Deflectie pastile

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Deflectie pastile

Postby madfox » Fri Feb 19, 2010 8:11 pm

Eu unul credeam ca pastilele mai tari genereaza mai putina deflectie ca cele moi. Conform siteului Kamui, este tocmai invers. pana primesc raspunsul la intrebare de la ei ( va dati seama ca i-am abordat repede :D) m-am gandit sa vad ce aveti si voi in scaunul de la cap despre chestia asta. Sa vedem teoremele personale baieti ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Deflectie pastile

Postby Cristi » Sat Feb 20, 2010 1:53 am

Sunt perfect de acord cu faptul ca o pastila mai moale genereaza mai putina deflectie, decat una dura... Ma gandesc ca o pastila dura practic loveste(plesneste) bila alba mai tare si o impinge generand deflectia(o pastila moale imprima mai mult efect deoarece se "muleaza" pe bila alba)...
Last edited by Cristi on Sat Feb 20, 2010 2:16 pm, edited 1 time in total.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Deflectie pastile

Postby arnydm » Sat Feb 20, 2010 6:37 am

io sunt în ceață total cu deflecția asta... mă las păgubaș! Mare, mică, cum o fi ea... tot la gaură trebuie să dai bila și cu asta gata! :twisted:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Deflectie pastile

Postby madfox » Mon Feb 22, 2010 10:26 am

Eu ma gandeam ca fiind mai tare pastila aluneca pe bila spre exterior facand astfel deflectia mai mica :ugeek:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Deflectie pastile

Postby marse » Mon Feb 22, 2010 3:59 pm

My 2 cents:

Deflectia depinde de suprafata de contact intre bila si pastila. Astfel, daca suprafata de contact este mai mica (ca in cazul pastilelor hard), deflectia este mai mare, deoarece imediat ce atingi bila alba ea e impinsa mai "pizdish"... Daca suprafata de contact e mai mare (ca in cazul pastilelor soft), atunci nu mai conteaza atat de tare ca nu lovesti alba in centru, ea oricum e impinsa pe o suprafata mai mare.

Ca atunci cand te lovesti de unu pe strada, daca dati umar in umar te invartzi mai pe loc, daca il iei direct in piept nu mai faci ca titirezu', te duci doar in spate.

Parerea mea :lol: :lol:
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Deflectie pastile

Postby Cristi » Mon Feb 22, 2010 7:08 pm

Acelasi lucru l-am zis si eu...sunt pareri impartite insa...important este sa bagi bilele, oricat de mare/mica ar fi deflectia... :)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Deflectie pastile

Postby arnydm » Mon Feb 22, 2010 7:18 pm

Pe cuvântul meu dacă nu îmi vine să-mi iau câmpii... deflecție în stânga... deflecție în dreapta... dacă și pastila are factor decisiv la stabilirea deflecției eu îmi bag picioarele în el de tac! M-am săturat să tot iau în calcul cum să dau la bile... m-am hotarât să trag doar din instinct și gata... mai mult înnebunesc dacă mă gândesc la toate astea ce ar trebui să le bag în memoria ram tot timpul... mama lui de biliard cu cine l-a inventat pe el! O sa trag cu pastila de pe tac până se tocește de tot și atunci nu o voi schimba... dau cu ferula... și când se tocește și asta dau cu lemnul direct și tot așa... offffff
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Deflectie pastile

Postby 9ball » Mon Feb 22, 2010 9:02 pm

Parerea mea este ca shaftul influenteaza mult mai mult deflectia decat pastila soft sau hard cum o fi .

Un link interesant, probabil multi il stiu deja. Clipurile cu hi-speed camera sunt foarte misto.

http://billiards.colostate.edu/
9ball
Pionier
 
Posts: 10
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:37 pm

Re: Deflectie pastile

Postby madfox » Mon Feb 22, 2010 10:27 pm

:lol: Inca unu pentru spitalul de nebuni :lol: E imposibil de asimilat chestiile astea la milimetru, important este de exemplu sa stii ca o pastila mai tare genereaza deflectie mai mare decat una soft, dar si mai mult efect. Dar oare o pastila moale mai lunga genereaza deflectie la fel ca una tare si mai scurta ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Deflectie pastile

Postby 9ball » Tue Feb 23, 2010 1:29 am

o pastila hard genereaza mai mult efect decat una soft? nu e invers?
9ball
Pionier
 
Posts: 10
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:37 pm

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests