Campionatul Mondial de Snooker

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby andreisergiu » Wed Apr 27, 2016 11:19 am

Daca ati citi autobiografia lui, ati intelege mai bine ce e in mintea lui, cat se framanta cand nu ii merge jocul :) El vede jocul de snooker ca pe o tortura cand esti in scaun. Intr-un meci cu Ebdon ca sa nu o ia razna, a inceput sa numere nodurile de lemn de pe tac. Nu e ca la biliard sa se incheie frame-ul in <1 minut.
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Wed Apr 27, 2016 11:48 am

Daca ai fi mai realist ai sti ca biografiile se scriu romantate,sa se vanda.Sau poate tu crezi ca el e un supraom,ca emotiile lui sunt muuuuuult mai profunde decat ale noastre.Poor boy,ronnie ,omul-zeu,crucificat pe tacul de snooker!Jesus!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Alex George » Wed Apr 27, 2016 3:40 pm

Nu am citit biografia lui Ronnie, dar sunt de acord cu amabilu in chestiunea cum ca biografiile sunt romantate. Daca ati citi prima biografie a lui Hagi sa vedeti cum se descrie in vreo ~50 de pagini originea familiei si numelui lui...
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Wed Apr 27, 2016 5:25 pm

andreisergiu wrote:Daca ati citi autobiografia lui, ati intelege mai bine ce e in mintea lui, cat se framanta cand nu ii merge jocul :) El vede jocul de snooker ca pe o tortura cand esti in scaun. Intr-un meci cu Ebdon ca sa nu o ia razna, a inceput sa numere nodurile de lemn de pe tac. Nu e ca la biliard sa se incheie frame-ul in <1 minut.



O cam dai de perete... doar Tony Drago curăță masa în mai puțin de un minut și asta dacă poate și chiar destul de rar. Am văzut frame-uri de biliard la jucători consacrați care au durat mai mult de 5 minute ( adică mai mult decât i-a luat lui Ronnie să facă un 147 )... sunt sporturi diferite, abordări diferite, jucători diferiți. Este frustrant să stai în scaun, dar atunci când stai o faci pentru că nu ai fost în stare să-ți valorifici la maxiumum o lovitură. Deci este vina lui că stă acolo, nu a celui cu care joacă, acesta își face jocul său, puțin îl interesează de torturile altora, fiecare le are pe ale lui. Și aici vorbesc de snooker, ca să fim înțeleși.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Alex George » Wed Apr 27, 2016 9:01 pm

Cred ca acel ">1 minut" era metaforic totusi :D
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Wed Apr 27, 2016 10:57 pm

De acord cu metaforele, mai puțin de acord cu comparațiile nefericite... cred că era suficient ceea ce a spus despre Ebdon, știm cu toții foarte bine că este foarte lent, nu era nevoie de ceva suplimentar legat de durata frame-ului de biliard, cam asta era ideea. Ronnie a avut ceva tentative pe la biliard și cred că tot de la statul pe scaun a revenit la snooker... ;) :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Thu Apr 28, 2016 12:05 am

Ei lasa ca juca omu`,la Mosconi l a batut si pe strickland si pe altii...Parca si MVP odata sau ma insel?Jucau frumos snookeristii,e un meci pe net intre steve davis si reyes,mi a placut tare mult
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Cristi » Thu Apr 28, 2016 8:18 am

E mult mai grea trecerea de la biliard la snooker: Corey Deuel incearca in ultima vreme dar fara rezultate, la fel si Chris Melling (care a mai jucat snooker si in trecut). Pe cand de la snooker la biliard, unii au avut si ceva rezultate: gen Tony Drago, Steve Davis, Mark Gray, etc.

Revenind la CM stim cele 2 semifinale:
Alan McManus – Ding Junhui
Marco Fu – Mark Selby

Nu credeam ca McManus il poate invinge pe Higgins, insa m-am bucurat mult de acest rezultat. Parca din cei 4 totusi as vrea ca FU sa castige, Ding va mai avea ocazii.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Alex George » Thu Apr 28, 2016 9:31 am

Am vazut si eu meciul steve davis-reyes si mi-a placut enorm. Un maestru de snooker si unul de biliard, ce poate iesi? :)
A mai castigat vreun jucator chinez vreodata CM? Parca mi-ar place sa-l vad si pe McManus ridicand trofeul.
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Thu Apr 28, 2016 10:03 am

A avut Davis ceva rezultate?Nu stiam.Drago stiu ca a luat ceva la bila 10 sau gresesc,la bila 8 mai sigur,de fapt prin asta el a avut rezultate mai mari ca in snooker,la snooker nu a castigat nimic decat banuti.Daca era mai zdravan cu capu si facea mai multe eforturi sa se concentreze sigur era mult mai sus dar el o tinea pe a lui sa joace din supersonic.Oricum,spectacol total a facut la bucuresti,mie mi s a parut halucinant cum inchidea mesele,in viata mea nu am vazut ceva atat de spectaculos.Ar trebui invitat la orice turneu doar sa faca spectacol.

Si Pagulayan e pe snooker dar nu ai cum sa faci conversia,Ei incearca pentru bani pentru ca se castiga de 7-8 ori mai bine.Uite de ex Appleton facea o afacere mai buna daca se apuca si el de snooker ca selby,au avut impreuna o finala de biliard englezesc demult dar s au bifurcat.

Finala selby -ding,probabil selby la al doilea titlu,nu cred ca face fata ding presiunii desi asa schiopatat cum joaca parca ar fi mai sus de selby momentan.Oricum.jalnic turneu,eu nici nu ma mai uit chiar daca selby e preferatul meu.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron