Recomandare tac

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Recomandare tac

Postby PoolPlayer » Tue Oct 10, 2017 5:55 pm

Buna ziua, de ceva timp sunt in cautarea unui tac de joc si nu reusesc sa ma decid. Sunt chiar onorabil la joc, dar nu sunt dispus sa dau sume prea mari. Pana acum am gasit tacurile din seria hxt dintre care modelul lucasi sneaky pete m.ar tenta cel mai tare datorita simplitatii si un fury zs6. Sunt obisnuit sa joc la nivel destul de bun cu un tac de 150 de lei. Eventual as putea da si mai multi bani, poate pana in vreo 1000 daca merita cu adevarat diferenta. Credeti ca merita diferenta pentru vreunul? Sau cu inca o suma mica in plus? Voi ce imi recomandati?
PoolPlayer
Pionier
 
Posts: 7
Joined: Tue Oct 10, 2017 5:48 pm

Re: Recomandare tac

Postby AlexandruM » Wed Oct 11, 2017 11:00 am

Pentru inceput o mica observatie -Seria HXT, apartine marcii Players, nu Lucasi.

Daca ai de gand, sau crezi ca vei dori in viitor sa folosesti un shaft Low Deflection, atunci e bine sa eviti tacurile cu imbinari ciudate/dificil de gasit, cum ar fi cele de la Fury, Pechauer, Poisson, Cuetec, deoarece shafturi cu asa jointuri vei gasi foarte greu/scump pe piata din Romania.

Daca cauti un tac si nu planifici sa-i faci upgrade in viitor (desi experienta multora spune ca, mai mult ca sigur, vei dori sa o faci) orice tac de pe la 150$ de la producatorii cu renume, iti va asigura calitatea de care ai nevoie. As evita totusi tacurile Cuetec din fibra, dat fiind problemele de lunecare a shaftului.
In aceasta ordine de idei, avem pe forum, chiar acum la vanzare un tac Poison Anthrax, tac cu care am jucat si se simte excelent, oferind un design foarte placut, tacul fiind aproape nou (http://biliardforum.ro/viewtopic.php?f=3&t=1712) sau un tac Pechauer, cu un design mai simplu, dar calitativ si bun la bani (http://biliardforum.ro/viewtopic.php?f=3&t=1723)

Pana la 1000 Lei, daca vrei sa iei tac nou, as recomanda cu incredere, tacurile Fury, McDermott (seria cu shaft G-core, nu Lucky sau Stars), Players (cu specificatia sa nu ai asteptari de la asa numita lor ferula Low Deflection).

In rest orice tac e bun, conteaza timpul petrecut la masa, am jucat cu tac de 3000$ cu care nu am putut inchega 2 bile si am inchis mese cu tacuri de sala cu pastila de carton.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare tac

Postby PoolPlayer » Wed Oct 11, 2017 4:59 pm

Mersi mult. Cunoscandu-ma sunt convins ca la un moment dat voi dori sa schimb shaft-ul. Am inceput sa imi indrept privirea spre un Mcdermott g203, cu 1000 de lei, si macar stiu ca am un tac onorabil si daca voi dori o imbunatatire o voi putea face fara bani multi. Credeti ca am o varianta si mai buna in jurul acestui pret?
PoolPlayer
Pionier
 
Posts: 7
Joined: Tue Oct 10, 2017 5:48 pm

Re: Recomandare tac

Postby AlexandruM » Thu Oct 12, 2017 7:56 am

Nu stiu daca sunt mai bune, dar cu siguranta sunt mai frumoase, plus jointul Unilock iti ofera o alegere mai mare intre shafturile Predator. Ca si performanta sunt cam la fel cu McDermott.
https://www.dynamic-billard.de/billiard-cues/pool-cues/lucasi-custom-for-pool-billiard/1681/billiard-cue-pool-lucasi-custom-lzc-11-uni-loc?c=70816
https://www.dynamic-billard.de/billiard-cues/pool-cues/lucasi-custom-for-pool-billiard/1686/billiard-cue-pool-lucasi-custom-lzsp-1-uni-loc?c=70816

O varianta ceva mai ieftina si cam cu aceeasi performanta
https://www.dynamic-billard.de/billiard-cues/pool-cues/lucasi-custom-for-pool-billiard/1690/billiard-cue-pool-lucasi-custom-lzc-b7-implex-joint-3/8x10?c=70816

Recomand Joss, shafturile de la Mezz pot fi utilizate ca si alternativa LD in viitor, desi tacul vandut mai jos deja are un shaft Low deflection si merita
https://www.doubledavecues.com/joss-plain-jane-with-fancy-ring-p-5978.html
sau varianta de start la Joss
https://www.doubledavecues.com/joss-101-p-2004.html
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Recomandare tac

Postby amabilu » Fri Oct 13, 2017 10:45 pm

Ce sa mai spui dupa postarea lui Alex,recomandari impecabile ca intotdeauna,singura cu care nu sunt de acord e Poisonul Anthrax de la vanzare,am auzit lucruri proaste despre proprietar,eu as fi retinut sa fac afaceri cu el.

Fac si eu totusi o recomandare generala,daca esti din Bucuresti du te prin cluburi ,prezinta te si roaga proprietarul cate unui tac care eventual iti face cu ochiul sa ti l dea pentru cateva lovituri sa il simti in mana.Eventual daca esti interesat de un anume brand intreaba daca stie pe cineva din club cu respectivul tac si te duci la el.

Spui ca ai o anumita experienta deci ar trebui sa ne spui ce anume apreciezi mai mult la tac si astfel poti primi sfaturi inca si mai bune.De ex lovitura,Players si lucasi sunt mai vibrante,Joss e mai rigid.Joss e o recomandare excelenta dar trebuie sa ti placa si lovitura.

Daca ai fi fost incepator ti as fi spus cum le spun la toti sa iei orice tac pentru ca orice tac joaca la fel de bine in mana incepatorului.Cum nu esti ,tu stii mai bine ce vrei de la tac.

Nu am fost atent cine vinde pechaurul dar nu poate fi afacere proasta.A,si inca ceva:daca tot spui ca te multumesti la design cu snichipituri,poti incerca un Schmelke ,fac supertacuri cu multa grija si seriozitate,blancuri pentru alte branduri ,nu am auzit niciodata un lucru rau despre ei,doar laude sincere si admiratie.Alt tac de chilipir era Predatorul de abanos al lui madfox de dinaintea lui Starkey,stiu ca ultimul pret era vreo 16 milioane daca nu ma insel,dar cred ca l a vandut demult desi nu am observat sa fi actualizat anuntul ca vandut.

In concluzie,sa nu te zapacim,incearca in primul rand tu sa ti dai seama ce apreciezi mai mult la un tac si cauta sa le probezi la masa de joc sa ti faci o idee elementara despre cum e un anumit brand.

Mult succes,si sa ne tii la curent cu un review detaliat
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandare tac

Postby DragosLucian » Mon Oct 16, 2017 10:45 am

Votez cu Pechauer! Am si eu un tac de la ei, aproape cel mai ieftin model, dar pot spune ca nu au facut rabat la calitate.
Un tac care isi pastreaza proprietatile in timp (straight as f**k) fiind facut dintr-un lemn de calitate. In plus ofera si un feeling pe care, eu personal, il ador.
Impreuna cu o pastila sniper se simte foarte bine.
Al meu are joint metalic, acesta are de implex, cred. Cu toate astea, votul merge la Pechauer.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Recomandare tac

Postby amabilu » Mon Oct 16, 2017 5:11 pm

Asa este,un tac foarte bun atat pentru drum lung cat si ca tac de tranzitie pana la ceva mai pretentios.Un tac mai scump il cumperi atunci cand stii exact care anume caracteristici te intereseaza mai mult:design,feeling,LD,balans,calitate/valoare lemn, s.a.,nu de altceva dar ar fi pacat ca dupa un timp,incercand si alte tacuri,sa vezi ca preferi cu totul altceva.De aia fac tot timpul recomandarea ca, cei nefamiliarizati cu tacurile,sa intre in vorba cu colegii de club si sa ceara permisiunea sa dea un pic cu tacurile lor pentru a sesiza diferentele.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandare tac

Postby PoolPlayer » Tue Oct 17, 2017 1:09 pm

Multumesc mult pentru pareri.
Nu sunt din Bucuresti, dar in principiu stiu cum imi place tacul, dar poate reusesc si aici la mine sa vad cateva tacuri. Imi plac firm hit.urile, cele vibrante cu greu le agreez. De-a lungul timpului am aflat ca sunt un mare fan al tacurilor extrem de usoare, dar in principiu la cele mai multe tacuri poti modifica la nevoie greutatea. Chiar daca momentan am un tac de doar 17 oz , nu cred ca voi avea o problema sa ma obisnuiesc cu unul se 18. O sa mai fac cercetari, sper sa si dau cu ceva tacuri si o sa va spun ce decizie finala am luat :)
PoolPlayer
Pionier
 
Posts: 7
Joined: Tue Oct 10, 2017 5:48 pm

Re: Recomandare tac

Postby amabilu » Tue Oct 17, 2017 2:18 pm

Placerea e de partea noastra.Din ce oras esti?Poate in orasul tau e un coleg de forum care ar fi amabil sa ti dea cateva sugestii direct la masa de joc.Cred ca te ai impaca bine cu un Joss insa legat de greutate,poate ar trebui sa mai experimentezi si cu tacuri mai grele sa vezi cum devine jocul.Mai demult tacul de 19 oz era generalizat printre jucatorii de top (am facut un topic cu o lista lunga de jucatori si tacurile lor,brand,greutate,varf viewtopic.php?f=4&t=1224&p=6380#p6380 ) insa acum tendinta este de a face tacul mai greu,controlul bilei albe este mai mic cu un tac usor iar 17-18 mi se pare usurel rau.Oricum,cel mai bine este sa incerci diferite tacuri sa te familiarizezi cat cu alte tipuri de lovituri,cred ca si in orasul tau vei gasi jucatori cu tacuri proprii si deschisi pentru dialog.
Last edited by amabilu on Tue Oct 31, 2017 11:47 am, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Recomandare tac

Postby PoolPlayer » Sat Oct 28, 2017 3:46 pm

Buna ziua, dupa lungi cercetari am mers pe al doilea Joss recomandat de Alexandru. Sunt extrem de nerabdator acum sa il incerc, va fi foarte grea asteptarea :))
Dar a intervenit o noua problema. Acum ca ma "smecheresc" si eu sunt in cautarea si unui tac de break (doar break, am deja unul doar de jump de care sunt foarte multumit) si am presupus ca unul doar de break mi s.ar potrivi mai tare decat unul de break+jump. Problema insa e (din nou, din pacate) bugetul. Intrebarea mea, care ar fi cel mai ieftin tac de break bun? M-a tentat extrem de tare tacul lui Shane, acel cuetec wtc sau chiar varianta cuetec mai ieftina, meteor, dar ma sperie gandul ca nu va aluneca bine pe mana (nu suport manusile, am avut si nu am de gand sa revin. Am o mana foarte "fina" care nu transpira si e pacat sa nu profit :)) Mai ca as fi zis ca ar aluneca si cuetec, dar daca ma mai duc si la cate un turneu in vara acolo atat "stresul" cat si caldura o sa imi puna capac :)). Asa ca, voi ce imi recomandati? As spera sub 200e, si cu cat e mai ieftin cu atat mai bine.
Multumesc anticipat!
PoolPlayer
Pionier
 
Posts: 7
Joined: Tue Oct 10, 2017 5:48 pm

Next

Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests