Povestea tacului custom. Oarecum… made by me!

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Povestea tacului custom. Oarecum… made by me!

Postby arnydm » Sun Oct 02, 2016 8:48 am

Cum unii colecționează tacuri d-astea, custom… gen Southwest ( să-l stăpânești sănătos coane Val ) eu mă tot agăț de oKazii gen olx. Uneori îmi iese, exemplu BiXur, alteori… ies povești. Să o luăm cu începutul… prin pelegrinările mele pe site-ul român de speranțe îmi iese în față un anunț… tipul vindea un tac nou, în cutie cu 60 lei. Mai trecea el în anunț și denumirea lui, B-Square. Eu băiat de băiat ce mă gândesc… "la banii ăștia măcar cutia să ajungă la mine și tot nu ies în pagubă iar dacă tacul este ok poate îl fac cadou lui finu', că și așa parcă mă zgârâie pe creier măciuca lui"… zis și făcut. Iau legătura cu tipul, el îmi sugerează colet cu verificare prin Cargus, eu spun da și dă-i și sună pe văru' de la Cargus să facă pe dracu'-n patru și să mi-l livreze sâmbătă, că așa ajungea dacă îl punea vineri… până la urmă a ajuns el marți, că deh… fusese pus luni. În fine, aspect minor, neinteresant chiar. Bine că a venit! ;) Și mă sună tipul de la firma de curierat ( după alte intervenții la văru', pentru că acum eram la muncă și trecusem adresa de acasă pentru a-l primi sâmbătă, cum ne înțelesesem noi ), îi spun omului să mă aștepte că ies imediat de la subsol… ies și îl văd cu coletul în mână. Înfășurat în ziar. Adică ambalat. În ziar, cu bandă transparentă. Primul gând… "sărăcie mare, îți dai seama ce-i înăuntru?" Îl iau în mână, suna ceva în cutia aia de lemn… îi plătesc tipului, el spune să verific, eu îi spun să-și vadă de drum că e ok și trec la treabă. La propriu. După ce termin eu urgențele la muncă, iau o pauză de țigară și zic să văd și eu ce naiba-i în cutia aia… zis și făcut, iau un cutter, tai cu atenție să nu bulesc cutia, scot minunea din ambalajul medieval ( intactă cutia, nou-nouță ) și… deschid încuietorile… mai bine primeam un lemn după ceafă sau deschideam cutia Pandorei… înăuntru era tacul din imaginile de pe site, era oarecum nou dar… în viața mea nu am văzut ceva asemănător! Cred că-l asamblase un chineaz beat, chior, legat la ochi și având ciudă pe mine… singurul regret este că nu i-am făcut nici măcar o fotografie pentru a vă oripila gusturile în materie… în fine, deși puteam să rezolv problema cu văru', doar era o livrare cu verificare, am ales să-l păstrez din două motive. Primul era că ceea ce mă interesa direct, oarecum, adică cutia, era nouă și aveam ce face cu ea iar al doilea a fost ambiția de moment de a-mi face ucenicia în domeniu pe respectiva coadă de mătură, să-l folosesc drept cobai pentru următoarele posibile lucrări științifice ce le voi susține… :D :D :D
Acum o scurtă descriere a materialului de lucru… așadar… foreamul era strâmb lipit de handle, după aprecierile mele având un unghi de 175 grade. Jointul ( metalic ) era lipit astfel încât pe o parte era ieșit minim 2 mm iar pe cealaltă parte cam aceeași toleranță era scufundată… wrapul, adică partea cu ață avea niște denivelări spectaculoase, nu ieseau nici la nivel cu foreamul sau butt-ul… dar aici măcar vorbeam de o diferență de doar 1mm, acceptabil pentru chinezul supărat… foreamul… băi, fără glumă… avea niște găuri, adîncituri, cratere în miniatură de o adăncime de vreo 2 mm și niște dealuri cam de aceiași înălțime… acum tot era bine, shaftul avea niște bucăți ( cel puțin vreo 5-8 ) de aceleași cratere dar astea semănau oarecum cu semnele unui ferăstrău… probabil economisiseră la maxim materialul! :D :D :D Mai era și strâmb… petarda aceea de pastilă era lipită în genul joint-ului deci aveam toate ingredientele unui rebut hidos… dar avea greutatea inscripționată pe el, 21 oz. Adică… aveam de unde lucra. Și vineri seară, după ce am terminat închiderea de lună m-am apucat de treabă. Am scos jointul metalic ( adică doar inelul acela de metal, probabil un aliaj de aluminiu ) prin introducerea lui în ibricul de cafea vechi ce conținea apă clocotită… îl sun repede pe fratele Marian, recte marele Red să văd ce tip de lipici folosește el pentru lipiri de ferulă ( aveam de gând să o schimb pe asta ) și apoi am scos ața de pe handle… spre surpriza mea am găsit un handle cam de stejar după aspect… interesant găndesc și mă culc cu gândul ca sâmbătă să ies la cumpărături… găsesc ceea ce căutam, investiție 42 lei, adică lipici Den Braven, aracet Moment, șmirghel de 180 și 500 ( 800, 1000 și mai sus aveam deja în dotare )… și mă pun pe treabă, în ideea în care încă mai visam la un wrap alb-verde… și mă apuc de șmirgheluirea foream-ului, a handle-ului și butt-ului. După ce trec de dâmburile acelea văd că apăruseră unele pete albe, am uitat să precizez că lemnul părea unul mai galben așa, în genul lui BiXur dar oarecum mai aprins… și dau la șmirghel de a ieșit un soi de maple, să nu zic tei căci cam seamănă… frumos tare la aspect. Și atunci mă lovește inspirația… ce-ar fi să-l fac wrapless? Mi-a plăcut combinația maple-oak ( așa cred ) de îmi vine să mă pup pentru inspirație… și dă-i și bagă șmirgheluire la greu. 2 metri de bandă granulație 180 ( la maple a mers brici, la oak… mai cu gâlme, ar fi trebuit un 120 dar data viitoare știm )… am încercat pe cât posibil să scot din șlefuire acel unghi de la îmbinarea foream-handle dar neavând un strung și făcând totul la ochi pe două scaune am reușit să-l fac oarecum drept ( ar mai fi de lucru dar mi-e că ajunge la grosimea shaft-ului! :D :D )
În fine… am montat inelul de la joint, cât de cât pe poziția unde nu mai avea diferențele acelea menționate și după ce am montat și shaftul m-am pus iar pe șmirgheluit. Acum i-am lăudat pe chinezi pentru aliajul acela de aluminiu… dacă era oțel mă duceam pe câmp! Mi-a ieșit destul de bine ceea ce am intenționat deci undă verde la shaft! Aici am avut mai mult de furcă… în primul rând am încercat să îndrept plecarea strâmbă cam de unde începe el să primească subțierea… norocul meu a fost că acele ding-uri ( urme adânci în lemn ) erau poziționate undeva la mijloc unde aveam material de jonglat… taper-ul era unul gen european, dacă ar fi fost un pro mă alegeam cu un shaft de snooker, cred… oricum… aici am avut ceva de furcă, trebuind să fiu mai atent. Până la urmă i-am dat o formă oarecum dreaptă, per total ieșind un tac oarecum drept, după mine pot juca cu el fără probleme, nici măcar cele estetice nu ies în evidentă… i-am montat o pastilă în ton cu el, recte un Bentley 2, l-am luat la șlefuirea oarecum finală cu 800-1000 și l-am dat cu ceară. A ieșit ceea ce veți vedea în poze. Încă mă mai gândesc cum să fac să-i fac acel luciu existent la tacurile noi… în lipsa unui strung treaba devine foarte problematică… nu știu dacă ar merge cu lac și cum aș putea să-i fac acel final polishing dar timp am destul… nu mă grăbește nimeni. Probabil că luni voi juca cu el la turneu… nu de alta dar chiar îmi place ce a ieșit. :D :D :D

Și încă ceva… nu cred că-l mai fac cadou. M-am trezit azi dimineață cu degetele amorțite, mă dor, am febră la mâini… dar îmi trec toate numai când mă uit la el!


P.S. Fotografii pe Facebook, pentru cei ce nu mă cunosc Musat Daniel Gigel. Să nu mă stresați cu cereri… sunt publice! :D :D :D

Alt P.S.

Am găsit fotografiile… așa arăta în pozele anunțului de vânzare.
http://i65.tinypic.com/25klurt.jpg
http://i65.tinypic.com/2hodb1i.jpg
http://i63.tinypic.com/2rfzl94.jpg
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Povestea tacului custom. Oarecum… made by me!

Postby arnydm » Mon Oct 03, 2016 8:51 pm

După proba supremă ( câteva partide în concurs, adică 3 ) pot spune că poți juca decent cu el. Pastila, un Bentely 2, este absolut superbă. Îmi place foarte mult cum se simte, imprimă un efect de urmărire foarte bun, la retur atunci când am lovit corect am obținut cam ceea ce doream, nu am avut parte de nici un miscue dar nici nu am forțat efecte extreme la fiecare lovitură… tacul în sine este destul de bine calibrat, nici prea elastic, nici rigid. Are ceva vlagă în el, cel puțin interesant, dar cred că meritul principal este al pastilei...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Povestea tacului custom. Oarecum… made by me!

Postby madfox » Tue Oct 04, 2016 2:02 pm

Bravo coane, ai devenit si mester ... Pacat ca nu ai facut poze si inainte, cred ca a fost facut de jachie Chan dupa ce si-a luat omor de la calugarii shaolin :lol: :lol: :lol:
Pentru luciu eu am dat lac poliuretanic cand am reparat, la pistol ar iesi mai bine daca ai.
Sa il stapanesti sanatos
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Povestea tacului custom. Oarecum… made by me!

Postby arnydm » Tue Oct 04, 2016 5:50 pm

Și lacul acesta poliuretanic… trebuie dat mai multe straturi, cu șmirgheluire între ele? Cam ce timp de uscare are?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Povestea tacului custom. Oarecum… made by me!

Postby arnydm » Wed Oct 05, 2016 9:18 am

Între timp m-am hotărât să încerc să scot la maxim acele mici defecte, mă voi dota cu răbdare și în week-end voi trece la treabă. Până una-alta am găsit un lac poliuretanic tip spray pentru lemn, vreo 400ml la 30 lei + transport… îl voi comanda și apoi cu tot arsenalul pregătit voi încerca să dau viață unui rebut… îmi iese, bine. Nu? Iarăși bine. Cred că este o experiență plăcută, aceea de a remodela un tac. Poate că în viitor am să-mi iau și un strung mic, pentru reparații, întrețineri, alea-alea.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Povestea tacului custom. Oarecum… made by me!

Postby arnydm » Fri Dec 09, 2016 7:26 am

Până la urmă m-am hotărât să-l las așa cum a ieșit ( la imperfecțiuni mă refer, căci nu este perfect ) și să-l dau cu lac... arată destul de bine după primele 2 straturi cu șlefuială între ele. Cred că sâmbătă îi dau lacul final, oricum ar ieși va arăta mai drept și mai frumos decât originalul... acum are culori vii, este mai drept, singurul lucru care mă nemulțumește este jointul. Mă tot gândesc să-i pun unul de plastic dar nu știu cum am să-l pot șlefui. Mă mai gândesc...

În altă ordine de idei m-am mai pricopsit cu unul strâmb. L-am și rupt încercând să-l mai îndrept. L-am lipit. A ieșit destul de bine... l-am lăcuit, mai urmează să-i pun linen. Am linen-ul de la celălalt tac dar nu îmi place combinația de culori și mă gândeam să-i pun unul alb vintige... să văd dacă găsesc ceva înlocuitori pe la noi, pe la nemți este destul de ieftin dar parcă nu mă trage inima să comand de pe acolo... mai vedem. Oricum... mi-am dat corijențele și am materiale de studiu. Măcar pentru satisfacția mea și tot merită efortul... ;) :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests