Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Postby madfox » Mon Jul 25, 2016 8:10 pm

dat fiind ca Robert Braga a venit cu ideea originala de a paria 20 de lei pe primii 4 de la CM pe facebook, am zis sa deschidem si noi un topic pe partea asta. pe cine vedeti urmatorul campion mondial de bila 9 ?
Daca vreti sa va bagati si la pariurihttps://www.facebook.com/events/1626256004351557/

vad ca Feijen a prins viteza dupa stagiul din filipine unde a jucat cate 2 seturi pe zi cu baietii ( primul la 21). A castigat GB Tour dupa ce in finala spaniolul francesco Ruiz a avut 10-5 !
Cred ca e favorit la primii 4, tot asa jayson Shaw si mai sunt si asiaticii daca va participa Johan Chua, Wu CHia Ching, Ko Pin, poate tanarul Sanchez Ruiz, Appleton, ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Postby AlexandruM » Tue Jul 26, 2016 11:59 am

Parerea mea este ca vom avea in ultimii 4 jucatori, cel putin 2 nume mai putin cunoscute si nicidecum din marii favoriti.

Shane (se va opri in ultimii 8), Niels (se va opri in ultimii 8), Darren (se va opri in ultimii 16) nu vor confirma, iar Sanchez Ruiz (se va opri in ultimii 32) este inca mic pentru un titlu asa mare.
Eu merg pe Carlo Biado castigator, in finala cu Ko Pin Yi, Ceilalti doi ar fi Jefrey Ignacio si Chang Yu Lung.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Postby amabilu » Tue Jul 26, 2016 4:17 pm

Da ce v a apucat,mai e pana atunci...

In primul rand nu ati discutat aspectul cel mai dureros pentru noi,acela ca nu se stie ce va fi cu vizionarea.Kozoom nu se mai ocupa din cate mi s a spus.
Cand anul trecut injuram oamenii cu costume din cearsafuri albe(intre noi fie vorba,un jeg de natie,ca dovada sclavia muncitorilor care construiesc stadioane pentru CM de fotbal in tara lor)va faceati ca nu auziti iar altii le-ati luat si apararea ca e e ok treaba,acum daca nu or sa difuzeze nimic sa va vad .Vreti sa fie toate bune si frumoase dar sa cada din cer para malaiata in gura lui natafleata,in rest nici gura nu ne-o racim cand lucrurile nu merg cum trebuie.
Tot in linia asta apreciez postarea Soniei Simionov pe fb la adresa unui individ cum s a exprimat chiar ea,individ de la federatie care freaca menta biliardului sub privirile nepasatoare ale restului lumii biliardistice.Mi a placut atitudinea ei,revoltata fara sa fie isterica,brutal de sincera fara sa fie mahalagioaica.Josw palaria pentru atitudinea ei transanta,rau ati ajuns domnilor daca singura care se revolta e o domnisoara jucatoare.Sa speram ca va va rezolva ea problemele cu biliardul.

Legat de pronosticuri.In primul rand salut ideea pariurilor,acum nici nu ma mir de ce nu se misca nimic in biliard daca un jucator emblemtic pentru biliardul romanesc are asemenea initiative.In afara de poker,pariuri,jucat pe bani ,jucatorii de biliard din Romania inteleg ceva din ceea ce ar trebui sa se numeasca spirit sportiv?Ma indoiesc ca pentru ei biliarduil a insemnat vreodata sport.

Cine va castiga?Ori cine e in forma ori o surpriza,anul asta e clar anul surprizelor.Dar daca nu am unde sa l vad imi cam taie interesul.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Postby arnydm » Tue Jul 26, 2016 6:01 pm

Eu dau un englez câștigător… dacă ajung acolo merg pe Mark Gray, dacă nu el atunci poate Darren, dacă nu el atunci Karl Boyes. Asta doar în cazul în care nu mă răzgândesc și mă duc și eu, caz în care vă veți îmbogăți pariind pe mine! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Postby Val » Wed Jul 27, 2016 5:29 pm

Dupa organziarea de anul asta si "vizibilitatea" mirobolanta a fenomenului, poate se indura cineva sa-l starneasca pe Barry Hearn sa isi bage coada si in biliard. Asa poate creste si sportul asta cat de cat.

Despre ideea cu pariul pe primii 4 clasati la Doha nu am prea multe ganduri. Este doar o forma de redistribuire a participatiilor, specifica oricarei forme de pariu.
Nu ma pasioneaza pariurile de niciun fel, asa ca nu particip nici la asta.

Totusi, nu pot sa nu observ apetenta crescuta a multor jucatori de biliard pentru jocurile de noroc de toate felurile, in special poker.

Cred ca biliardul nu este compatibil ca substanta cu jocurile de noroc.
Nu spun ca nu se poate sa joci bine biliard si sa joci si poker, dar cred ca multi dintre cei care joaca biliard ar avea o mult mai buna evolutie in joc daca si-ar concentra eforturile pe antrenamentul de biliard si nu doar pe competitie si castig usor obtinut.

Jocurile de noroc corup individul la nivelul esential al intelegerii rolului efortului in obtinerea rezultatelor. Indeparteaza omul de munca si il apropie de smecherie, inselaciune, minciuna si degradare morala, de cautarea unor solutii alternative de trai, mai usoare si mai putin morale sau chiar legale. Conduc la scaderea nivelului de performanta profesionala prin eliminarea efortului din ecuatie.

Stiu ca latru in pustiu, dar cineva trebuie s-o spuna si pe asta.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Postby arnydm » Wed Jul 27, 2016 6:06 pm

Coane Val, este foarte mult adevăr în ceea ce spui și chiar ar mai trebui adăugat ceva… să nu uităm tragediile umane, famiile distruse și alte nenorociri având ca numitor comun așa numita patimă a jocurilor de noroc… este o boală pe care foarte greu o poți controla și chiar nu vreau să aud exemple de îmbogățiți peste noapte care nu ar face decât să confirme milioanele de tragedii care se produc în această industrie. Mai bine mă abțin de la alte comentarii, chiar nu își au rostul...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Postby AlexandruM » Thu Jul 28, 2016 3:21 pm

Conform postarii publicate de Kozoom, motivul pentru care ei nu transmit anul acesta CM, este faptul ca nu pot asigura tehnic un numar asa mare de spectatori. Conform calculelor lor, anul trecut finala a fost vazuta de peste 40000 de spectatori si au existat probleme tehnice. Dat fiind ca platforma Kozoom nu a fost proiectata pentru asa un numar de utilizatori, ei au decis sa nu se implice, pentru a nu fi pusi in situatia cand transmisiunile lor vor fi de proasta calitate, afectandu-le reputatia.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Postby pictoras » Fri Jul 29, 2016 3:51 pm

amabilu wrote:Tot in linia asta apreciez postarea Soniei Simionov pe fb la adresa unui individ cum s a exprimat chiar ea,individ de la federatie care freaca menta biliardului sub privirile nepasatoare ale restului lumii biliardistice.Mi a placut atitudinea ei,revoltata fara sa fie isterica,brutal de sincera fara sa fie mahalagioaica.Josw palaria pentru atitudinea ei transanta,rau ati ajuns domnilor daca singura care se revolta e o domnisoara jucatoare.Sa speram ca va va rezolva ea problemele cu biliardul.


Poti sa-mi dai si mie un link cu postarea respectiva ?. Este vorba despre Gabi Visoiu ? Doar cineva care este pasionat si dedicat acestui sport poate face ceva pentru a-l putea pune pe picioare. Tare as dori sa se faca o adunare si sa se ceara explicatii pentru ceea ce s-a facut in biliard de cand s-a reinfiintat federatia. O sa se treaca si peste asta si o sa fie niste ani pierduti in care se putea face ceva, dar traim unde traim.
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: Campionatul Mondial Bila 9 Doha

Postby amabilu » Fri Jul 29, 2016 7:03 pm

Bineinteles ca e vorba de Visoiu.Nu am vazut eu postarea,am primit o pe mail de la un prieten.Daca a fost stearsa,oricum linkul ar fi inutil.Iata mai jos fragmentul de mail primit de mine in care se face referire la acest aspect:

"Scrie Sonia Simionov, reporterita de la Antene:
Gabi Visoiu, am citit cu atentie cateva comentarii pe care le postezi ca raspuns la intrebarile jucatorilor. Ipocrizia ta nu are limite! La fel si aroganta total nejustificata! Hai, sa le dam tuturor exemplul de la CN 2016 de bila 8. Ca sa arat EU cat de interesat esti tu de promovarea Federatiei si a biliardului.
Ai anuntat CN Feminin duminica (sambata erau seniorii) si am facut schimb de tura la serviciu si ti-am zis ca ADUC ECHIPĂ DE FILMARE ca sa promovez acest sport (da, prin mine, pentru ca e singura solutie). Lucru pe care il fac de 3 ani de zile. Fara sa iti cer niciun leu! Nicio facilitate. NIMIC!
In sambata dinaintea concursului CN Feminin de duminica, ti-am dat mesaj sa intreb la ce ora sa vin duminica. Nu ai raspuns. Nici la telefon nu ai raspuns. Erai ocupat pentru cineva care dadea CN la doua televiziuni GRATUIT!!!
Ai catadicsit insa, sictirit, sa ii spui lui Costin Neaga (dupa ce te-a intrebat in club cand sa vina fetele duminica) ca daca vreau sa joc biliard la CN sa imi gasesc (EU) o adversara ca altfel nu am cu cine sa joc si vin degeaba! Pe bune? Daca nu te intreba Costin in TAC eu veneam cu resurse de la serviciu si pe timpul meu fara sa stiu ca nu am cu cine sa joc pt ca tu ai promovat fix ca pe tarla evenimentul??? Pe bune??? Asta e rolul meu? Sa aduc jucatori!?? NU! E ROLUL TAU!!! Asa promovezi tu biliardul? Asa ajuti la dezvoltarea lui? O fi biliardul feminin in Romania la un nivel scazut, dar TU esti primul care este vinovat! La fel de vinovat esti si pentru scaderea numarului jucatorilor legitimati la Federatie si pentru mizeria in care e sportul asta, in general!

PS nu stiu daca erai la curent, dar federatia planifica un campionat si pentru amatori, dar care sa fie tot legitimati, adica un fel de Divizia secunda :
)"
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron