Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby Viking » Sun Mar 18, 2012 10:52 am

pe bani nu joc, ca se strica jocul.
Daca nu ating 4 bile din spart e cam de rahat, ca e imbacsit rau.

Ce se intampla la loviturile "cu manta inainte" cand bila obiect ruleaza pe manta (fara sa se desprinda sau sa intre in buzunar of corse) si nu atinge alta manta (cea din fata ei) iar alba iese in afara (fara sa atinga alta manta) ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Bila 8

Postby AlexandruM » Sun Mar 18, 2012 11:06 am

daca dupa contactul intre bile, bila obiect atinge o manta, e lovitura corecta, evident in cazul cand dupa contact bila obiect ruleaza pe manta si are contact cu ea, nu poate fi vorba de fault.
Last edited by AlexandruM on Mon Mar 19, 2012 10:26 am, edited 1 time in total.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Bila 8

Postby Cristi » Mon Mar 19, 2012 9:42 am

Extras din regulament:

6.3 Nici o manta dupa contact
Daca nici o bila nu este introdusa la o lovitura, bila alba trebuie sa atinga o bila obiect, si dupa
contact cel putin o bila ( bila alba sau orice bila obiect ) trebuie sa fie trimisa in manta, sau lovitura
este considerata fault. Vezi definitia 8.4 Bila trimisa in manta
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby oancea.cristian » Mon Mar 19, 2012 5:18 pm

Viking, am si eu o intrebare pentru tine.
Pentru curiozitatea mea, ai citit macar o singura data regulamentul cap-coada, asa petru cultura ta generala?
oancea.cristian
Pionier
 
Posts: 31
Joined: Fri Aug 26, 2011 5:10 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Viking » Wed Mar 21, 2012 5:12 pm

Cui ii trebuie ? Te pui la masa, spargi si bagi bilele avnd grija se nu te pui in situatii jenante. Io asa joc de 20 de ani. Sau crezi ca acu 20 de ani era cu Zdoiuri de 15 milioane si 4 bile care ating manta cand spargi ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Bila 8

Postby oancea.cristian » Wed Mar 21, 2012 6:39 pm

In principiu asa este cum zici tu. Spargi si bagi bile. Dar tu, prin intrebarile pe care le postezi, reeditezi povestea cu drobul de sare care pica peste copil si nu stii ce sa faci ca sa-l salvezi. Raspunsul este simplu. Citesti regulamentul, bineninteles daca vrei, sau daca ai dispozitie chiar si sa joci dupa el. Daca nu, poti juca cum vrei tu, "colt protejat, colt opus, dai de doua ori daca este faut, free ball dar pui alba pe spotul liniei de spargere, cu sau fara manta etc." In rest spor la spart si bagat bile, daca asta inseamna pentru tine biliard
oancea.cristian
Pionier
 
Posts: 31
Joined: Fri Aug 26, 2011 5:10 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby oancea.cristian » Wed Mar 21, 2012 7:02 pm

....... si apropos, cu siguranta acum 20 ani existau tacuri adica "Zdoiuri" banuiesc ca asta inseamna, de 15 milioane. Poate prin anul 1859 cand Michael Phelan, daca nu ma insel, a castigat primul concurs oficial de biliard, este posibil sa nu fi existat toate regurile de astazi, precum si tacuri de 15 milioane, dar cu siguranta costau ceva (1 galben, 10 saci de cereale, 4 vaci etc.)
oancea.cristian
Pionier
 
Posts: 31
Joined: Fri Aug 26, 2011 5:10 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby ecologic8888 » Mon Mar 04, 2013 12:33 pm

salutare...vroiam sa stiu la bila 8 dupa regulamentul international...in momentul in care eu sunt la bila 8 ultima din aceasi lovitura in care am bagat neagra bila 8 la gaura anuntata mai intra si o bila a adversarului am castigat ???....
ecologic8888
Pionier
 
Posts: 1
Joined: Mon Mar 04, 2013 11:38 am

Re: Bila 8

Postby AlexandruM » Mon Mar 04, 2013 10:34 pm

ecologic8888 wrote:salutare...vroiam sa stiu la bila 8 dupa regulamentul international...in momentul in care eu sunt la bila 8 ultima din aceasi lovitura in care am bagat neagra bila 8 la gaura anuntata mai intra si o bila a adversarului am castigat ???....


Da, ai castigat.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Bila 8

Postby Viking » Wed Mar 13, 2013 10:19 am

Deci am avut urmatoarea discutie cu niste baieti fiorosi. Nici eu nu sunt prea strict in ceea ce priveste biliardul de crashma, dar ziceti si voi:

Adversarul goleste masa de bilele lui, da in neagra si baga alba. Eu zic ca a pierdut conform regulii ca faultul la bila neagra e meci pierdut (si bagatul albei e fault). El zice sa iau alba si sa joc "la fel de bine" din pozitie de ball in hand :D


3.8 Losing the Rack
The shooter loses if he
(a) fouls when pocketing the eight ball;


The following are standard fouls at eight ball:
6.1 Cue Ball Scratch ...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron