Campionatul Mondial de Snooker

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Tue May 03, 2016 6:15 pm

Păi frate Val... nu s-a dat nimeni la o parte să-i facă lui loc dar nici nu a avut adversari de calibru. Sigur, nu este vina lui sau a altuia că aceștia nu și-au câștigat meciurile cu outsiderii bătuți ulterior de Mark și asta nu-i face pe aceștia mai puțin outsideri decât erau. Totodată, am zis și mai repet... jos pălăria pentru dârzenia cu care a luptat fiecare frame, dar nici nu a rupt gura târgului cu break-uri câștigătoare, dintr-o singură vizită la masă. Per total a avut un joc mediocru... și nu mai compar cu jocul altora ci chiar cu al lui de data asta... e o mare diferență între Selby de l-a bătut pe Ronnie în 2014 ( și jocul său de la acea ediție ) și Selby 2016, sigur, rezultatul este același dar jocul său este mult mai nesigur per ansamblu, cu mult mai multe ratări, etc. Nu îi ia nimeni din merite dar eu unul mă așteptam la cu totul alt joc din partea lui. Ce mi se pare mie cel mai ciudat este faptul că nici adversarii lui nu au fost mai breji... dacă la meciul cu Fu mă amăgeam că a intrat în jocul adversarului... la meciul cu Ding nu-i dădeam nici o șansă, mai ales după semifinala acestuia cu McManus. Eu unul mă aștept ca un jucător de top 16 să radă masă după masă, break-uri mari, frame-uri câștigate dintr-o singură vizită la masă... asta e ideea. Când stai 8-10 ore să vezi o finală ( semifinală ) de CM... și-l vezi pe Selby că ratează nu una, ci cel puțin 2-3 lovituri ușoare pe fiecare frame din cele 30 jucate( și nu numai el, și Ding și Fu, etc ) normal că n-ai de ce să fi entuziasmat. Îi dai Cezarului ce este al său dar îi mai și comentezi evoluția...

În altă ordine de idei... am tot auzit și citit afirmații referitoare la buzunarele mai generoase de la acest CM. Că Robertson a spus că asta îi favorizează pe cei mai slabi cotați... că intră bile ce n-ar fi intrat în veci pe alte mese, etc. Cu toate astea... tocmai cei mai buni la jocul de buzunar au ieșit en fanfare pe ușa din dos, de am ajuns eu să văd Ding și Fu prin fazele finale... ori eu nu mai înțeleg nimic din jocul ăsta, ori m-am prostit la bătrânețe. Cum naiba cu buzunare mai permisive ( după spusele unora ) să vezi atât de multe ratări? Și nu mă refer la loviturile grele... eu oricum ratez numai lovituri ușoare dar totuși... ăștia au ca meserie jocul în sine. Sau e o scuză buzunarul numai la alții? :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Val » Wed May 04, 2016 8:54 am

Problema cu buzunarele permisive am observat-o si eu in ultimul timp in tot circuitul, nu numai la Campionatul Mondial. Iar aici Robertson are dreptate ca ii avantejeaza pe jucatorii mai slabi.

Diferenta semnificativa intre jucatorii buni si cei mai slab cotati se face la numarul de ratari din situatii mai dificile. In vreme ce jucatorii buni trag mai pe centrul buzunarului un numar mai mare de lovituri, jucatorii mai slab cotati trag mai aproximativ, atingand in multe cazuri marginea buzunarului.

In cazul buzunarelor stramte, foarte multe dintre loviturile aproximative se rateaza, iar jucatorul isi opreste break-ul acolo, dand astfel oportunitatea unui jucator bun sa il bata, uneori chiar rau.

Daca buzunarele sunt largi, valoarea jucatorilor se mai egalizeaza intrucat multi jucatori ajung sa faca break-uri mari, chiar castigatoare, in situatii in care, in mod normal, ar fi putut sa-si incheie break-ul dupa 4-5 bile.

Iar daca este cineva care sa se planga de buzunare largi, Robertson este acela. De asemenea, Murphy si Ronnie.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Cristi » Fri May 06, 2016 12:36 pm

Ieri a fost Gala Premiilor anuale World Snooker. Si iata rezultatele:
Jucătorul anului în viziunea World Snooker : John Higgins
Jucătorul anului în viziunea cronicarilor de sport : Mark Selby
Jucătorul anului în viziunea fanilor : Ronnie O’Sullivan
Debutantul anului : Darryl Hill
Autorul performanței anului : Mark Selby
Momentul de magie al anului : Ali Carter (victoria de la Fürth)
Nume introduse în Hall of Fame : Stuart Bingham, Rex Williams & Sindhu Pulsirivong.
Premiul pentru întreaga activitate : Steve Davis

Eu unul nu pot sa cred ca WSA i-a acordat premiul de jucatorul anului unui om lipsit de scrupule, mai ales ca nu a avut nici pe departe rezultate notabile. Adica e mai importanta performanta lui Higgins de a castiga 2 turnee de mana a 2 a (Australian open si International championship) decat performanta lui Neil Robertson (castigator al UK championship si Champion of Champions), sau a lui Ronnie (castigator la Masters si Welsh Open), sau a lui M. Selby (campion mondial)??? Mi se pare ca WSA a dat cu bata-n balta de data asta.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Val » Fri May 06, 2016 4:02 pm

Politichie, coane. Politichie.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Fri May 06, 2016 6:54 pm

Nu toti au aceeasi parere proasta despre Higgins.
Last edited by amabilu on Sat May 07, 2016 10:21 am, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby madfox » Fri May 06, 2016 7:23 pm

Cred ca jucatorul anului pana acum este Selby. Logic. Am fost plecat la bulgari dar am reusit sa manipulez multimea din lobby sa se uite la snooker si am vazut finala. Am avut ceva probleme in ultima zi cu "security" ca a vrut sa schimbe pe fotbal. Duopa injuraturi , luat de guler, vorbit cu managerul si-a inghitit legitimatia de mi-o baga in ochi si l-am pus sa dea si inapoi pe snooker cu mana lui mortii lui de bulgar :twisted: :twisted: :twisted:
Ding a fost coplesit mental cred eu, Selby a jucat economicos, cat sa castige. Cred ca Ronnie daca trecea de barry era castigator.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Previous

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron