016 5:09 pm

Frumos si elegant expus! :)
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Mon Apr 25, 2016 6:15 pm

Tu ai dreptate,pedepse diferite pentru aceeasi fapta ceea ce arata mai mult decat o doza mare de subiectivitate.Cu siguranta s a judecat in functie de interesele forului conducator si statura fiecaruia,Higgins a avut evident un lobby foarte solid.Pe de alta parte s o fi judecat si in functie de individ si caracter stiut fiind ca Mr.Lee era un soi de tepar dupa cum bine stii, care mai obisnuia sa vanda pe net cate un tac, sa ia banii si sa nu mai livreze tacul.

Si ce ar fi trebuit sa faca higgins?Sa se autosuspende pe o perioada mai mare sau sa ceara o pedeapsa mai grea?A fost destul de lovit de soarta incat nu a mai jucat nimic mult timp,abia de vreun an si ceva si a revenit.Consecutiv faptei nu ai ce sa i mai reprosezi.Sa se autoflageleze in public e o cerere stranie.

Dupa cum am spus,cei care suntem microbisti de fotbal ne uitam fascinati la spectacolul oferit de 22 de indivizi dopati pana la ultima celula iar aici la snooker coboram intransigenta din pod.Sportul e plin de schelete in dulap si de decizii arbitrare.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Cristi » Mon Apr 25, 2016 9:35 pm

Incredibil. 2-2 in sesiunea de seara, dar pana acum dupa toate statisticile scorul trebuia sa fie minim unul de egalitate. Insa Ronnie are ghinion si Barry e cel mai oportunist jucator care l-am vazut pana acum. Cred ca a castigat cel putin 4-5 "scrappy frames".
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Mon Apr 25, 2016 11:15 pm

În ce a constat până la urmă ghinionul lui Ronnie? Și nu este întrebare de la radio Erevan...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron