Deflectie pastile

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Deflectie pastile

Postby madfox » Tue Feb 23, 2010 9:07 am

Nu. Paradoxal, nu ? Cica datorita faptului ca aia moale sta mai mult pe bila, mare parte din energia transferata se iroseste pe directie si nu pe efect lateral.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Deflectie pastile

Postby marse » Tue Feb 23, 2010 9:10 am

Deja e subiect de Myth Busters... :shock:
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Deflectie pastile

Postby Mircea » Tue Feb 23, 2010 10:36 am

madfox wrote:Nu. Paradoxal, nu ? Cica datorita faptului ca aia moale sta mai mult pe bila, mare parte din energia transferata se iroseste pe directie si nu pe efect lateral.


Nu prea e cum zici, mai maestre mai.. Datorita faptului ca sta mai mult pe bila apuca sa accentueze spin-ul mult mai bine decat o pastila tare care jeteaza instant bila. Ca sa nu mai tinem mult povestea, da un retur puternic cu fenolic fara sa depasesti viteza sunetului cu tacul si iti dau o bere.
Mircea
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:58 pm

Re: Deflectie pastile

Postby madfox » Tue Feb 23, 2010 11:58 am

Da subtila ironia ce sa zic. Pot sa dau retur si cu fenolic stai linistit. Diferenta este ca fenolicul nu prinde pe bila alba asa de mult incat sa imprime efectul.
Comparatia de care vorbesc se refera la aceeasi tarie a loviturii si la app aceeasi priza pe bila alba ( sa zicem Kamui SS si kamui M).
Teoria zice ca atunci cand lovesti in afara centrului imprimi bilei albe imprimi 2 miscari : de inainte si de rotire. Cu cat sta mai mult pe bila pastila, cu atat se accentueaza miscarea de inainte si nu cea de rotire.
Mai mult, suprafata de contact la o pastila mai tare este mai mica decat la una mai moale. Din cate stiu Z produce mai mult efect decat shafturi normale si datorita diametrului mai mic.
Mai mult, o pastila soft produce mai putina forta de lovire decat una tare, deci la aceeasi tarie a loviturii, mai putin efect.
Mai mult, conform videoului Dr. Dave, efectul imprimat se datoreaza mai mult primului contact si deci unul prelungit nu adauga neaparat mai mult efect.
http://billiards.colostate.edu/bd_artic ... /aug08.pdf
http://billiards.colostate.edu/high_spe ... iscues.wmv
Impresia pe care am avut-o si eu atatia ani se datoreaza faptului ca cele moi prind mult mai bine pe bila alba decat cele tari.
Da un retur impins in care pastila sta mult pe bila si unul mai plesnit si vezi care baga mai mult efect.
Mai scriam 2 pagini da s-a urcat monstrul pe mine :D
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Deflectie pastile

Postby Mircea » Tue Feb 23, 2010 2:39 pm

Nu stiu unde ai vazut tu ironia, ca nu era pe niciunde. Stiu ca se poate da retur cu fenolic, dar parca te chinui mai tare decat cu o pastila mai moale. Exact asta ce zici tu {ca fenolicu nu prinde suficient pe bila ca sa imprime efectul} zic si eu ca se intampla la o pastila mai tare, numai ca nu asa rau ca la fenolic. Dar e cam acelasi principiu.

La diametru mai mic (ce ziceai despre shaft Z) mi se pare ca produci mai mult efect fiindca poti lovi mai lateral decat la un varf de 13 unde prinzi mai mult din bila pe tac, asa ca nu lovesti la fel de lateral. Dar asta se refera mai degraba la diametru, nu la priza pe bila.

Ma rog, nici n-am jucat cu atatea pastile cu cate ai jucat tu. Deci, mult mai simplu, dincolo de teorie, din experienta ta de joc cu pastile mai moi si mai tari, inteleg ca si tie ti se pare ca dai mai mult efect cu alea mai moi? Mie mi se pare ca dau mai mult efect cu una moale. Returul impins imi iese mult mai bine decat ala pleznit...

Na, e parerea mea pe persoana fizica :lol: . Ia mai ziceti ma si altii cum vi se pare voua. Din cum dati, nu din teoria avansata a cinematicii :lol:
Mircea
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:58 pm

Re: Deflectie pastile

Postby 9ball » Tue Feb 23, 2010 8:31 pm

Mie mi se pare ca intra mai bine efectul cu Moori medium decat Moori hard - la subiect, pt ca le-am avut pe amadoua pe acelasi tac.
Oricum. parerile sunt impartite :

http://billiards.colostate.edu/threads/cue_tip.html
9ball
Pionier
 
Posts: 10
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:37 pm

Previous

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests