Recomandare pastila tac si montarea ei

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Recomandare pastila tac si montarea ei

Postby iuliansvox » Tue Sep 08, 2020 6:58 am

Salut, recent mi a picat pastila standard de pa tac, doresc sa imi cumpar o pastila kamui black de 13mm, problema ar fi la instalarea acesteia. Pe youtube sunt metode de lipire, dar e o intreaga filozofie, nu am acele unelte de instalare, modelare, rotunjire a pastilei. Inteleg ca pastila nu vine cum s-ar zice lipeste o pe varf si joaca, trebuie cumva modelata, chiar taiata, sau imi scapa mie ceva? Exista si alte pastile gata modelate din ce stiti voi doar sa fie lipite, imi puteti recomanda ceva, sau ce sa mai imi comand pe langa pastila sa ma ajute la instalarea si modelarea acesteia, solutie de lipit si mai ce? Tacul este acesta https://www.tatbiliard.ro/Tacuri-Biliar ... k-603.html, spune varf de 13mm, deci pastila de 13mm Imi trebuie ?! :). Multumesc pt ajutor in avans !
iuliansvox
Pionier
 
Posts: 1
Joined: Tue Sep 08, 2020 6:43 am

Re: Recomandare pastila tac si montarea ei

Postby DragosLucian » Wed Feb 03, 2021 5:44 am

Salut, Iulian!

Pastilele se monteaza de obicei cu 1 mm mai mare ca diametru ferulei (aia alba de plastic), in cazul tau, varful fiind de 13mm trebuie sa iei pastila de 14.
Rationamentul din spate e ca daca ai avea varf de 13 si pastila de 13, ar fi foarte greu sa o montezi exact pe mijloc.
Dupa ce se intareste lipiciul, trebuie taiata pastila in asa fel incat sa nu iei si din plastic, e un procedeu destul de complicat daca nu ai mai facut si nu ai uneltele necesare.

Cred ca mai bine cauti pe cineva in zona care monteaza pastile.

O zi buna!
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron