MOSCONI CUP 2017

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

MOSCONI CUP 2017

Postby amabilu » Tue Dec 05, 2017 7:14 pm

A inceput varianta americana ,mai putin cunoscuta si mai putin spectaculoasa, a concursului Cupa Muscoi.Pentru cine vrea sa urmareasca live fara sa mai caute streamuri,avem ceva aici: http://bilebile.blogspot.ro/2017/12/mos ... -2017.html. Nu am fost ieri pe faza,nu stiu daca a functionat,sper ca da.

Asteptam pareri,sugestii si reclamatii.Vizionare placuta!
Last edited by amabilu on Wed Dec 06, 2017 2:34 pm, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby madfox » Tue Dec 05, 2017 11:39 pm

https://www.facebook.com/mosconicup/?hc ... IG6MP9o4qM

Functioneaza cum sa nu ... Ieri nu am avut sunet, dar azi au reparat ... urmeaza meciul de dublu shaw si filler in echipa , europa conduce 5-2
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby AlexandruM » Wed Dec 06, 2017 11:33 am

Inca un an, aceeasi poveste. Uneori imi este mie jena de performanta americanilor. Poate e cazul sa se acorde avantaje?

Shane pentru a cata oara arata prin toata expresia corpului sau ca uraste acest concurs, nu i se potriveste deloc formatul.
Hatch incearca sa creeze atmosfera cu fanii, dar da dovada ca e slab psihic si are un joc mediocru cu sclipiri periodice.
Woodward incearca sa aiba abordare pozitiva, dar lipsa tehnicii il da de gol, ma uit la el si ma vad pe mine, cand trebuie jucat safe, ma arunc la lovitura cu manta, cand raman cu 3-4 bile pe masa imi este frica si evident ca ratez optarul sau nouarul.
Thorpe e cel mai bun la americani, ma rog daca poate exista "cel mai bun" la o echipa care ia cate un meci pe zi, puterea sa nu vine atat din tehnica, cat din abordare si o oarecare "rautate". A facut un meci cu Hatch de nota 10.
Dominguez arata ca un amator care incearca sa tina pasul cu profesionistii, desi il simpatizez ca abordare si dedicatie sportului, este clar ca nu poate face presiunii. Imi aminteste de unii din jucatorii romani cand ajung in fazele finale ale concursurilor internationale organizate pe la noi.

P.S. Perversi si astia de la Matchroom, au pus in ziua a 3-a doar 4 meciuri, poate poate or castiga si americanii 2 ca sa avem ziua a patra, desi nu cred, vor inchide ai nostri rapid.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby amabilu » Wed Dec 06, 2017 2:32 pm

Cand l am vazut pe Dominguez am exclamat:"Ia uite,s a ajuns si asta,joaca in echipa Mosconi!".Il stiam doar de pe streamuri ,nu credeam ca e un jucator de top.Mi a placut felul lui sportiv de a fi si cum a reusit sa zambeasca cald strangand mana adversarului dupa o ratare usturatoare.Pana la urma, e doar un joc!

Poate americanii se lasa batuti,cine stie,or fi aranjat meciurile la casele de pariuri. :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby catalinusbv » Wed Dec 06, 2017 4:31 pm

Mda, se poate spune ca americanii au din nou o prestatie modesta spre foarte slaba. L-au adus si pe Ruijsink si tot degeaba.
La Shane nu stiu daca e faptul ca uraste acest concurs si formatul lui, ci mai degraba resemnarea ca de ani buni incoace nu mai are pe inca cineva in echipa care sa conteze sau cu care sa faca o pereche buna. Tot de la el se asteapta totul. Impreuna cu Skyler Woodward au fost intr-adevar destul de aproape la World Cup, dar Skyler cum a zis si Alex, risca mult, tehnica nu prea il ajuta.
Ce e si mai trist pentru americani e ca nici nu prea mai vine nimic din urma.
Matchroom incearca sa mai traga de eveniment, doar doar or mai scoate si televiziunile ceva. Cam greu de crezut ca nu se termina azi.
Player: Mezz EC7-C + WX700/HybridPro II
Break: Mezz PowerBreak Kai + DeepImpact II
Jump: iQ Cues Jump
Case: Hard Case 2/4
Exceed 4" Extender


There's always a shot ... you just have to find it.
catalinusbv
Jucator
 
Posts: 60
Joined: Wed Apr 27, 2016 10:11 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby amabilu » Wed Dec 06, 2017 6:54 pm

Ei,se stie ca daca scoti sevebeu din habitaclul lui naturel nu se prea mai orienteaza in spatiu.Au fost si exceptii si tocmai atunci l a lasat spargerea cand a fost sa nu iasa campion mondial.Ma intreb daca mai are baterii pentru CM.De intrat in Hall of Fame o sa intre mnealui dar fara un titlu mondial parca nu e asa rotund.Apropos de asta,ce s a intamplat anul asta cu campionatul mondial?

Ia te uita ce familie Mezz la domnu catalinus,parca mi l amintesc pe madfox de acum cativa ani tot cu trusa Mezz.EC7-C ul este deosebit de frumos si elegant,o incantare.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby AlexandruM » Thu Dec 07, 2017 8:28 am

Poate ati vazut, poate nu, dar vom avea o noua competitie in acest format si anume Efren Reyes Cup, Europa contra Asia.
Undeva in luna mai 2018 ar trebui sa se tina prima editie, deci mai avem un motiv sa strigam: -Iuuuuuurooooooppppp!!!
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby catalinusbv » Thu Dec 07, 2017 10:11 am

Hehe, se pare ca le-a iesit celor de la Matchroom, si competitia se prelungeste pe ultima zi. Cu largul concurs al europenilor.
Colosala ratarea lui van den Berg la bila 7, din freeball... Nu imi amintesc sa fi vazut recent ceva asemanator la nivelul acesta.
Dennis Hatch deja e amuzant, dar aproape ca se umple de penibil. La 4-2 in favoarea sa si lui Dominguez jubila chiar daca la general inca era 2-8 scorul.
Evident ca presiunea si atmosfera unui astfel de eveniment sunt covarsitoare, cu precadere cand joci acasa, dar eu unul consider ca se mai poate lucra la capitolul decenta, mai ales cand scorul nu iti permite si dupa ce ai avut 2 zile oribile. In fine.

De Shane ai dreptate, chiar daca isi da pe mute aparatul auditiv, o data scos din mediu primeste ceva unde radio si incepe sa mai aiba momente in care clacheaza. Cu titlul mondial a fost aproape de 2 ori in ultimii ani, a 3 a oara poate e cu noroc. Ar fi frumos.Ramane de vazut.

Merci, indeed, Mezz EC-7 e un tac discret si elegant. Foarte multumit de el si de evolutia jocului in ultima perioada.

Super tare cu Efren Reyes Cup. Poate ca dupa multi ani ii mai pune cineva cu adevarat la treaba si pe baietii din Europa. :lol: :lol: :lol:
Player: Mezz EC7-C + WX700/HybridPro II
Break: Mezz PowerBreak Kai + DeepImpact II
Jump: iQ Cues Jump
Case: Hard Case 2/4
Exceed 4" Extender


There's always a shot ... you just have to find it.
catalinusbv
Jucator
 
Posts: 60
Joined: Wed Apr 27, 2016 10:11 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby madfox » Thu Dec 07, 2017 1:43 pm

Dar de ratările lui Shame Van bouening ce ziceti ? Nu credeam sa cedeze sub presiune asa
Cu asiaticii e alta problema ... sunt robotei cu fundamentale beton. Doar sa vina japonezul OI ar fi spectacol .
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby amabilu » Thu Dec 07, 2017 3:01 pm

Pacat de Shane,era pierdut rau in decor,avea si o privire amarata,nu stiu daca e in cea mai buna forma.

Deci care e treaba cu CM de anul asta?Inteleg ca nu s a tinut,stie cineva ce se intampla?

Cine organizeaza ER Cup ,pare o treaba solida si cu perspective pe termen lung?Mai lipseste un turneu intre SUA si ASIA si se inchide cercul :D Oricum sper sa se tina intr un format putin diferit,daca va arata exact la fel nu stiu cat farmec va avea o copie fidela a lui Mosconi,doar cu alti jucatori.Cred ca se poate imagina un format interesant,bani sa fie .

PS Decenta la Mosconi?Pai tocmai stilul asta de bagabonteala il face asa prizat.Probabil nu ai vazut inregistrari din anii 80, cu Jimmy White si alalantu ,nu mai retin numele)Alex Higgins sau spun o prostie?) ,cand, cu aceeasi manuta duceau la gura si whiskey ul si tigareta,asta in timpul jocului,asteptand randul la masa.Si nu doar asa de sanchi,Jimmy White era rosu la fata si abtiguit fara dubiu.Asta e Mosconi!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests