Tac personalizat

Spune si celorlalti parerile tale despre tacuri, produse, pastile, mese etc Cat mai multe informatii ajuta pe cei din comunitatea biliardului sa aleaga mai bine ! Daca te intereseaza parerile altora, fa o cautare inainte sa postezi o intrebare despre un produs. Poate vei afla mai repede informatii utile. ATENTIE : ACEASTA NU ESTE O SECTIUNE PENTRU RECLAME !

Tac personalizat

Postby Dan Alex » Sat Dec 09, 2017 8:01 pm

Salut.
Pe scurt as vrea sa va spun cum am ajuns sa am tacul meu. Sa incep deci:
Primul meu tac avut vreodata a fost un Artemis Mister 100 luat de la TatBiliard, din doua bucati. Fiind incepator, in urma cu patru ani nu stiam ce e un tac profesional. Dar nici nu aveam nevoie de unul, in acel stadiu al experientei mele ca amator. Am jucat cu el vreo sase luni si am observat ca se indoise shaftul putin, deci l-am vandut. Apoi, incet incet, am inceput sa ma uit pe YouTube la concursuri si am observat niste tacuri mai subtiri ale caror shafturi am aflat mai tarziu ca se numesc "cu pro taper" si astfel, visam si eu la unul dar inca eram amator si nici nu dispuneam de un buget mare.
Pe parcus, am devenit jucator cu skillsuri medii si in tot acest timp am cumparat, in ordine, un McDermott Lucky L11, un Oxyear, un Cuetec Chinook care nu mi-a placut dpdv al alunecarii pe mana de sprijin (l-am vandut) si in final, un Peradon MacMorran Buffalo, toate de la TatBiliard. Pe ultimul l-am facut cadou actualei mele logodnice plus o husa frumoasa de 1B/1S...s-a bucurat tare.
In fine, am vandut si Cuetecul. Dar pusesem de o parte banutii obtinuti din vanzarea tacurilor Artemis(100RON), McDermott Lucky(200RON) si Cuetec(250RON). Asta pe parcursul a doi ani, timp in care, pe langa faptul ca am devenit mai bun, nu ma acomodasem cu nici un tac cum ar fi trebuit (asta jucand cate doua ore pe zi, cam in fiecare zi, exceptand weekendurile).
Iar acum joc cu un tac personalizat, in sensul in care am cumparat cu banii astia un shaft Predator 314-2, pe care am dat 250RON, dar cu joint de 3/8x10 (am incercat unilock dar nu mi-a placut) si pastila Kamui de 13mm si un butt McDermott din trusa McDermott Basic Kit, de la Tat, care are tot filet 3/8x10.
Acest tip de joint + pastila de 13mm este cel mai eficace atat dpdv al feelingului tacului in mana cat si al performantei in joc pentru mine. In doua saptamani acest tac mi-a devenit prieten in joc si astfel am putut face vreo trei inchideri de masa la antrenament (straight pool), cu toate bilele pe masa, plus pozitie. Recomand acest tip de joint cu caldura.
Cand m-am dus la Tat sa cumpar trusa si implicit buttul, am scos minunea de shaft din husa si alea de la magazin s-au holbat la el mai multe secunde si au intrebat "de unde ai shaftul de Predator" cu respect si admiratie.
In prezent joc cu acest tac plus un tac Fury de break/jump si merge de minune. Astept cu nerabdare concursurile de la King's.
O seara buna.
Playing Cue : Mezzdator 314-2
Break Cue : Artemis Break
Jump Cue : Players Jump E-JC
Dan Alex
Jucator
 
Posts: 91
Joined: Mon Jul 17, 2017 4:30 pm

Re: Tac personalizat

Postby xnotsocip » Sun Dec 10, 2017 11:34 pm

de ce au fost mirate ca ai un predator 314-2?
xnotsocip
Pionier
 
Posts: 6
Joined: Thu Sep 25, 2014 4:32 pm

Re: Tac personalizat

Postby amabilu » Mon Dec 11, 2017 4:29 am

Dupa cateva tacuri incepi sa ti dai seama ce ti place si ce ti se potriveste.E foarte bine ca ai ajuns la nivelul asta si esti satisfacut cu ce ai,de acum inainte doar antrenamentul mai are relevanta.Mult succes in continuare!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Tac personalizat

Postby AlexandruM » Mon Dec 11, 2017 8:20 am

Frumos drum pana la combinatia actuala :)
O intrebare se poate? De unde ai facut rost de 314/2 cu varf de 13 mm? Ele se fabrica in 12.75 mm, sa fi fost vreo comanda speciala?
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Tac personalizat

Postby Viking » Mon Dec 11, 2017 3:26 pm

good one.

el zice doar de pastila Kamui ca-i de 13mm. Poate joaca ca Peter Ebdon, cu pastila mai mare decat ferula...

... si de obicei se subtiaza pe parcurs de la atata curatat :)

PS - e 3.5 usd un shubler pe Aliexpress
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tac personalizat

Postby Dan Alex » Mon Dec 11, 2017 6:55 pm

Ferula e de 12.75mm
Se pare ca cine l-a deținut l-a trimis la un "expert" in pus pastile si de aici dimensiunea de 13. In orice caz, îmi convine cum arata si cum se simte la lovitură si la joc...si nu e cu mult mai mare ca ferula...e insesizabil.
Si ca sa răspund si la întrebarea ca de ce s-au mirat alea de la Tat...ca cică nu văzuseră shaft Predator cu îmbinare de 3/8x10!
Playing Cue : Mezzdator 314-2
Break Cue : Artemis Break
Jump Cue : Players Jump E-JC
Dan Alex
Jucator
 
Posts: 91
Joined: Mon Jul 17, 2017 4:30 pm

Re: Tac personalizat

Postby Cristi » Mon Dec 11, 2017 11:24 pm

Combinatia e una buna, insa 3/8x10 e un joint uzual si ma mir de mirarea lor sa zic asa :) Si eu detin un 314-2 cu acest joint, doar ca am un butt de Mcdermott dintr-o clasa medie, nu low cost. E un Mcdermott Lance (la care am taiat si greutatea pt a-l echilibra dupa bunul plac). Iti recomand o pastila de la ON tips pusa cum trebuie pe ferula de 12.75mm
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Tac personalizat

Postby Dan Alex » Tue Dec 12, 2017 8:53 am

Am avut o pastila ON pe unul din shafturi, nu mai tin minte pe care. Nu am fost multumit de cum e returul. Mersi de sfat. PS : fundul meu "low cost" e pe placul meu...dupa vreo trei mese am vazut asta. Va mai informez pe parcurs daca mai schimb varful :)
Playing Cue : Mezzdator 314-2
Break Cue : Artemis Break
Jump Cue : Players Jump E-JC
Dan Alex
Jucator
 
Posts: 91
Joined: Mon Jul 17, 2017 4:30 pm

Re: Tac personalizat

Postby Dan Alex » Tue Dec 19, 2017 9:08 pm

Playing Cue : Mezzdator 314-2
Break Cue : Artemis Break
Jump Cue : Players Jump E-JC
Dan Alex
Jucator
 
Posts: 91
Joined: Mon Jul 17, 2017 4:30 pm


Return to Descrieri Tacuri, Produse

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron