Ce masa de biliard este aceasta?

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Ce masa de biliard este aceasta?

Postby ciprian87 » Mon Jan 01, 2018 1:04 pm

Salutare. Cumnatul meu a primit cadou o masa veche de biliard cu o conformatie pe care nu am mai vazut-o pana acum, in ceea ce priveste gaurile si buzunarele. Poate cineva sa imi spuna ce tip de masa de biliard este si ce accesorii sa cumpar pt ea? Ce mi se pare interesant este ca o bila care se deplaseaza lipita de manta de-a lungul acesteia va intra in buzunarul de mijloc, gaura fiind iesita in afara cat sa faca bila sa cada in ea. [img][IMG]http://i68.tinypic.com/2dwhtfk.jpg[/img][/img]
ciprian87
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Mon Jan 01, 2018 12:33 pm

Re: Ce masa de biliard este aceasta?

Postby ciprian87 » Mon Jan 01, 2018 1:32 pm

nu pot incarca pozele. Imi zice ca nu a fost posibila identificarea dimensiunilor imaginii sau ceva de genul acesta.
ciprian87
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Mon Jan 01, 2018 12:33 pm

Re: Ce masa de biliard este aceasta?

Postby Cristi » Thu Jan 04, 2018 12:45 am

Eu unul nu am mai vazut o astfel de masa, insa tind sa cred ca initial a fost o masa de carom care a fost modificata ulterior de catre un "meserias". :D
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Ce masa de biliard este aceasta?

Postby AlexandruM » Thu Jan 04, 2018 8:25 am

Este o masa de hobby, de calitate mediocra, din poze reiese clar ca nu este masa standard de 9", pare sa fie de 7" sau 8". Coroborat cu aspectul bilelor si finisajul mesei la buzunare putem conchide clar ca aceasta masa este potrivita maxim pentru un joc amical de amatori, nicidecum pentru un nivel mai avansat de joc. Masa din ce se vede in poze are sistem de returnare a bilelor. Undeva ar trebui sa aiba si vreo placuta cu denumirea producatorului si/sau modelul, cateva poze suplimentare ar fi indicate. Este posibil sa fie o masa de bar produsa in Grecia.

Per ansamblu este o masa care nu prea merita vreo investitie, intrucat are atat de multe chestii facute/concepute gresit, incat un joc de calitate satisfacatoare este imposibil. Pentru joc ocazional, la o casa de vacanta, ar fi cat de cat indicata.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Ce masa de biliard este aceasta?

Postby Rafaelnut » Mon Jan 29, 2018 11:44 am

Aș vrea să știu dacă masa de biliard este diferită de mărimea unei mese de snooker.
Rafaelnut
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Mon Jan 29, 2018 11:18 am

Re: Ce masa de biliard este aceasta?

Postby AlexandruM » Mon Jan 29, 2018 12:37 pm

Da este diferita, masa standard de biliard (pool) are diagonala de 9 picioare, masa de snooker standard are diagonala de 12 picioare.

Dar exista si mese de snooker de 10 picioare, dupa cum exista si mese de biliard de 7,8 sau 10 picioare.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Ce masa de biliard este aceasta?

Postby Cristi » Mon Jan 29, 2018 10:32 pm

Alex cred ca ai incurcat diagonala cu lungimea. O masa standard de 9ft are lungimea de 9ft si latimea de 4.5 ft. Regula de baza este sa se pastreze raportul de 2:1 intre lungime si latime.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Ce masa de biliard este aceasta?

Postby AlexandruM » Tue Jan 30, 2018 8:23 am

Probabil am incurcat, Cristi. Nu stiu de ce am impresia ca am citit undeva ca mesele dupa diagonala lor se numesc conventional de 9 ft, 8 ft si asa mai departe.
Oricum daca ne uitam pe site-ul WPA,http://wpapool.com/equipment-specifications/#Playing-Surface, dimensiunile suprafetei de joc sunt urmatoarele:
9 foot – 100 (+ 1/8) x 50 (+ 1/8) inches (except cushions)/ [2.54 m (+3.175 mm) x 1.27 m (+ 3.175 mm)]

Dupa cum vedem, lungimea de 100 inci, adica 8.33 feet, tot nu ajungem la 9 picioare.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Ce masa de biliard este aceasta?

Postby Cristi » Tue Jan 30, 2018 9:39 am

Corect. "Standardizarea" asta e facuta pt o mai usoara deosebire a meselor, nu este masurata la mm, insa tot ce am vrut sa subliniez este ca e vb de lungime nu de diagonala. Oricum cel mai mult conteaza suprafata efectiva de joc care se masoara din manta in manta, pt ca designul meselor difera f mult de la un producator la altul.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests