Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby madfox » Sun Jan 17, 2010 4:06 am

IMHO mi se pare ciudata atitudinea, sincer mi se pare cam dur cuvantul asta " tiganeli ". Este doar o latura a jocului, daca vrei este o provocare tactica, muta adversarul, trebuie sa muti si tu ceva de genul asta. Mi se pare ca sunteti ca bastinasii aia care atunci cand vedeau un strain fugeau de rupeau pamantul, numai pentru ca nu mai vazusera niciodata asa ceva. Bineinteles ca intre voi puteti adopta ce reguli sau conduita doriti. Intr-un concurs insa unde scopul este de a castiga jocul si unde se joaca dupa anumite reguli nu cred ca trebuie luata situatia asa in serios. Pana la urma este un joc si nu o provocare la duel.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby arnydm » Sun Jan 17, 2010 11:14 am

madfox wrote:IMHO mi se pare ciudata atitudinea, sincer mi se pare cam dur cuvantul asta " tiganeli ". Este doar o latura a jocului, daca vrei este o provocare tactica, muta adversarul, trebuie sa muti si tu ceva de genul asta. Mi se pare ca sunteti ca bastinasii aia care atunci cand vedeau un strain fugeau de rupeau pamantul, numai pentru ca nu mai vazusera niciodata asa ceva. Bineinteles ca intre voi puteti adopta ce reguli sau conduita doriti. Intr-un concurs insa unde scopul este de a castiga jocul si unde se joaca dupa anumite reguli nu cred ca trebuie luata situatia asa in serios. Pana la urma este un joc si nu o provocare la duel.


Este si s-a vrut o parere... am spus si repet ca nu cunosc regulamentul pana la laturile sale de conduita sportiva... strict legat de regulamentul de joc atingerea unei bile a adversarului este fault si free-ball. Raman pe pozitie in ceea ce priveste modul cum percep eu astfel de "tactici"... pana la urma fie ca sunt sau nu de acord cu un astfel de joc tactic este clar ca voi continua jocul cu un free-ball... dar asta nu inseamna ca nu imi pot exprima si eu un punct de vedere. Nu stiu de ce este dur cuvantul, daca spuneam ca l-as numi joc mizerabil nu era cam acelasi lucru? Spune-mi tu cati spectatori care platesc un bilet pentru joc ar aplauda o astfel de solutie? Cati din ei ar intelege aceasta "subtilitate" tactica? De ce toti tuna impotriva celor care cad in urma unui contact vizibil si se vaita 5 minute pe gazon pentru a se ridica apoi si a alerga cu eleganta? Ca doar regulamentul penalizeaza orice contact cu fault... este de aplaudat?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Bila 8

Postby madfox » Sun Jan 17, 2010 4:51 pm

Ar aprecia aceia care cunosc jocul ;) Doar ai freeball dupa aceia, ar trebui sa gasesti o solutie. Oricum situatiile astea apar destul de rar, nu e ca si cum ala joaca toata ziua la bilele tale. Ala care se tavaleste pe joc urmareste ca arbitrul sa il sanctioneze mai dur pe adversar. Nu e cazul aici.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Sheno » Sun Jan 31, 2010 7:54 pm

Ma uitam mai devreme la un meci pe You Tube si am observat o faza care mi-a amintit de discutiile de pe acest topic. Chiar daca este un meci de bila 10, principiul este acelasi: Souquet se afla la masa, alba este in safe aproape lipita de bila 2 iar el trebuie sa ajunga la bila 1, care este undeva in capatul opus al mesei.

Solutia aleasa de Souquet: loveste intentionat bila 5 ca sa o lipeasca de manta si de bila 7... nici macar nu a mimat ca se gandeste vreun moment la vreo varianta de a ataca bila 1.

http://www.youtube.com/watch?v=nCLj68kC ... 1&index=34
...pe la minutul 02.25
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby SecuCristi » Mon Feb 15, 2010 10:21 am

pentru mine e clar, din ce am citit cat de cat regulamentele k in cazul in care adversarul loveste toate bilele pe acolo k la golf cum zicea cristi...adversarul cedeaza frame-ul sau jocul dupa caz....dak adversarul gandeste o lovitura care implica blocarea unei bile a adversarului...isi asuma riscul faultului k lovitura tactica pentru el....regulamentul pedepseste simplu...free ball....nu cred k e comportament nesportiv...e doar o penalizare din regulament.....la comportament nesportiv as putea clasifica: aruncari de bile, lovire bile intentionat cu mana , tac ......si care banuiesc k intra la pierderea frame-ului respectiv.....
2 intrebari as avea si eu referitor la niste situatii care le-am trait
1. adversaru da cu creta pe pastila si neatent scapa creta si loveste o bila de pe masa...in timpul jocului...din regulamente inteleg k e free-ball pt adversar :)??
2. un jucator isi desurubeaza tacul la finalul unei meci , in timp ce adversarul are o neagra de bagat pe care cel care desurubeaza o considera usoara, acesta termina de desurubat si stupoare se rateaza neagra...din regulament deja inteleg k meciul a fost cedat deja? indiferent de lovitura la neagra
SecuCristi
Jucator
 
Posts: 51
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:25 am

Re: Bila 8

Postby madfox » Mon Feb 15, 2010 10:48 am

SecuCristi wrote:pentru mine e clar, din ce am citit cat de cat regulamentele k in cazul in care adversarul loveste toate bilele pe acolo k la golf cum zicea cristi...adversarul cedeaza frame-ul sau jocul dupa caz....dak adversarul gandeste o lovitura care implica blocarea unei bile a adversarului...isi asuma riscul faultului k lovitura tactica pentru el....regulamentul pedepseste simplu...free ball....nu cred k e comportament nesportiv...e doar o penalizare din regulament.....la comportament nesportiv as putea clasifica: aruncari de bile, lovire bile intentionat cu mana , tac ......si care banuiesc k intra la pierderea frame-ului respectiv.....
2 intrebari as avea si eu referitor la niste situatii care le-am trait
1. adversaru da cu creta pe pastila si neatent scapa creta si loveste o bila de pe masa...in timpul jocului...din regulamente inteleg k e free-ball pt adversar :)??
2. un jucator isi desurubeaza tacul la finalul unei meci , in timp ce adversarul are o neagra de bagat pe care cel care desurubeaza o considera usoara, acesta termina de desurubat si stupoare se rateaza neagra...din regulament deja inteleg k meciul a fost cedat deja? indiferent de lovitura la neagra


1. Da fault si free ball la jocuri cum ar fi bila 8, bila9, si bila 10. La 14.1 este doar -1.
2. Da, in situatia in care este un posibil ultim joc pentru adversar si indiferent de cate bile sunt strangi sau incepi sa starngi tacul de joc ai pierdut oricum. mai sunt situatii in care unii incearca o strategie strangand tacul de spart incercand sa slabeasca concentrarea adversarului. Acelasi rezultat, meci pierdut.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby SecuCristi » Mon Feb 15, 2010 7:54 pm

dupa ce guristii astia comunisti au decis anumite chestii la munca, m-am apucat de rasfoit regulamentele wpa si am sustras niste chestii care nu prea le-am inteles:
1. "Introducerea bilei 8 la o spargere legala nu este fault.Daca bila 8 este introdusa, spargatorul are optiunea sa:
a.repozitioneze bila 8 si sa accepte din pozitia in care a ramas, sau
b.sa sparga din nou"
Un amic de al meu a fost ars la un concurs, dupa ce a spart , a bagat neagra si toti i-au cerut sa sparga din nou, desi avea o masa favorabila....el stia de regula repozitionarii, dar ceilalti l-au batut la cap k nu se stie unde se va repozitiona neagra...eu stiam k se repozitioneaza pe punctul de spate si dk nu e loc , se incearca pe linia de mijloc intre punct si manta.....asa e?am citit la reguli generale ceva la punctu 1.4....
2.Cand se face un scratch la spargere, alba se repozitioneaza in spatele liniei de cap.Deci nu e voie sa fie asezata pe linia de cap?
3.Ce inseamna " daca tragatorul foloseste tacul pentru a alinia o lovitura plasandu-l pe masa fara a tine o mana pe tac, este fault"?
4.Daca sparg si nu bag nici o bila, adversarul nu este atent , iar eu imi continui loviturile desi nu am bagat din spargere, dk ma prinde apoi este fault standard?si este trecut si la comportament nesportiv?...i-am facut chestia asta la concurs lu' unu si am scapat :)
5.fault grav la 3 faulturi consecutive se considera chiar daca am fost in snooker la toate 3 incercarile?
6.Ce poate sa insemne "Sportivul poate aplica creta pe pastila tacului pentru a preveni ratarile, si poate folosi creta sa , ATAT TIMP CAT ESTE IN CONCORDANTA CU CULOAREA POSTAVULUI MESEI"?????
7.Comportament nesportiv : punctu c: jucarea unui miscue intentionat:))...Cum pot sa-mi dau seama k adversaru face un miscue intentionat?:))

Va multumesc :)
SecuCristi
Jucator
 
Posts: 51
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:25 am

Re: Bila 8

Postby marse » Mon Feb 15, 2010 8:05 pm

Punctul 6, ref. creta, se refera la faptul ca poti folosi creta atata vreme cat nu transformi masa in shantier in lucru. Acelasi lucru e valabil si in cazul folosirii pudrei de talc, e ok atata vreme cat nu faci moloz pe masa. Arbitrul se poate sesiza...
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby SecuCristi » Mon Feb 15, 2010 8:13 pm

sa inteleg k dak joc pe o masa cu postav albastru pot lasa acolo molozu ?:))
SecuCristi
Jucator
 
Posts: 51
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:25 am

Re: Bila 8

Postby madfox » Mon Feb 15, 2010 9:23 pm

1. "Introducerea bilei 8 la o spargere legala nu este fault.Daca bila 8 este introdusa, spargatorul are optiunea sa:
a.repozitioneze bila 8 si sa accepte din pozitia in care a ramas, sau
b.sa sparga din nou"
Un amic de al meu a fost ars la un concurs, dupa ce a spart , a bagat neagra si toti i-au cerut sa sparga din nou, desi avea o masa favorabila....el stia de regula repozitionarii, dar ceilalti l-au batut la cap k nu se stie unde se va repozitiona neagra...eu stiam k se repozitioneaza pe punctul de spate si dk nu e loc , se incearca pe linia de mijloc intre punct si manta.....asa e?am citit la reguli generale ceva la punctu 1.4.... corect cu mentiunea ca daca bila alba ocupa punctul de spate nu se poate lipi de ea
2.Cand se face un scratch la spargere, alba se repozitioneaza in spatele liniei de cap.Deci nu e voie sa fie asezata pe linia de cap? nu
3.Ce inseamna " daca tragatorul foloseste tacul pentru a alinia o lovitura plasandu-l pe masa fara a tine o mana pe tac, este fault"? adica pui tacul aliniind o lovitura si te ducvi sa te uiti sa te uiti din alta parte nu ai voie se considera ca este nesportiv. La fel daca vrei sa masori cu o bila daca trece alba printre alte bile
4.Daca sparg si nu bag nici o bila, adversarul nu este atent , iar eu imi continui loviturile desi nu am bagat din spargere, dk ma prinde apoi este fault standard?si este trecut si la comportament nesportiv?...i-am facut chestia asta la concurs lu' unu si am scapat :) asta e mai grea, de interpretare. In principiu daca se prinde inainte de urmatoarea lovitura, este fault. daca se prinde dupa cateva lovituri, ar trebui sa ramana asa e greu sa spui daca a fost intentie sau nu

5.fault grav la 3 faulturi consecutive se considera chiar daca am fost in snooker la toate 3 incercarile? la bila 9, bila 8 si 14.1 exista o penalitate de fault grav, adik pierderea jocului sau minus 15 puncte indiferent de situatie. la bila 8 nu exista regula asta
6.Ce poate sa insemne "Sportivul poate aplica creta pe pastila tacului pentru a preveni ratarile, si poate folosi creta sa , ATAT TIMP CAT ESTE IN CONCORDANTA CU CULOAREA POSTAVULUI MESEI"????? adik o creta maro pe o masa verde arata tare naspa
7.Comportament nesportiv : punctu c: jucarea unui miscue intentionat:))...Cum pot sa-mi dau seama k adversaru face un miscue intentionat?:)) arbitrul ar trebui sa isi dea seama. e vorba de bun simt daca incearca sa dea un retur si da miscue e ok, daca nu iti poti da seama dupa intentie. sau sa zicem ca se face ca da si din miscue deranjeaza niste bile

Va multumesc :)[/quote]
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest